Menopozdan Sonrası Nasıl Sağlıklı Kalırım?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Menopozdan sonrası genç ve aktif kalmanın anahtarı iyi beslenme ve düzenli fiziksel egzersizdir. Menopoz sonrası yaşam hakkında kadınların zihninde birçok soru işareti bulunmaktadır. Kalem bebek olarak bu yazımızda sizler için menopozdan sonrası süreçte neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaştık.

Menopoz Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yaşlandıkça, beslenme ihtiyaçlarınız değişir. Menopozdan önce günde yaklaşık 1000 mg kalsiyum almanız gerekirken, menopozdan sonra günde 1.200 mg kalsiyum almalısınız.

D vitamini de kalsiyum emilimi ve kemik oluşumu için çok önemlidir. D vitamini, kırık riskinizi büyük ölçüde azaltabilir. Ancak, özellikle böbrek problemleriniz varsa, çok fazla kalsiyum veya D vitamini böbrek taşlarına, kabızlığa veya karın ağrısına neden olabilir.

Almanız gereken takviyeleri doktorunuza danışmalısınız.

menopoz-sonrasi

Menopoz Sonrası Egzersizin Önemi Nedir?

Birçok kadın menopozdan sonra kilo alır. Bunun nedeni azalan östrojen seviyeleridir.

Aktivite seviyenizi yükseltmek bu kilo alımını önlemeye yardımcı olacaktır. Düzenli egzersiz kalbe ve kemiklere fayda sağlar, kilo kontrolüne yardımcı olur ve ruh halinizi iyileştirebilir. 

Fiziksel olarak aktif olmayan kadınların kalp hastalığı, obezite, yüksek tansiyon, diyabet ve osteoporoz olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca kronik sırt ağrısı, uykusuzluk, dolaşım bozukluğu, zayıf kaslar ve depresyon olabilir.

Yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek ve dans etmek gibi aerobik aktiviteler bu problemlerden bazılarının önlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda “iyi” kolesterol olan HDL kolesterol seviyelerini yükseltmeye yardımcı olur. Yürüme ve koşma gibi ağırlık taşıyan egzersizlerin yanı sıra orta derecede ağırlık çalışması kemik kütlesini artırmaya yardımcı olur. Menopoz sonrası kadınlarda orta düzeyde egzersiz, omurgadaki kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olur ve kırıkları önler.

Egzersiz beyinde endorfin adı verilen hormonlar salgılatır. Ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.  Dahası, vücudun stresle savaşmasına da yardımcı olur.

Özellikle hareketsiz iseniz, bir egzersiz programına başlamadan önce daima sağlık uzmanınıza danışın. Sağlık uzmanınız sizin için en iyi egzersiz programını önerebilir.

Menopozdan Sonra Seks

Bazı kadınlar menopoz sırasında ve sonrasında sekse olan ilgilerini kaybedebilirler. 

Daha düşük östrojen seviyeleri gibi menopoz semptomları, cinselliğe daha az ilgi gösterilmesine sebep olabilir. 

Östrojen kremleri ve östrojen hapları, genital bölgedeki esnekliği ve salgıları artıracaktır. Kayganlaştırıcılar ayrıca seksi daha zevkli hale getirmeye yardımcı olabilir.

Menopozdan Sonra Sağlıklı Kalmak

menopoz-sonrasi-seks

Aşağıdaki ipuçları menopozdan sonra sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Daha fazla bilgi için doktorunuza danışın:

  • Hormon tedavisini düşünüyorsanız, önce sağlık uzmanınızla riskleri ve faydalarını tartışın.
  • Sigara içmeyin. Sigara içmek kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür.
  • Düzenli egzersiz yapın. Haftada 3 kez yarım saat yürümek gibi ılımlı egzersizler bile büyük fayda sağlayacaktır.
  • Dengeli, düşük şekerli bir diyetle sağlıklı bir kiloyu koruyun.
  • İlaç veya yaşam tarzı değişiklikleri ile yüksek tansiyonu kontrol edin. Bu, kalp hastalığı riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.
  • Yoga, meditasyon, nefes egzersizleri veya düzenli egzersiz yoluyla hayatınızdaki stresi azaltın.

Kadın hastalıkları ve tüp bebek konusunda daha fazla bilgi edinmek için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz. Bloğumuzu ziyaret etmek için lütfen tıklayın.

Paylaş :