Gebelikte Amniyon Sıvısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Hamilelik haberini aldıkları andan itibaren anne ve baba adayı için hayatlarında yeni ve heyecanlı bir dönem başlamaktadır. Hamilelik dönemi, bebek gelişimi, yenidoğan ihtiyaçları gibi konular artık gündemlerinde yer almaya başlar. Yeni anne ve baba adayları için ise merak ettikleri ve öğrenmek istedikleri birçok konu bulunmaktadır. Özellikle de hamilelik sürecinin ilk dönemlerinde hamilelik dönemi boyunca vücutta meydana gelecek değişimler ve bebeğin anne karnındaki gelişimine dair bilgiler en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Hamilelik dönemi ile anne ve baba adayının hayatına giren yeni terimlerinden biri de amniyon sıvısı terimidir. Amniyon sıvısının bebeğin anne karnında sağlıklı bir şekilde gelişmesini ve büyümesini sağlayan önemli faktör olması bu konuda merakların daha da artmasına neden olmaktadır. Özellikle de amniyon sıvısı nedir, amniyon sıvısını arttıran yiyecekler nelerdir sorusu en çok araştırılan sorular arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yazımızda ise amniyon sıvısı hakkında merak ettiğiniz bütün detaylar hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak amniyon sıvısı nedir, neden azalır, içeriği nedir, işlevi nedir, amniyon sıvısını azaltan yiyecekler nelerdir ve artıran yiyecekler nedir soruları hakkında detaylı cevaplar vermeye çalışacağız. 

amniyon-sivisi-nedir

Amniyon Sıvısı Nedir?

Yıllarca yapılan araştırmalar sayesinde bilim insanları kadın üreme sistemi ve gebelik hakkında oldukça önemli bilgiler elde etmişlerdir. Sperm ve yumurtanın döllenmesi ile oluşan embriyonun, rahim içine tutunmasıyla birlikte başlayan hamilelik sürecinde kadın vücudunda birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bütün bu değişiklikler anne karnındaki fetüsün sağlıklı bir şekilde büyümesi, gelişmesi ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi içindir. Bebeğin rahim içerisinde sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayan son derece önemli şeylerden biri de amniyon sıvısıdır. Hatta öneminden dolayı bebeğin suyu ya da hayat suyu gibi isimlerle de anılmaktadır. Amniyon sıvısı ise en basit tanımı ile bebeğin bulunduğu kesenin içerisinde yer alan, farklı işlevleri ile bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesini ve gelişmesini sağlayan hayati sıvıdır. 

İlginizi Çekebilir: Sebepsiz İnfertilite Tedavisi Neden Yapılır?

Amniyon Sıvısı Neden Azalır?

Amniyon sıvısı, hamilelik süreci boyunca bebeğin sahip olduğu yaşam alanı olarak düşünülmelidir. Bebeğin anne karnı içinde sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için neredeyse hayati öneme sahiptir. Amniyon sıvısı, bebeği dış etkenlerden korumasının yanı sıra bebeğin rahatça hareket edebilmesini sağlayarak kas ve kemik gelişimini destekler. Ayrıca rahim içerisinde sıcaklığın hep sabit kalmasını sağlayarak bebeğin de vücut ısısını korumasını sağlar. Daha birçok açıdan son derece önemli görevlere sahip amniyon sıvısı miktarı rutin kontroller sırasında doktor tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. Ancak bazen bu kontroller sırasında amniyon sıvısının normal kabul edilen miktarın altına olduğu görülebilir. Bu durum Oligohidramnios ya da bilinen adı ile amniyon sıvısının azlığı olarak tanımlanmaktadır. Amniyon sıvısının azalmasına neden olabilecek pek çok farklı neden bulunmaktadır. Genel olarak bakıldığında bu nedenler amniyon sıvı üretimini engelleyen ya da sistemi bozan durumlardır ve şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bebeğin böbrek gelişiminde yaşanan sorunlar,
 • Anne adayının yüksek tansiyona sahip olması,
 • Bebeğin içinde bulunduğu kesenin yırtılması,
 • İkiz veya çoğul gebelik,
 • Anne adayının suyunun gelmiş olması,
 • Bebekte gelişim geriliği,
 • Annenin sahip olduğu bazı kronik rahatsızlıklar
 • Anne adayının kullandığı ilaçların yan etkisi,
 • Bebekte var olan kromozomal anomaliler,

Ayrıca bunların yanı sıra özellikle ikiz gebeliklerde ikizden ikize transfüzyon sendromunda ve rahim içi gelişim geriliğinde de amniyon sıvısında azalma durumu ortaya çıkabilmektedir. 

Amniyon Sıvısının İçeriği Nedir?

Anne ve baba adaylarının amniyon sıvısı ile ilgili merak ettikleri sorulardan biri de amniyon sıvısının içeriğidir. Amniyon sıvısı, fertilizasyon yani yumurtanın döllenmesinin 12. Gününden itibaren oluşmaya başlar. Bu ilk haftalarda amniyon sıvısının kaynağı anne adayının kanından elde edilen sıvıdır. 12. Haftaya kadar fetüs anne adayının kanının sıvı kısmından oluşan amniyon sıvısı içerisinde büyümeye ve gelişmeye devam eder. 12. Haftadan sonra ise böbrekleri gelişmeye başlayan bebek idrar üretmeye başlar. Böylece amniyon sıvı artık büyük oranda bebeğin idrarından oluşmaktadır. Ancak bu idrar yetişkinlerde olduğu gibi vücudun atık maddelerinden oluşan bir idrar değildir. Bebeğin vücuduna ait atık maddelerin dışarı atılması idrarı ile değil plasenta aracılığı ile gerçekleşmektedir. Kısacası amniyon sıvısı içeriği önemli bir miktarda bebeğin idrarından oluşmaktadır. Ayrıca daha detaylı bakıldığında amniyon sıvısının içeriği %99 oranında sudan oluşurken geri kalan kısmı ise organik maddeler, inorganik tuzlar ve fetüsün cildinden dökülen epitel hücreler oluşturmaktadır. 

amniyon-sivisinin-islevi-nedir

Amniyon Sıvısının İşlevi Nedir?

Amniyon sıvısının bebek için son derece hayati bir öneme sahip olmasının nedeni sahip olduğu işlevlerdir. Bebeğin yaşam alanı olarak tanımlanan amniyon sıvısının oldukça önemli işlevlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Amniyon sıvısı içeriğinde bulunan hormonlar, antikorlar ve besinler olası enfeksiyonlara karşı bebeğe koruma sağlar,
 • Darbe emici etkisi sayesinde bebeği dışarıdan gelebilecek darbelere karşı korur,
 • Bebeğin sıvı içerisinde rahatça hareket etmesini sağlar. Ellerini ve kollarını rahatça hareket edebilen bebeğin böylece kas ve iskelet sistemi gelişir,
 • Amniyon sıvısı gün içerisinde 3 veya 8 defa kendisini yeniler ve sıcaklığı hep belirli bir derecedir. Böylece bebeğin vücut sıcaklığı korumasına yardımcı olur,
 • Amniyon sıvısı içerisinde bebek sürekli suyu yutup, soluduğu için solunum ve sindirim sistemi gelişir. 
 • Sıvı içerisinde bulunan bebek simetrik bir şekilde büyür.

Görüldüğü üzere amniyon sıvısı bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişebilmesi için son derece önemli bir işleve sahiptir. Bu yüzden amniyon sıvısındaki azalmalar veya artmalar son derece önemlidir ve rutin kontrollerde mutlaka kontrol edilir. 

Gebelikte Amniyon Sıvısını Azaltan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeğin sağlıklı gelişimi için amniyon sıvısının oldukça önemli olması anne adaylarının da dikkatini bu konuya çekmektedir. Birçok anne adayı gebelik süreci boyunca amniyon sıvısının azalmaması için neler yapabileceğini araştırmaktadır. Bu konuda en çok merak edilen sorulardan biri de gebelikte amniyon sıvısını azaltan yiyecekler nelerdir sorusudur. Öncelikle amniyon sıvısının azalmasındaki nedenlere genel olarak bakıldığında bunlar daha çok beslenmeden bağımsız olarak gelişen durumlardır. Ancak annenin beslenme alışkanlıklarının da bebeği etkilediği bilinmektedir. Anne adayı, gebeliğin başından sonuna kadar bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini düşünerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmelidir. Hem kendi metabolizmasına hem de bebeğin gelişimine olumsuz etki edebilecek işlenmiş gıdalardan, paketli yiyeceklerden ve hamileler için sakıncalı görülen besinlerden mutlaka uzak durmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Tüp Bebek Transfer Sonrası Beslenme Süreci Neden Önemlidir?

Gebelikte Amniyon Sıvısını Artıran Yiyecekler Nelerdir?

Anne adaylarının amniyon sıvısı ile ilgili merak ettiği bir diğer soru ise gebelikte amniyon sıvısını arttıran yiyecekler nelerdir sorusudur. Özellikle de amniyon sıvısında azalma söz konusu ise. Yapılan araştırmalarda yiyeceklerin amniyon sıvısı üzerindeki etkisi ile ilgili kesin bir veri bulunmamaktadır. Ancak amniyon sıvısının belirli bir haftadan sonra bebeğin idrarı ile oluştuğu düşünülürse bebeğin idrarını yapıyor olması son derece önemlidir. Bu noktada ise anne adayı gün içerisinde su içmeyi ihmal etmemelidir. Ayrıca meyve suyu, çorba, ya da ayran gibi içecekler de tüketebilir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “amniyon sıvısını artıran yiyecekler ” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve amniyon sıvısını arttıran yiyecekler konusunda daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :