ESET Nedir? 

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek başarı oranları embriyo seçimi ile yakından bağlantılıdır. Sağlıklı bir hamilelik ve doğuma yol açma olasılığı en yüksek olan embriyoyu implante etmeyi seçmek önemlidir. 

Seçmeli Tek Embriyo Transferi (ESET), bir kadının rahmine birkaç tane yerine tek bir embriyo yerleştirmeye denir.  Tek embriyo transferi, IVF sürecinde yüksek kaliteli tek bir embriyoyu rahime yerleştirmeyi hedefler. 

ESET’in Faydası Nedir?

ESET’in en büyük avantajı, çoklu doğum (ikizler, üçüzler vb.) riskini büyük ölçüde azaltmasıdır. Amacımız, sağlıklı bir bebek ve mutlu ebeveynler sağlamak için her zaman döngü başına bir tek gebelik elde etmektir. 

Geleneksel olarak IVF, başarı oranlarını artırmak amacıyla birden fazla embriyonun transferini içerir. Ne kadar çok embriyo transfer edilirse, bir embriyonun implante edilmesi ve hamilelikle sonuçlanması olasılığı o kadar yüksektir. Bununla birlikte, son araştırmalar ve doğurganlık tedavilerindeki gelişmeler, durumun böyle olmadığını göstermiştir.

Günümüzde, en kaliteli embriyoları seçmek için transfer edilen embriyo miktarını azaltma kararı, çoğul doğum riskini büyük ölçüde azaltır ve dolayısıyla başarılı bir hamilelik şansını artırır.

Pregnant young woman taking pictures of ultrasound photos with smartphone while relaxing on a bed

İkiz ve Üçüz Riskleri Nelerdir?

Bazı hastalar tüp bebek siklusunda ‘çoklu doğumları’ zaman kazandıran ve güvenli bir sonuç olarak algılayabilirler. Ancak hem bebek hem de anne için dikkat edilmesi gereken bir takım komplikasyonlar vardır. Birden fazla embriyonun transfer edilmesi genellikle çoğul gebeliklere yol açar, bu da şunlarla sonuçlanabilir:

 • düşük riskleri
 • erken doğum şansı daha yüksek
 • preeklampsi
 • gestasyonel diyabet
 • daha yüksek sezaryen doğum oranları
 • doğum sonrası depresyon

Embriyo Seçme Nasıl Gerçekleşir?

Yüksek kaliteli yumurtalar, yüksek kaliteli embriyolar üretir. Bu nedenle embriyonun büyümeye devam etmesine ve rahmin içine ‘yapışmasına’ yardımcı olur. Embriyolar, gelişimin ilk aşamalarında hayatta kalabilecek kadar güçlü olmalıdır. Bir kadın yaşlandıkça, yüksek kaliteli yumurta üretme yeteneği azalmaya başlar ve bu da embriyolarının kalitesini ve nihayetinde hamileliğinin başarısını etkiler.

Transfer için en yüksek kaliteli embriyoyu seçmek için laboratuvarda her birini görünümüne göre derecelendiririz. Bu değerlendirme, hücrelerin sayısı ve boyutu ve gelişme hızı dahil olmak üzere bir dizi faktörü içerir. 

Yüksek teknolojimiz ve yenilikçi yöntemlerimiz ile artık embriyoları gelişimin 5. günü olan blastosist aşamasına kadar büyütebiliyoruz. 

Beş gün boyunca gelişmeye bırakılan bu embriyolar yüzlerce hücre içerir. Bir embriyo blastosist aşamasına ulaşırsa, onun üstün, sağlıklı bir embriyo olduğunu biliriz. Bu embriyonun bşarılı bir şekilde implantasyon şansı daha yüksektir. Hiçbir yöntem hangi embriyonun canlı yavru üreteceğini güvenilir bir şekilde tahmin edemese de (çünkü diğer birçok bileşen doğum oranını etkiler), ESET rahim içinde büyümesi en olası embriyoyu seçme fırsatı sunar.

ESET Benim İçin Uygun mu?

Ekibimiz, her hasta için kişiselleştirilmiş tedavi süreçleri uygular. 

Peki kimler için ESET önerilir? 

 • 35 yaşından küçük kadınlarda
 • ilk IVF denemelerinde
 • önceki IVF denemelerinde başarılı olunmuşsa 
 • çok sayıda yüksek kaliteli embriyo varsa
 • dondurulabilecek embriyoları olan çiftlerde

ESET’in sizin için uygun olup olmadığın öğrenmek ve hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir