Pelvik Organ Sarkmaları

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Rahim ve vajina sarkması dahil olmak üzere pelvik organ sarkması, bir kadının pelvik taban kasları, bağları ve vajina duvarı zayıfladığında ortaya çıkar. Yaş, doğum ve geçirilmiş ameliyatlar bunlara sebep olabilir. 

Pelvik tabanın yeterli desteği olmazsa, pelvik organlar sarkar ve vajinaya doğru iner, bazı durumlarda vajinal açıklıktan dışarı çıkar.

Arka vajina duvarı (rektosel), rahim sarkması ve vajinanın ön duvarı (sistosel) sarkması dahil her türlü pelvik organ sarkmasını tedavi edebiliyoruz.

Vajinal sarkma şikâyetiniz varsa, tedavinizi gönül rahatlığıyla bize emanet edebilirsiniz. 

  • Hastalarımızı yakından dinliyor ve fizik tedavi, gastroenteroloji, kolorektal cerrahi ve üroloji dahil olmak üzere her hastanın endişelerini ve özel durumunu ele almak için bireyselleştirilmiş planlar geliştiriyoruz ve diğer uzmanlıklarla birlikte çalışıyoruz.
  • Pelvik taban fizik tedavisi, peser gibi tıbbi cihazlar ve laparoskopik, robotik ve vajinal cerrahi gibi minimal invaziv tekniklerle rekonstrüktif cerrahi yaklaşımlar dahil olmak üzere kanıta dayalı tedaviler kullanıyoruz.
  • Ekibimiz hamilelik ve doğum ile yaşamın sonraki dönemlerindeki pelvik taban bozuklukları arasındaki bağlantı konusunda uzmanlaşmıştır. Bu bağlantıyı anlamak pelvik taban bozukluklarını tedavi etmek için yenilikçi ve gelişmiş tedaviler geliştirmemize olanak sağlıyor. 

woman holds eucalyptus in her hand at foot level

Pelvik Organ Sarkması Tedavisi Nasıl Olur? 

Doğru bir değerlendirme, doktorunuzun size özel durumunuz için doğru çözümü sunmasını sağlar.

İlk randevunuzda doktorunuz tıbbi ve cerrahi geçmişinizi gözden geçirir ve fiziki muayene yapar. Geçmişte tedavi veya ameliyat geçirdiyseniz, doktorunuz tıbbi kayıtlarınızı gözden geçirebilir. Ek testler şunları içerebilir:

  • Ultrason, BT taraması veya MRI gibi görüntüleme çalışmaları,
  • Mesane fonksiyonunu değerlendirmek için ürodinami gibi tanı prosedürleri.

İlk görüşmenizden sonra, sonuçlarınızı sizinle birlikte gözden geçiririz ve bir tedavi planı geliştirmek için birlikte çalışırız. Tedavi, durumun ciddiyetine bağlıdır. Hafif vakalar için pelvik taban egzersizlerinden veya vajinal destek cihazları yeterli olacaktır. Orta ila şiddetli vakalar için minimal invaziv cerrahi herekebilir.

Kadın hastalıkları ve tüp bebek hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayarak ücretsiz randevu oluşturabilirsiniz.

Paylaş :