Mamografi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Yıllık mamografi çektirmek meme kanserini erken teşhis eder ve hayat kurtarır. Ancak mamografi hakkında yaygın efsaneler vardır

Mamografi atlamanın büyük bir sorun olmadığını mı düşünüyorsunuz ? Yoksa mamografi çektirirken çok fazla radyasyon kullandığından mı endişeleniyorsunuz?

Yanlış 1: Herhangi bir meme kanseri semptomum veya aile geçmişim yok, bu yüzden yıllık mamografi çektirme konusunda endişelenmeme gerek yok.

Doğru: Semptomlar veya aile öyküsü ne olursa olsun, 40 yaşın üzerindeki tüm kadınlar için yıllık mamografi çektirmek şiddetle önerilir. Erken teşhis çok önemlidir.

mamografi

Bir yumru veya akıntı gibi meme kanseri semptomlarınız olana kadar mamografi çektirmeyi beklerseniz, o noktada kanser daha ilerlemiş olabilir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, erken evre meme kanserinin beş yıllık sağ kalım oranı yüzde 99’dur. Daha sonraki evre kanserin hayatta kalma oranı yüzde 27’dir.

Meme kanseri olan kadınların yüzde 75’inden fazlasının ailesinde meme kanseri geçirmiş başka kimse yoktur.

Yanlış 2: Bir mamografi beni güvenli olmayan düzeyde radyasyona maruz bırakır.

Doğru: Mamografi radyasyon kullansa da bu çok küçük bir miktardır ve tıbbi yönergeler dahilindedir.

Yanlış 3: 3 boyutlu bir mamografi, geleneksel bir mamografi ile aynıdır .

Kadın hastalıkları ve tüp bebek konusunda daha fazla bilgi edinmek için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bloğumuzu ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

Paylaş :