En İyi Tüp Bebek Doktoru ve Tüp Bebek Merkezi

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi, son yıllarda elde ettiği başarı oranıyla her sene bebek sahibi olmak isteyen ancak doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlere umut olmaktadır. İnfertilite başta olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftler, tüp bebek tedavisi sonucunda hayalini kurdukları bebeğe kavuşabilirler. Tüp bebek tedavisi düşünen anne ve baba adaylarının ise tedavi ve süreç ile ilgili merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Bu süreçte özellikle en iyi tüp bebek doktoru ve en iyi tüp bebek merkezi en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. En iyi tüp bebek doktoru ve tüp bebek merkezi ile tedavinin hem iyi geçmesini hem de başarılı sonuçlanmasını isterler. 

Yazımızda ise tüp bebek tedavisi ile ilgili en çok merak edilen konulardan olan tüp bebek süreci, tüp bebek transfer işlemi, tüp bebek işlemini hangi doktor yapmalı ve son olarak en iyi tüp bebek doktoru ve merkezi konuları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. 

tup-bebek-sureci

Tüp Bebek Süreci

Tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin en çok merak ettikleri konuların başında tüp bebek süreci gelmektedir. Çünkü kendilerini nasıl bir sürecin beklediğini merak ederler. Eğer en iyi tüp bebek doktoru ve tüp bebek merkezi konusunda doğru tercih yapılırsa sürecin en başında bütün bilgilendirme doktor tarafından detaylı bir şekilde anne ve baba adayına anlatılacaktır. Tüp bebek sürecinin ilk aşamasını oluşturan bu aşamada aynı zamanda doktor ilk muayene ve testler ile ihtiyacı olan detaylı bilgileri alacaktır. Sonrasında ise asıl tüp bebek süreci aslında anne adayının yumurtalıklarının uyarılması ile başlar. Yumurtalıkların uyarılarak gelişmesi ve olgunlaşması sağlanır. Olgunlaşan yumurtalar doğru zamanda toplanır ve baba adayından alından sperm hücreleri ile laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır. Döllenen yumurta yani embriyo bir süre laboratuvar ortamında geliştirilerek sonrasında anne adayının rahmine transferi gerçekleştirilir. Embriyonun tutunmasıyla birlikte ise artık gebelik süreci başlamış olur.

Tüp Bebek Transfer İşlemi

Tüp bebek tedavisinde en önemli aşamalardan biri tüp bebek transfer işlemi aşamasıdır. Tüp bebek transfer işlemi yani embriyo transferi tedavinin başarı oranını direkt olarak etkilemektedir. Embriyo transferi aslında son derece basit ve acısız bir işlemdir. Öyle ki anne adayına anestezi verilmez. Aslında bu noktada en iyi tüp bebek doktoru ve en iyi tüp bebek merkezi ile çalışmak son derece önemlidir. Seçtiğiniz tüp bebek doktoru alanında ne kadar uzman ve seçtiğiniz tüp bebek merkezi teknolojiyi ne kadar yakından takip ediyor ise tedavinin başarı oranı da o kadar yüksek olacaktır. Çünkü yumurta toplanması, kaliteli yumurtaların seçilmesi, yumurtaların döllenmesi ve en önemlisi embriyo transferi mutlaka konusunda uzman kişiler tarafından en son teknolojiye sahip yerlerde yapılması gereken işlemlerdir.  

tup-bebek-islemini-hangi-doktor-yapmali

Tüp Bebek İşlemini Hangi Doktor Yapmalı?

Kadın ve erkek üreme sistemi her ne kadar gizemini koruyor olsa da bilim insanları üreme sistemlerinin nasıl çalıştığı hakkında önemli bilgilere sahiptir. Tüp bebek tedavisi de bu bilgiler doğrultusunda ortaya çıkan bir yardımcı üreme tekniklerinden biridir. Tüp bebek tedavisinin amacı gebeliğin oluşabilmesi için uygun ortamı hazırlamak, döllenmeyi sağlamak ve embriyo transferi ile gebeliği oluşumu başlatmaktır. Bütün bunlar göz önüne alındığında tüp bebek işlemi kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktoru tarafından yapılmalıdır. Ancak burada önemli olan ve dikkat edilmesi gereken detay söz konusu kadın hastalıkları ve doğum uzmanı doktorunun tüp bebek konusunda gerekli uzmanlığa sahip olması gerekliliğidir. 

En iyi Tüp Bebek Doktoru ve Merkezi

Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisi başarı oranında tercih edilen tüp bebek doktoru ve tüp bebek merkezinin etkisi neredeyse %70’e yakındır. Bu yüzden tüp bebek tedavisine karar veren çiftlerin en iyi tüp bebek doktoru ve merkezi seçiminde son derece titiz davranmaları gerekmektedir. Bunun için ise tüp bebek doktoru ve merkezi seçerken bazı detaylara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Dikkat edilmesi gereken detayların başında seçilen tüp bebek doktoru gelmektedir. Doktorun ne kadar süre ile tüp bebek tedavisi uyguladığı, doktorun başarı oranı, daha önce tedavi görenlerin yorumları bu konuda yardımcı olacaktır. Seçilecek tüp bebek doktoru ne kadar önemli ise aynı zamanda embriyologlar ve teknisyenler de ayrı bir önem taşımaktadır. Doktorların deneyimi kadar embriyologların da deneyimli olması gerekir. Çünkü yumurta toplama, yumurtanın döllenmesi ya da embriyo transferi gibi önemli işlemler embriyoloji laboratuvarında gerçekleştirilir. Aynı zamanda bütün bu işlemlerin gerçekleştirildiği laboratuvarın donanımı ve kalitesi de önem taşımaktadır. Gelişen son teknolojiye sahip bir tüp bebek merkezinde başarı oranı çok daha yüksek olacaktır. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “en iyi tüp bebek doktoru” konusu hakkında, en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve en iyi tüp bebek doktoru konusunda daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :