Bebeğin Suyunun Azalması ve Artması Ne Anlama Gelir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Hamilelik testinin pozitif çıkması ve beklenen sevinçli haberin gelmesiyle birlikte anne ve baba adayının hayatında artık yeni bir süreç başlar. Anne ve baba adayının hayatındaki asıl gündem artık hamilelik süreci, hamilelikte beslenme ve sağlık, yenidoğan bebek ihtiyaçları ve bakımı gibi konular olacaktır. Bu dönemde ayrıca anne ve baba adayının hayatına hamilelik ve bebekler ile ilgili birçok konu ve terim de dahil olacaktır. Hamilelik haberinin alınmasıyla birlikte anne ve baba adayının bilgi sahibi olması gereken ilk konular sağlıklı bir hamilelik süreci için hamilelik ile ilgili konular olmadır. Özellikle de hamileliğin ilk aylarında bebeğin gelişimine ve anne adayının vücudunda meydana gelecek değişikliklere dair bilgilere sahip olmak, bilinçlenerek bu dönemin daha huzurlu geçmesine yardımcı olacaktır. Bu süreçte anne ve baba adayının hayatına birçok terim dahil olurken o önemli terimlerden biri de amniyon sıvısıdır. Anne adayı bebeğin suyunun azalması ya da bebeğin suyunun çoğalması gibi ifadeler ile karşılaşabilir. Burada söz konusu olan ise bebeğin gelişimi için son derece önemli bir sıvı olan amniyon sıvısıdır. 

Yazımızda ise amniyon sıvısı yani bebeğin suyu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bebeğin suyu nedir, bebeğin suyunun azalması durumları nelerdir, neden azalır ve hamilelikte amniyon sıvısı neden önemlidir soruları hakkında detaylı cevaplar vermeye çalışacağız. 

bebegin-suyu-nedir

Bebeğin Suyu (Amniyon Sıvısı) Nedir?

Döllenmiş yumurta yani embriyonun anne rahminin içerisinde tutunması ile artık gebelik süreci başlamıştır. 9 ay 10 gün sürecek hamilelik süreci boyunca bebek artık gelişime anne adayının rahminde devam edecektir. Anne adayının vücudunda ise bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için bazı değişikler ve oluşumlar meydana gelecektir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve büyümesini sağlayan en önemli şey ise bebeğin suyu olarak da bilinen amniyon sıvısıdır. Amniyon sıvısı en basit tanımı ile gebeliğin oluşması ile birlikte oluşmaya başlayan kesenin içerisinde bulunan, bebeğin gelişmesini ve büyümesini sağlayan hayati sıvı olarak tanımlanabilir. Gebeliğin 12. gününden itibaren amniyon sıvısı anne adayının kanından elde edilen özel bir sıvıdır. Ancak 12. haftadan sonra bebeğin böbreklerinin gelişmesiyle birlikte bebek artık idrar üretmeye başlar ve amniyon sıvısı 12. haftadan sonra önemli ölçüde bebeğin idrarından oluşmaktadır. Ancak bu idrar yetişkin idrarından oldukça farklıdır. Amniyon sıvısının içeriğine detaylı bir şekilde bakıldığında %99 oranında sudan oluşurken geri kalan miktarı ise inorganik tuzlar, organik maddeler ve bebeğin cildinden dökülen epitel hücrelerden oluşmaktadır. 

Bebeğin Suyunun Arttığı Durumlar Nelerdir?

Gebelik süreci boyunca anne ve bebeğin sağlık durumları kontrol edilirken dikkat edilen en önemli detaylardan biri de bebeğin suyunun durumudur. Rutin kontrollerde bebeğin suyu yani amniyon sıvısı ile ilgili değerlendirmeler yapılır. Doktor bazı ölçümler yaparak amniyon sıvısının miktarını ölçebilir. Bebeğin suyunun azalması veya çok olması ise anne ve bebek için risk oluşturabilecek bir durumdur. Bu yüzden bebeğin suyu azalması veya çok olması anne adayı için endişe verici olabilir. Bebeğin suyunun arttığı yani olması gerekenden çok olması durumu Polihidramnios olarak adlandırılmaktadır. Uzun yıllardır yapılan araştırmalara rağmen Polihidramnios yani bebeğin suyunun artmasına neden olan durumlar henüz tam olarak belirlenememiştir. Ancak bazı risk faktörlerinin bebeğin suyunun artmasına neden olabileceği gözlenmiştir. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak:

 • Gebelik diyabeti söz konusu ise yani kan şekeri düzenlenemiyor ve diyabet kontrol altına alınamıyor ise bu durum bebeğin hem haftasına göre daha büyük olmasına hem de bebeğin suyunun artmasına neden olacaktır.
 • Genetik anomali ya da kromozoma bozukluklar söz konusu ise,
 • Çoğul gebelik bulunuyorsa ve özellikle aynı plasentayı paylaşan ikiz-ikiz transfüzyon sendromu bulunuyor ise bu durumlar bebeğin suyunun artmasına neden olabilir. 

Bebeğin suyunun arttığı durumlarda anne adayı takibe alınır. Bazı durumlarda artış devam etmez ancak artışın devam etmesi durumunda bazı tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekebilir. 

bebegin-suyunun-azalmasi

Bebeğin Suyunun Azalması Durumları Nelerdir?

Hamilelik süreci boyunca amniyon sıvısı ile ilgili oluşabilecek riskli durumlardan biri de amniyon sıvısının azalması durumudur. Bazı nedenlere bağlı olarak bebeğin suyu azalması ani amniyon sıvısı azalması olabilmektedir. Amniyon sıvısında azalma durumu ise oligohydramnios olarak tanımlanmaktadır. Amniyon sıvısının azalmasına neden olur sorusuna cevap verecek olursak ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gelişim geriliği,
 • Amniyon kesesinin yırtılması,
 • Bebeğin kan oranının normal değerlerin altında kalması,
 • Bebekte kromozomal anomalilerin bulunması,
 • Çoğul gebelik,
 • Gebelik diyabeti ya da gebelik tansiyonu gibi riskli durumlar,
 • Bebekte böbrek ve idrar yolu sorunlarının bulunması,
 • Annenin vücudunda bulunan sıvı miktarının düşük olması,

Görüldüğü üzere anneye veya bebeğe bağlı olarak ortaya çıkan durumlara göre amniyon sıvısında azalma görülebilmektedir. Amniyon sıvısının azalması da artması gibi bebek ve anne için risk yaratan bir durumdur. Ortaya çıkabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilmesi için doktorun müdahale etmesi gerekebilir.

Hamilelikte Amniyon Sıvısı Neden Önemlidir? 

Amniyon sıvısına, bebeğin suyu ya da hayat suyu gibi isimler verilmesinin nedeni bebek için hayati bir öneme sahip olmasıdır. Annenin rahmi içerisine yerleşen bebek, gelişimini amniyon kesesi içerisine yer alan amniyon sıvısı sayesinde sağlamaktadır. Amniyon sıvısı bebeğin gelişimi için son derece önemli görevlere sahiptir. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak en önemli görevlerinden biri bebeği bütün dış etkenlerden koruyan önemli bir bariyer görevi görmesidir. Bir çeşit koruma kalkanı görevine sahiptir. Ayrıca bir diğer önemli görevi amniyon sıvısının rahim içi sıcaklığı hep sabit tutmasıdır. Böylece anne rahmindeki bebek dışarıdaki ısı değişimlerinden etkilenmez. Amniyon sıvısı içerisinde bulunan bebek kendisine bir yaşam ve hareket alanı bulur. Burada rahatça hareket edebilmesi onun kas ve kemik gelişimi açısından son derece önemlidir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “bebeğin suyunun azalması ve artması” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve amniyon sıvısı azalması konusunda daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :