Hamile Kalma Şansımı Nasıl Artırırım?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Hamile kalabilmek için  biraraya gelmesi gereken pek çok faktör vardır. Bazı çiftler çabalamadan hamile kalır. Bazılarında ise bu daha zorlu bir yolculuktur. 

Anne-baba  olma hayalinize ulaşmanıza yardımcı olacak gelişmiş tıbbi tedavilerin yanı sıra, dikkate almanız gereken basit ve uygulanabilir yöntemler vardır.

Bu süreçte size yardımcı olmasını umduğumuz bilgileri aşağıda sizin için derledik. 

Umudunuzu Kesmeyin

Hamile kalmakta zorlanıyorsanız, bu size endişe verebilir. Doktorunuzun rehberliğinde karşılaşabileceğiniz zorlukları etraflıca gözden geçirmek size yardımcı olacaktır. Hamile kalma yolculuğu ve infertilite sürecinde, yaşayabileceğiniz stres ve endişe ile başa çıkmak için psikolojik destek alabilirsiniz. Yalnız olmadığınızı hiçbir zaman unutmamak adına eşiniz, aileniz ve çevrenizle açık iletişim kurmanız çok önemlidir.  

Infertilite yaşayanlar için yolculuğun çıkış noktası umuttur. Karşılaştığınız zorluklar ne olursa olsun, umutlu kalmak için daima bir neden vardır. Umudunuzu kaybetmeyin ve bu süreçte kendinize bir destek sistemi oluşturun.  

Yaşınızı Dikkate Alın

Yaşın gebelik oluşturmanın gerekli bileşenlerinden biri olduğunu ve gebe kalma zamanını belirlemede önemli bir faktör olduğunu biliyoruz.

Bir kadının yumurta rezervi her geçen gün azalır. Doğduğu anda, kız bebeklerde 2 milyon yumurta bulunur. Ergenlikte, bu rakam 400,000’e düşer. 30 yaşına gelindiğinde bu rakam 100,000 iken 45-50 yaş civarında yumurta sayısı sıfıra yaklaşır. 

Yaşın infertilite üzerindeki etkilerine dair bilgileri öğrenin. Aile kurma planlarınızı bu çerçevede değerlendirin. 

Ovulation Tracking App

Düzenli Bir Cinsel İlişki Rutini Oluşturun

Hamilelik ihtimalini artırmak için doğurganlık pencereniz boyunca gün aşırı ve adet olmadığınız her hafta iki ya da üç kez cinsel ilişki planlayın. 

Yumurtlama Çizelgesi Oluşturun

Yumurtlama (ovulasyon) genellikle siklusunuzun 12. ve 16. günleri arasında meydana gelir. Yumurtlama belirtileri arasında esnek, yumurta beyazı renginde servikal mukus yani akıntı, artmış libido ve yumurtalık ağrısı yer alabilir. 

Yumurtlama oluşumunu (genellikle bir sonraki regl oluşunuzdan 14 gün öncesi) takip etmek için her ay siklusunuzu çizelgeye kaydedin.

Stres Seviyenizi Düşürün

Yüksek stres düzeylerinin düşük doğurganlık oranları ile ilişkili olduğunu biliyoruz. Infertilite de strese ve kaygı ve yalnızlık gibi başka zorlayıcı duygulara neden olabilir.

Ancak, sizi destekleyen dostlarınızla sohbet etmek, yoga yapmak, yürüyüşe çıkmak ve terapiye gitmek stresinizle başa çıkmada yardımcı olacaktır. 

Eğlenin

Cinsel ilişkinin giderek daha az keyifli olmaya başladığını hissediyorsanız, birkaç dakikalığına bile olsa gebe kalma fikrini aklınızdan uzaklaştırın. Yeni ve çılgın bir şeyler deneyin. Biraz eğlenin!

Sigarayı Bırakın

Çalışmalar sigara veya diğer tütün ürünlerini içmenin, hafif düzeylerde bile olsa, sperm sayısı ve testosteron düzeylerinde düşüşe ve sperm motilitesinde (hareketi) yavaşlamaya yol açtığını gösteriyor. Stres azaltmanın bir yolu olarak sigara içiyorsanız yerine yoga veya egzersiz gibi başka yöntemleri düşünün.

Bir Uzmanı Görünün

Gebe kalmaya çalışan kişilerde zaman son derece değerli bir kaynaktır. Bir doğurganlık uzmanına başvurma zamanını bilmek ve mümkün olduğunca çabuk bir randevu ayarlamak başarı şansınızı artıracaktır.

Yaşınız 40 veya üzerindeyse ve gebe kalma denemeleriniz başarısız olmuşsa hemen bir doğurganlık uzmanından randevu alın. 

Yaşınız 35 ila 39 arasında ise ve altı aydır gebe kalmaya çalışıyorsanız bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz.  

Yaşınız 35’in altındaysa ve bir yıldır korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebe kalamamışsanız bir uzmana başvurmanızı tavsiye ediyoruz. 

Doğru Bilinen Yanlışlar

İnfertilitenin kadın problemi olduğuna yönelik yaygın bir inanç var. Bu tamamen yanlıştır. Tüm infertilite vakalarının %40’ı erkek partnerden kaynaklanıyor, %40 kadın ve kalan %20lik kısımda  ise her iki partnerin birlikte problemi vardır. İşte bu nedenle, infertilite nedeninin tanılanabilmesi için mutlaka iki partnerin de infertilite testi yaptırmasını tavsiye ediyoruz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir