En İyi Tüp Bebek Merkezi Nasıl Seçilir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

İnfertilite ile mücadele ediyorsanız ve bebek sahibi olmaya karar verdiyseniz seçeceğiniz tüp bebek merkezinin başarınızdaki etkisi büyüktür. Seçeceğiniz merkezin son teknoloji ile donatıldığından, doktorunuzun yüksek başarı oranlarına sahip olduğundan ve alabileceğiniz en iyi hizmeti bulduğunuzdan emin olmanız önem taşır. Bu zorlu ve endişe verici bir süreç olabilir. Bu süreçte ne kadar bilgi sahibi olursanız, tedaviniz boyunca önemli kararlar vermek o kadar kolaylaşır. Sizin için en iyi doktor ve en iyi tüp bebek merkezi bulmada yardımcı olması adına yazımızda en iyi tüp bebek merkezi nasıl seçilir sorusunun cevabını sizin için derledik!

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1.Tüp Bebek Merkezinin Kalitesi

Öncelikle bir tüp bebek merkezi seçerken bu merkezin resmi kurumlarca tanındığından emin olun. Belirli kalite standardına uyup uymadığını sorun. ISO 9001 kalite belgesine sahip olmak, asgari kalite standartlarını garanti eder.  

Ayrıca doktorlarınızın özgeçmişine, merkezde bir embriyoloji laboratuvarı olup olmadığına da bakabilirsiniz. Merkezde en son teknolojilerin kullanıp kullanılmadığını araştırabilirsiniz. 

2.Tüp Bebek Merkezinin Konumu

Tedavi sürecinde seçtiğiniz tüp bebek merkezine sıkça gitmeniz gerekecek. Testler, ultrason taraması ve takibi hormon muayeneleri, semen toplanması, yumurta alımı, embriyo transferi gibi birçok aşamadan geçeceksiniz. 

Bu nedenle ikamet ettiğiniz yerden çok uzak bir tüp bebek merkezi seçmek, farklı bir şehirde tedavi gerçekleştirmek sizin için zor olabilir. Konum faktörünü göz önünde bulundurun. 

Ancak en iyi tüp bebek merkezi ve doktorunu seçerken sadece konuma göre karar vermeyin. Merkezin kalitesi, başarı olanları ve kullanılan teknoloji çok önemlidir. Tedavinize zaman ve gayret harcamanız önemli olacaktır. En değerlisi ise iç sesinizi dinlemek ve içinize sinen bir merkez ile tedavinize başlamanızdır. 

3.Tüp Bebek Merkezinde Sunulan Hizmetler

Seçtiğiniz merkezin sperm ve embriyoları güvenli bir şekilde depolaması, doğru ekipman ve uzman teknisyenlere sahip olması çok önemlidir. Nitelikli personel ve deneyimli doktorlar başarı şansınızı artıracaktır. Aynı zamanda kullanılan teknolojinin de yenilikçi olması büyük önem taşır. Tüp bebek merkezi seçmeden önce bu kriterler hakkında kısa bir araştırma yapmanızı öneririz. 

tup-bebek-merkezi

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Sorabileceğiniz Sorular

Aşağıdaki soruları görüştüğünüz tüp bebek kliğine sorabilirsiniz.

 • Seçtiğiniz tüp bebek merkezi kapsamlı testler yapıyor mu? Tedaviye başlamadan önce ultrason taramaları, semen analizi, adet döngüsünün başlangıcında hormon testleri gibi detaylı çalışmalar yapılması önem arz eder. 
 • Seçtiğiniz klinik kapsamlı bir doğurganlık tedavisi yelpazesi sunuyor mu? Tek bir tedavi yöntemi yoktur. Seçeceğiniz merkezin sizin için en doğru tedavi yöntemini nasıl belirlediğini sorabilirsiniz ve seçeneklerinizi öğrenebilirsiniz. Tek tip tedavi yöntemi uygulayan yerlerden kaçının. 
 • Seçtiğiniz klinik gelişmiş bir laboratuvara sahip mi? Daha önce de belirttiğimiz gibi seçeceğiniz merkezde bulunan laboratuvar tüp bebek tedavisi için çok önemlidir. Embriyoların tutulacağı standartlar başarılı bir tedavinin vazgeçilmezidir. Ayrıca tüp bebek teknolojisi gün geçtikçe değişiyor ve gelişiyor. Yenilikçi teknolojilerin kullanıldığından emin olmanız önem taşır. Merkezin kendi laboratuvarı olup olmadığını, döllenme oranlarını (%70 civarı olması gerekir), merkezde çalışan embriyologların geçmişi ve deneyimi, dondurulacak embriyoların saklanma koşullarını sorabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz merkezde ameliyathane bulunuyor mu? Ameliyathaneler yumurta toplama ve embriyo transfer işlemlerinin gerçekleştirileceği yerlerdir. Bu yüzden merkezde bir ameliyathane bulunması önemlidir. 
 • Seçtiğiniz merkezde hangi danışmanlık hizmetleri mevcut? Gebelik takibi yapılması gerekir, seçeceğiniz merkezin bunu sağladığından emin olun. Dahası bu süreçte bebek sahibi olmak isteyen çiftin yaşayabileceği duygusal ve psikolojik sorunlar karşısında deneyimli bir doktorun doğru yönlendirmeleri yapabilmesi önem taşır. 

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Önemli Faktörler Nelerdir?

İnfertilite tedavisi sürecinde sizinle birlikte olacak embriyologlar,jinekologlar, anestezistler ve ürologların deneyimli olmaları gerekir. Ancak en önemlisi tedavi boyunca sizin yanınızda olacak doktor ve personellere güvenmenizdir. 

Kliğine ilk ziyaretinizde karşılaştığınız nezaket ve empati çok değerlidir. Bir hasta olarak saygı gördüğünüzü hissediyor musunuz? Doktorunuz sorularınızı sabırla ve titizlikle açıklıyor mu? Hemşirelerin tutumundan memnun kaldınız mı?  

İyi bir tüp bebek merkezi iletişim sürekliliği sağlar. Size duygusal destek ve güven vermesi önemlidir. Doktorunuzla rahatça konuşabilmeniz, kliniğe gittiğinizde sıcak karşılanmanız dikkate almanız gereken kriterlerdendir. 

Ayrıca tüp bebek tedavisinde deneyim çok değerlidir. Şimdiye kadar kaç başarılı tedavi ve doğum gerçekleşmiş? Bu tür sorular ile doktorunuz ve seçeceğiniz merkezin deneyimini ölçebilirsiniz. Doğru karar verirken doktorunuzun ve kliniğin deneyimini de dikkate almanız gerekir.

Tüp bebek zor ve uzun bir süreç olabilir. Ayrıca duygusal ve psikolojik olarak da sizi etkileyebilir. Doktorunuz bebek sahibi olma yolculuğunuzda size yol arkadaşlığı etmelidir. Bu yüzden doktorunuzla iletişiminiz, kliniğe girdiğinizde hissettikleriniz büyük önem taşır. İlk randevunuz ve izlemimizden sonra eve kaygı içinde ve kafanız karışık bir şekilde döndüyseniz bu tüp bebek merkezi sizin için uygun olmayabilir. 

en-iyi-tup-bebek-merkezi-nasil-secilir

Embriyoloji Laboratuvarının Önemi Nedir?

Embriyoloji laboratuvarında uygulanan işlemler sırasıyla şunlardır;

 • Yumurta toplama (OPU)
 • Denudasyon(Yumurta hazırlığı)
 • Döllenme (Fertilizasyon)
 • Embriyo kültürü
 • AHA (Assisted Hatching-Yardımlı tomurcuklama)
 • Embriyo biyopsisi (Preimplantasyon genetik tanı-tarama)
 • Embriyo transferi
 • Embriyo dondurma

Embriyoloji laboratuvarı tüp bebek tedavinizin başarısını doğrudan etkileyecektir. Seçeceğiniz tüp bebek merkezindeki aboratuvar uygun personel ve teknolojik donanım sahip değilse başarı şansınız negatif etkilenir. Gideceğiniz merkezde kullanılan teknolojinin yenilikçi olup olmadığını, sizinle beraber çalışacak embriyologların deneyimini mutlaka sorun. 

Tüp Bebek Merkezi Başarı Oranları 

Hamile kalmak istiyorsunuz. Tüp Bebek tedavisine başlayacaksınız. Aklınızdaki en büyük sorulardan biri ise ‘Hamile kalma şansım nedir?’ olacaktır. 

Bu sorunun cevabı değişiklik gösterir. Kadının yaşı, infertilitenin nedeni ve tedavi türüne göre değişir. Ancak seçeceğiniz tüp bebek merkezinin de başarı oranınızda büyük bir rolü olduğunu unutmayın. İlgilendiğiniz kliniğe başarı oranlarını sorun. 

Dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Başarının en önemli belirtisi olarak görülen gebelik oranları aslında tam anlamıyla gerçeği yansıtmayabilir. Örneğin %20 gibi bir gebelik oranı ile çalışan bir tüp bebek merkezi ile karşılaştınız. Bu merkezi başarısız olarak algılamak mümkündür. Ancak tedavi edilen hastalar ileri yaştaysa bu oran çok başarılı bir oran olabilir. 

Benzer şekilde gebelik oranlarını %70 olarak açıklayan bir merkezin hastaları gençlerden, tüp bebek tedavisine gerek kalmadan hamile kalanlardan oluşuyor olabilir. Bu yüzden seçeceğiniz merkezden detaylı açıklamalar talep edin. 

Genellikle eve sağlıklı bebek götürme oranı tüp bebek tedavisi kliniklerinin gerçek başarı oranlarını gösterir. 

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yukarıda açıkladığımız gibi ne gebelik oranı bir tüp bebek merkezini değerlendirmek için yeterli olmayacaktır. Peki ne yapmalısınız? Uygun teknoloji, deneyimli ekip ve size güven veren bir doktor bulmaya odaklanın. Başarının belki de en önemli anahtarının laboratuar ve ekip olduğunu unutmayın. Laboratuarda kullanılan yöntem ve ekipmanın kalitesi başarı şansını direk olarak etkiler. 

Dahası, bir tüp bebek merkezinin kalitesini ekipleri sağlar. Embriyologlar ve hemşireler doktorunuz ile çalışacak ve başarı şansınızı belirleyecektir. Ekibin deneyimini sorabilir, araştırabilirsiniz.

Ayrıca merkez tercihi yaparken sadece fiyat ucuzluğuna ya da kulaktan dolma başarı bilgilerine itibar etmeyin. Tüp bebek tedavisinde maksimum başarı şansa değil, doğru merkez seçimine bağlıdır. Bu zor süreçte sizin yanınızda olacak ekibi seçerken yukarıda sıraladığımız farklı faktörleri göz önünde bulundurun. En nihayetinde ise, en önemli faktörün sizin içinize sinen bir tüp bebek merkezi ve doğru iletişim kurabildiğiniz bir doktor olduğunu unutmayın. 

Tüp bebek hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayarak bloğumuza göz atabilirsiniz.

Paylaş :