Gebelikte Vajinadan Koku Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Gebelikte vajinadan koku gelmesi anne adayları tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Çünkü gebelik sürecinde özellikle de anne adayının koku hassasiyetinin artması ve vajinadan koku gelmesi anne adayını rahatsız edici boyutlara gelebilmektedir. Vajinadan koku gelmesi aynı zamanda vajinal akıntıya bağlı olarak gelişen bir durumdur. Enfeksiyona bağlı vajinal akıntı ve kokuda değişiklikler meydana gelebileceği için gebelikte vajinadan koku gelmesi ve vajinal akıntı aslında her anne adayının bilinçli olması gereken konular arasında yer almaktadır.  

Kadın üreme sisteminde yer alan en önemli bölgelerden biri olan vajina aslında kendisine özgü bir floraya sahiptir. Sağlıklı bir üreme sisteminin önemli bir göstergesi olan vajina florasının ise vajina içerisindeki nemliliği korumak ya da bu bölgeyi enfeksiyonlardan korumak için kendisine has bir akıntısı ve kokusu bulunmaktadır. Fizyolojik olarak bu durum belirlenen standartlara uygunluk sağladığı müddetçe aslında normal kabul edilmektedir. Hatta bu akıntıya tıp literatüründe lökore adı verilmektedir. Lökore, normal olarak kabul edilen bütün vajinal akıntılar için kullanılan bir tanımlamadır. Berrak, hafif beyazımsı ve mukus benzeri bir sıvı olan lökore aynı zamanda hafif kokuludur. 

Gebelikte vajinadan koku gelmesinin nedenleri arasında ilk sırada ise lökore adı verilen akıntının artması gelmektedir. Gebelik oluşumundan itibaren özellikle östrojen ve progesteron hormonları ve diğer hormonlardaki önemli değişiklikler vücudu direkt olarak etkilemektedir. Bu durumda vajinal akıntının artmasına ve buna bağlı olarak vajinadan koku gelmesine neden olmaktadır. Gebelikte vajinadan koku gelmesinin bir diğer nedeni ise bakteriyel vajinoz yani vajinal enfeksiyon olabilir. Bakteriyel enfeksiyonlar vajina akıntısını ve vajina kokusunu direkt olarak etkilemektedir. Vajinadan balık kokusu benzeri bir koku fark ederseniz büyük ihtimal bakteriyel enfeksiyon ile karşı karşıyasınız demektir. Tedavi için en kısa sürede konusunda uzman bir doktor ile görüşmelisiniz. Son olarak ise gebelikte beslenme ve dehidrasyon yani vücudun susuz kalması da vajinadan koku gelmesine neden olabilmektedir.

gebelikte-vajinal-koku-akinti

Gebelikte Vajinal Koku ve Akıntı

Gebelik haberinin alınması ile başlayan gebelik süreci her anne ve baba adayı için son derece heyecanlı bir süreçtir. Bu süreç boyunca ise anne adayının vücudunda gebeliğe ve bebeğin gelişime bağlı değişiklikler meydana gelmektedir. Anne adayı gebelik oluşumuyla birlikte hayatında daha önce hiç karşılaşmadığı birçok değişime tanıklık eder. Gebelik bütün organları etkileyen bir süreçtir. Anne adayının vücudu bebeğin anne rahmi içindeki gelişiminin yanı sıra gebeliğin neden olacağı fiziksel yükü kaldırabilmek için de kendini hazırlar. Bir yanda da anne adayının hormon dengelerinde önemli değişiklikler söz konusudur. Gebelik süreci boyunca anne adayının üreme sisteminde yumurtalama olmaz. Ancak vücut gebeliğin devam edebilmesi için östrojen ve progesteron hormonlarını salgılamaya devam eder. 

Anne adayının vücudunda birçok değişiklik meydana gelirken anne adaylarında görülen durumlardan biri de vajinal akıntı ve vajinadan koku gelmesi durumudur.  Anne adayları için vajinadan koku ve akıntı gelmesi ise en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çünkü bazen vajinadan koku gelmesi koku hassasiyeti de artan anne adayları için rahatsız edici olabilmektedir. Vajinadan koku gelmesi ya da akıntı gelmesi her ne kadar anne adayı için bazen rahatsız edici olsa da aslında normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Önemli olan ise akıntının kıvamını, rengini ve kokudaki değişimi takip etmektir. Çünkü vajinal akıntı ve kıvamında meydana gelen değişimler ya da kokunun rahatsız edecek derecede kötü kokması vajinal enfeksiyonun habercisi olabilmektedir.  

İlginizi çekebilir: 6 Aylık Hamilelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vajinadan Koku Gelmesi Neden Olur?

Kadınlarda ergenlik döneminde başlayan ilk regl dönemiyle birlikte doğurganlık dönemi de başlar. Aynı zamanda doğurganlık dönemiyle birlikte ise vajinal akıntı ve koku da oluşmaya başlayacaktır. Çünkü vajinal akıntı ve koku aslında kadın üreme sistemi için son derece normal bir durumdur. Vajinanın kendisine has akıntısı ve kokusu aslında vajinanın florasından kaynaklanmaktadır. Vajina florası vajinada bulunan doğal bakterilerden oluşmaktadır. Bu bakteriler vajinanın nem, ısı ve pH dengesini sağlamak ve vajinayı bakterilerden korumak açısından son derece önemlidir. Vajinal floranın neden olduğu bu akıntı aynı zamanda cinsel ilişki sırasında artarak vajinanın kaygan olmasını sağlarken, sperm hücrelerinin rahat bir şekilde ilerlemesine de yardımcı olmaktadır. Aslında birçok kadın bu vajinal akıntının ve kendisine has kokusunun farkındadır. Ancak bazı dönemlerde bu akıntının renk ve kıvam değiştirmesi ya da gebelik sürecinde artması, merak konusu haline gelmesine neden olmaktadır. Vajina akıntısı genellikle enfeksiyona bağlı olarak kıvam ve renk değiştirmektedir. Bu duruma bağlı olarak ise vajinal koku da değişmekte ve bazen rahatsız edici boyutlara ulaşabilmektedir. Gebelikte vajinal kokunun en önemli nedeni ise değişen hormonlara bağlı olarak vajinal akıntı miktarının da artması ve kokunun daha yoğun hissedilmesidir. 

gebelikte-vajinal-kokuyu-onlemek-icin-ne-yapmali

Gebelikte Vajinal Kokuyu Önlemek için Ne Yapılmalı?

Gebelik süreci boyunca koku hassasiyeti artan anne adayları için bazen vajinadan koku gelmesi son derece rahatsız edici olabilmektedir. Eğer anne adayı kendisini son derece rahatsız eden bir vajinal koku durumu yaşıyor ise öncelikle mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdır. Çünkü vajinal koku vajinal enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Gebelikte ise vajinal enfeksiyon en kısa sürede tedavi edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Doktorun gerekli gördüğü tedaviyi uygularken bir yandan da vajinal kokuyu önlemek için siz de önemler alabilirsiniz. Bu önlemleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vajinal bölgenizi hep temiz tutmaya çalışın. Bunun için gerekirse belirli aralıklarla külotunuzu değiştirin. 
  • Ter emmeyen, dar ve çok sıkı kıyafetlerden kaçının. Bunun yerine nefes alıp verebilen kumaşlardan üretilmiş, bol ve rahat kıyafetleri tercih edebilirsiniz. 
  • Banyo ve duş sırasında vajinal bölgenizi temizlemeye çalışmayın. Özellikle vajinal bölgeyi temizlemek için kullanılan kimyasal içerikli temizleyicilerden uzak durun. Bu tarz ürünler vajina florasına zarar verecektir. 
  • Tükettiğiniz besinler vajinal akıntınızı ve buna bağlı olarak vajinal kokunuzu etkileyecektir. Aşırı kokuya sahip olan yiyeceklerden bir süre uzak durmayı düşünebilirsiniz. 

Gebelikte vajinal kokuyu önlemek için gerekli bütün tedbirleri alsanız da sizi rahatsız eden vajinal kokunun normal bir durum olamayabileceğini unutmamalı ve en kısa sürede doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Gebelikte Vajinal Akıntıyı Önlemenin Yolları

Vajinal akıntı her sağlıklı kadın için normal kabul edilir. Gebelik döneminde ise hormonlardaki değişimlere bağlı olarak vajinal akıntıda artma görülse de vajinal akıntı genellikle normal kabul edilir. Ancak vajinal akıntının bazı enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebileceği de unutulmamalıdır. Bu yüzden rahatsız edici kıvamda ya da renkte vajinal akıntı söz konusu ise en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Gebelikte vajinal akıntıyı önlemenin yollarının başında ise hijyen gelmektedir. Vajinal bölgeyi temiz tutmak, pamuklu iç çamaşırı tercih etmek ve düzenli olarak değişimini sağlamak son derece önemlidir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “ vajinadan koku gelmesi” konusu hakkında, en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve vajinadan koku gelmesi konusunda daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :