Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Hamile kalmak her kadının hayalidir. Hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler hakkında anne adaylarının kafasında bir çok soru işareti bulunmaktadır. Kalem bebek olarak hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenleri sizler için hazırladık.

Hamile Kalmayı Planlıyorum!

Hamile kalmaya çalışmak sabır gerektiren bir süreç olabilir. Hamilelik öncesi vücudunuzu tanımanız, yumurtlama dönemlerinizi bilmeniz, ruhsal ve fiziksel olarak gebeliğe hazır olmanız sağlıklı ve mutlu bir hamilelik geçirmenize yardımcı olur.

Hamileliğime Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bebek sahibi olmayı planlamaya başladığınız andan itibaren doktorunuza başvurmanızı öneririz. Eğer hali hazırda hamileyseniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için hemen doktorunuza başvurmanız önemlidir. 

Hamileliğinizin ilk günleri bebeğinizin organlarının gelişimi için çok önemli olduğundan hayatınızdaki en ufak değişiklikler bu gelişimde önemli bir yer tutar. Örneğin folik asit eksikliği majör doğumsal bozukluklara yol açabilir. Dolayısıyla doktorunuz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını değerlendirecektir.

Aşağıda anne adayları için önerilerimizi sizin için sıraladık. 

hamilelik-oncesi

Anne Adayları İçin Öneriler

1. Sigara ve Alkol Kullanıyorsanız Hemen Bırakın

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, sigara doğurganlığınızı azaltır. Eğer hamileyseniz sigara düşük riskini artırır. Sigara içmek bebeğinizin sağlıklı gelişimine zarar verir. Plasentanın yapısını bozarak bebekte gelişme geriliği ve ani ölümlere yol açabilir. Alkol kullanımı ise; düşük, erken doğum, ölü doğum ve diğer ciddi sorunlara yol açabilir.

2. Gebelik Öncesi Folik Asit Takviyesi Alın

Ciddi doğumsal bozuklukları azaltmak için folik asit almanız gerekir. Folik asit, B-vitamini türevidir en çok taze meyve ve yeşil sebzelerde bolca bulunur. 

Günde 400 mikrogram alınan folik asit takviyesi baş ve omurilik bozuklukları ve yarık damak-dudak anomalilerini engeller. Bu bozukluklar folik asit düzeyiniz eksik ise hamile kaldığınızın farkına vardığınızda zaten oluşmuştur. Dolayısıyla hamile kalmayı planlıyorsanız folik asit takviyesine hemen başlayın. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız da hemen başlamanızı tavsiye ederiz. 

3. Gebelik Öncesi Sağlık Kontrolü Yaptırın

Tam bir kontrolden geçmeniz hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Yüksek tansiyon, epilepsi ve şeker hastalığı gibi durumlar hamileliğinizi kötü etkileyebilecek durumlardan birkaç tanesidir.

4. Doktorunuzdan Randevu Alın

Daha önce geçirmiş olduğunuz tüm hastalıkları doktorunuza bildirin. Örneğin, hamilelikte geçirebileceğiniz kızamıkçık doğumsal bozukluklara yol açabilir, eğer bu hastalığı geçirmediyseniz doktorunuz aşılanmanızı önerecektir. Eğer ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza almakta olduğunuz ilaçlardan bahsedin. Bazı ilaçlar sizi veya bebeğinizi etkileyebilir. Bu ilaçları kesmek veya değiştirmek gerekebilir.

5.  Doktorunuza Aile Geçmişinizden Bahsedin

Siz veya ailenizden birisinin genetik bir hastalığı varsa, bu durum bebeğinizi etkileyebilir. Doktorunuz size genetik danışmanlık önerecektir. 

Dahası, ideal kilonuza nasıl ulaşabileceğinizi doktorunuza danışın. Fazla kilolu kadınlar hamileliklerinde şeker veya yüksek tansiyona maruz kalabilirler. Zayıf hastalar ise düşük doğum ağırlıklı bebek sahibi olabilirler. Bir diyetisyen eşliğinde ideal kilonuza ulaşabilirsiniz.

6. Kimyasal Maddelerden Uzak Durun

Evde veya işte zehirli maddelerden, kimyasal maddelerden veya radyasyondan uzak durun.Bu maddeler doğurganlığınızı etkileyebileceği gibi hamilelik boyunca istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

7. Stresten Uzak Kalmaya Çalışın

Stres, uzun çalışma saatleri, fiziksel yorgunluk ve uzun süre ayakta kalmak doğurganlığınızı ve hamileliğinizi olumsuz etkiler. Kendinizi rahatlatacak faaliyetlere yer açın. Yoga, meditasyon, nefes egzersizleri ve hafif tempolu yürüyüşler stres sevilerinizi azaltacaktır. 

8. Sabırlı Olmaya Çalışın

Hamile kalmak stresli bir süreç olabilir. Sabırlı ve umutlu kalmaya çalışın. Korunmayı bıraktığınız andan itibaren 1 yıl içinde gebe kalma şansınız %85 tir. 

Hemen o ay gebe kalabileceğiniz gibi bu sürenin birkaç aydan bir yıla kadar da uzayabileceğini hesaba katmalısınız. Eğer daha önce uzun süreli doğum kontrol hapı kullandıysanız, vücudunuzun normale dönmesi için belirli bir zamana ihtiyacı olabileceğini unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir