Yumurtalık Kistleri Nelerdir? 

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Yumurtalık kisti, yumurtalıkta oluşan sıvı dolu bir kesedir. Yumurtalık kistleri yaygındır. Vakaların büyük çoğunluğunda iyi huyludur ve kanserli değildir. Yumurtalık kistlerinin boyutları farklı olabilir ve yumurtalığın farklı yerlerinde oluşabilirler.  En yaygın kistler, yumurta üreten bir folikülün çatlayıp yumurtayı dışarıya atamadığı zaman gelişir. Yumurta üreten folikülün içi sıvı ile şişer ve bir foliküler kist oluşturur. 

Kistler genellikle tedavi olmaksızın kendiliğinden kaybolur. Ancak bazı durumlarda cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir. Nadir durumlarda, kendi etrafında dönen(over torsiyonu) veya yırtılan (over kist rüptürü) bir kist, acil ameliyat gerektiren ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

yumurtalık-kistleri

Yumurtalık kistleri çoğunlukla iyi huylu ve zararsız olmakla birlikte, kanserli veya bir kadının gelecekteki doğurganlığı için tehlikeli olabilecek durumlar vardır. Bu nedenle bir yumurtalık kisti uzmanı tarafından değerlendirilmesi çok önemlidir. Doktorlarımız yumurtalık kistlerini teşhis ve tedavi etme konusunda uzmanlaşmıştır.  

Çoğu durumda, yumurtalık kistleri hiçbir belirti göstermez. Ancak eğer aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasından şikayetçi iseniz, doktorunuza başvurmanızı öneririz. Belirtiler şunları içerebilir:

 • Hafif karın ağrısı.
 • Karın şişmesi veya dolgunluk veya basınç hissi.
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı.
 • Adet kanamasının olmaması (amenore), ağır kanama (menoraji) ve ağrılı dönemler (dismenore) dahil olmak üzere adet düzensizlikleri.
 • Artan erkekleştirici hormon üretiminin (hirsutizm) neden olduğu yüzde ve vücutta olağandışı tüy büyümesi.
 • Keskin karın ağrısı, ateş ve mide bulantısı (bir kist bükülür veya yırtılırsa oluşabilir).
 • Nadiren, ağrılı, sık idrara çıkma veya bir kist mesaneye baskı yapabilir ve idrar kaçırmaya neden olabilir. 

Yumurtalık kisti teşhisi konduysa ve ani, keskin karın ağrısı, ateş veya bulantı- kusma yaşarsanız hemen doktorunuza görünün .

Yumurtalık Kistlerinin Teşhisi Nasıl Gerçekleşir?

Yumurtalık kisti teşhisi için jinekolojik muayene gereklidir. Yumurtalıkta şüpheli bir kist veya kitle tespit edilirse, yumurtalık kanseri olasılığını dışlamak için ilave tetkikler  yapılır. 

Doktorunuz iyi huylu yumurtalık kistini teşhis etmek için bir veya daha fazla test yapabilir:

 • Pelvik Muayene
  Çoğu zaman, rutin bir pelvik muayene sırasında yumurtalık kistleri tespit edilebilir. Ancak pelvik muayene kesin bir tanı koyamadığı için bir sonraki adım vajinal sonogram yapmaktır.
 • Vajinal ultrasonografi
  Bu görüntüleme testi, doktorun yumurtalık ve kistin en doğru resmini elde etmesini sağlar. Test vajinaya küçük bir alet yerleştirilerek gerçekleştirilir. 
yumurtalik-kistleri-nelerdir

Ultrasonografide rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklarınızdan ses dalgalarını yansıtarak monitörde bir görüntü oluşturur. Bu görüntü, doktorunuzun kistin boyutunu kesin olarak belirlemesini sağlar. Daha da önemlisi doktorunuzun kistin içini görmesini ve katı mı yoksa sıvı dolu mu olduğunu tespit etmesini sağlar. 

Vajinal ultrasonografi bir kistin varlığını tespit ederken, iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığını doğrulayamaz. Bu nedenle, eğer şüpheli bir kist saptanırsa, bir sonraki adım kistin kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğunu öğrenmek için kistin cerrahi olarak çıkarılması olabilir.

 • Laparoskopi
  Bu minimal invaziv cerrahi prosedürdür. Doktorunuzun uzun bir kesi yerine karında küçük bir kesi yaparak kisti çıkarmasını sağlar. İnce ışıklı bir teleskop olan laparoskop, karnınıza küçük bir kesiden sokulur. Kasık kemiğinin yanına yerleştirilen küçük aletler, doktorun kisti çıkarmasına izin verir.

Yumurtalık Kistleri Nasıl Tedavi Edilir?

Yumurtalık kistleri genellikle tedavi olmaksızın kaybolur. 

Kanserden şüpheleniliyorsa, kist takipler esnasında kaybolmuyor veya küçülmüyorsa,  beraberinde başka semptomlara neden oluyorsa kisti çıkarmak için ameliyat gerekebilir. 

Doktorunuz yumurtalık kistlerinin tekrar oluşmasını önlemek için hormonal tedavi önerebilir.

Tüp bebek ve kadın hastalıkları konusunda daha fazla bilgi edinmek için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bloğumuzu ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

Paylaş :