Mamografi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Yıllık mamografi çektirmek meme kanserini erken teşhis eder ve hayat kurtarır. Ancak mamografi hakkında yaygın efsaneler vardır

Mamografi atlamanın büyük bir sorun olmadığını mı düşünüyorsunuz ? Yoksa mamografi çektirirken çok fazla radyasyon kullandığından mı endişeleniyorsunuz?

Yanlış 1: Herhangi bir meme kanseri semptomum veya aile geçmişim yok, bu yüzden yıllık mamografi çektirme konusunda endişelenmeme gerek yok.

Doğru: Semptomlar veya aile öyküsü ne olursa olsun, 40 yaşın üzerindeki tüm kadınlar için yıllık mamografi çektirmek şiddetle önerilir. Erken teşhis çok önemlidir.

Bir yumru veya akıntı gibi meme kanseri semptomlarınız olana kadar mamografi çektirmeyi beklerseniz, o noktada kanser daha ilerlemiş olabilir. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, erken evre meme kanserinin beş yıllık sağ kalım oranı yüzde 99’dur. Daha sonraki evre kanserin hayatta kalma oranı yüzde 27’dir.

Meme kanseri olan kadınların yüzde 75’inden fazlasının ailesinde meme kanseri geçirmiş başka kimse yoktur.

Yanlış 2: Bir mamografi beni güvenli olmayan düzeyde radyasyona maruz bırakır.

Doğru: Mamografi radyasyon kullansa da bu çok küçük bir miktardır ve tıbbi yönergeler dahilindedir.

Yanlış 3: 3 boyutlu bir mamografi, geleneksel bir mamografi ile aynıdır .

Doğru: Üç boyutlu mamografi veya tomosentez , meme kanserinin erken teşhisi için mevcut en modern tarama ve teşhis aracıdır. 

Standart bir 2 boyutlu mamografi ile karşılaştırıldığında, bir 3 boyutlu mamografi, memenin daha fazla görüntüsünü ve meme dokusunun ince bölümlerinde görüntüler. 

3 boyutlu mamografiler bize daha fazla netlik ve üst üste binen normal doku ile kanserli doku arasındaki farkı belirleme yeteneği sağlar. Veriler 3 boyutlu mamografinin erken kanseri tespit etmede yüzde 40’lık bir artış sağladığını gösteriyor

Yanlış 4: Göğüs dokumda herhangi bir kanser türü varsa,  mamografi taramasında mutlaka çıkacaktır

Doğru: Yıllık mamografi kadınlar için çok önemli olsa da bazı sınırlamalar vardır. Bu çoğunlukla yoğun meme dokusundan kaynaklanır – meme ne kadar yoğunsa, kanserin doku tarafından gizlenmesi o kadar olasıdır. 

Yoğun meme dokusu olan kadınlar için yıllık mamografiye ek olarak meme ultrasonu ve meme MRG’si gibi diğer görüntüleme yöntemleri kullanılabilir.

Yanlış 5: Geçen yıl normal bir mamografi çektirdim, bu yüzden bu yıl başka bir mamografiye ihtiyacım yok.

Doğru: Geçen sene normal mamografi sonucunuz bu seneki taramanızın normal olacağını garanti etmez. Her yıl mamografi çektirmek, kanseri küçükken ve en kolay tedavi edildiğinde tespit etme şansını artırır. Hayat kurtarır. 

Yanlış 6: Doktorum bana bir mamografi ihtiyacım olduğunu söylemedi, bu yüzden bir muayene planlamadım.

Doğru: Tarama mamografisi çektirmeniz için doktorunuzun size bir reçete yazmasına veya bir sipariş formu doldurmasına gerek yoktur. 40 yaş ve üstü bir kadınsanız her yıl mamografi çektirmeniz önerilir.  Kadınlar meme kanserinin daha erken teşhisi için yıllık mamografi çektirmek için kendi kendilerine randevu talep edebilirler.

Kadın hastalıkları ve tüp bebek konusunda daha fazla bilgi edinmek için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bloğumuzu ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

Paylaş :