Hamilelikte 5 Ay Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Hamilelik anne ve baba adayları için hayatlarında yepyeni bir dönemin başlangıcı demektir. Onlar için öncelikli konuların arasında artık ilk sıralarda hamilelik süreci, bebeğin gelişimi ve anne ile bebeğin sağlığı gelmektedir. Çünkü her anne ve baba adayının önceliği bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir. Bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için ise anne adayının dikkat etmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Ayrıca anne karnındaki bebeğin gelişimini bilmesi de bilinçlenmesini sağlayarak sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcı olacaktır. 9 ay 10 gün süren hamilelik süreci boyunca bebek anne karnında gelişmeye devam ederken anne adayının vücudunda da değişiklikler meydana gelir. Bu gelişimler ve değişimler 9 ay 10 gün boyunca değişkenlik gösterecektir. Anne adaylarının bilmesi gereken en önemli konulardan biri de hamilelikte 5 ay dikkat edilmesi gereken konulardır. Yazımızda ise hem hamilelikte hem de hamilelikte 5. ay dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacak hamilelik sürecinde nelere dikkat etmek gerekir, 5 aylık hamilelikte bebeğin gelişimi nasıldır, dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ve anne adayı nasıl beslenmeli soruları hakkında detaylı cevaplar vermeye çalışacağız. 

hamilelik-surecinde-nelere-dikkat-etmek-gerekir

Hamilelik Sürecinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yazımızda her ne kadar hamileliğin 5. ayında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verecek olsak da aslında hamilelik süreci boyunca anne adayının dikkat etmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Bu detaylardan kısaca bahsedecek olursak dikkat edilmesi gerekenlerin başında anne adayının beslenmesi gelmektedir. Hamilelik süreci boyunca hem anne adayının sağlığı hem de bebeğin gelişimi için büyük bir önem taşımaktadır. Bu dönemde anne adayı bebeğin gelişimini ve büyümesini destekleyecek aynı zamanda kendi sağlığını da korumaya yardımcı olacak besinleri tüketmelidir. Anne adayının sağlıklı beslenebilmesi için protein, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi besin içeriklerini tüketmesi de son derece önemlidir. Bu yüzden günlük beslenmesinde et, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyve tüketimine mutlaka yer vermelidir. 

Hamilelik sürecinde anne adayının dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise egzersiz konusudur. Anne adayı hamilelik süreci boyunca vücudunda birçok değişiklik meydana gelir. Egzersizler ise bu değişimlere vücudun ayak uydurması açısından kolaylık sağlamaktadır. Anne adaylarının büyük bir kısmı egzersizlerin bebeğe zarar vereceğini düşünerek egzersiz yapmaktan kaçınmaktadır. Ancak burada söz konusu olan anne adayı için gayet uygun olan hafif egzersizlerdir. Hamilelere özel olarak oluşturulan egzersiz programları bulunmaktadır. Genellikle hafif tempolu olan bu egzersizler anne adayının sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmesine yardımcı olduğu gibi bebeğin gelişiminde de son derece önemlidir. Yapılan araştırmalara göre hamilelik sürecinde yapılan egzersizler kan dolaşımını hızlandırarak bebeğe daha çok oksijen ulaşmasını sağlamaktadır. 

5 Aylık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Sağlıklı bir hamilelik süreci kadınlarda 9 ay 10 gün sürmektedir. Bu süre anne adayında ve bebekte yaşanan değişimler göz önüne alınarak 3’er aylık periyodlar halinde 3 farklı zaman dilimine ayrılmıştır. İlk 3 ay birinci trimester, sonraki 3 ay ikinci trimester, son 3 ay ise üçüncü trimester olarak adlandırılır. 5 aylık hamilelik ise hamileliğin 18. haftasına denk gelir ve ikinci trimesterde yer almaktadır. Bu dönemde de bebeğin gelişimi ve anne adayının vücudundaki değişimler hızlı devam eder. Anne ve baba adaylarının bu ay ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan biri ise 5 aylık hamilelikte bebeğin gelişimi ne aşamada olduğudur. 

5 aylık hamilelikte büyüyen ve gelişimi devam eden bebeğin yaklaşık olarak 28-29 cm boyunda, 430 ila 450 gram ağırlığında olması beklenir. Bebeğin hareketleri artık daha kontrollüdür. Ayrıca anne adayı da bu aydan itibaren bebeğin hareketlerini daha iyi hissetmeye başlayacaktır. Bu ay meydana gelen önemli gelişimlerden biri bebeğin diş tohumlarının ve süt dişlerinin gelişmeye başlamasıdır. Bu yüzden anne adayının kalsiyum ağırlıklı beslenmesi tavsiye edilir. Anne rahminde bulunan bebeğin 5. aya kadar bütün organları oluşma süreçlerini tamamlamıştır. Bu ay ve sonraki aylarda artık organlar gelişimlerini tamamlamaya devam edecektir. Ayrıca 5. aya kadar şeffaf bir cilde sahip olan bebek bu ay itibari ile deri altına yağ depolamaya başlayacaktır. Böylece bebek ilerleyen aylarda çok daha hızlı kilo almaya başlayacaktır. Bu ayda yaşanan ve anne adaylarını en çok heyecanlandıran gelişme ise bebek artık dışarıdaki sesleri duymaya başlayabilir. Gün içerisinde bebek ile bol bol konuşabilir ya da hafif tempolu müzikler dinletebilirsiniz. 

5-aylik-hamilelerin-dikkat-etmesi-gerekenler

5 Aylık Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamileliğin 5. Ayında anne adayı neredeyse hamileliğin yarısına gelmiş durumda. Zorlayıcı ilk 3 aydan sonra bu aylar hamileliğin en rahat ayları olarak biliniyor. Öyle ki bu aylara hamileliğin balayı ayları ismi veriliyor. Hamilelikte 5. ay her ne kadar hamileliğin en keyifli aylarından biri olarak bilinse de hamileliğin bütün süreçlerinde olduğu gibi bu ay da anne adayının dikkat etmesi gereken detaylar bulunuyor. Bebeğin gelişip büyümesiyle birlikte anne adayının karnı bu ay itibariyle artık daha da belirginleşmeye başlayacaktır. Karnın gittikçe büyümesiyle birlikte anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri ise çatlaklar. Her geçen gün karın büyüdükçe derinin gerilmesiyle birlikte çatlaklar oluşmaya başlayabilir. Bu süreçte çatlakları önlemek amacı ile anne adayı hamilelerin kullanımına uygun olarak özel içeriklere sahip nemlendirici veya çatlak kremlerini kullanabilir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise iştah konusu. Hamileliğin ilk aylarında mide bulantısı ve koku hassasiyeti gibi nedenlerden dolayı iştahsızlık yaşayan anne adayının bu sorunların ortadan kalkması ile iştahı açılacaktır. Ancak anne adayı aşırı doğum kilolarından kaçınmak adına dengeli beslenme listesi ile yediklerine dikkat ederek aşırı kilo alımını engelleyebilir. 

5 Aylık Hamilelikte Anne Adayı Nasıl Beslenmeli?

Hamilelikte 5 ay dikkat edilmesi gerekenlerden biri de anne adayının beslenme alışkanlıklarıdır. Hamileliğin ilk trimesterinde iştahsızlık yaşayan anne adayı bu aylarda iştahının arttığını hissedebilir. Ancak anne adayının birinci trimesterde yani ilk 3 ayda olduğu gibi dengeli ve sağlıklı beslenmesi son derece önemlidir. Bu ay ayrıca önemli olan ise anne adayının sıvı tüketimidir. Sıvı tüketimi hamilelik süreci boyunca son derece önemlidir ancak bebek hızla gelişmeye devam ederken amniyon sıvısında yaşanan artış ile anne adayının sıvı ihtiyacı da artacaktır. Bu yüzden bebeğin sağlıklı büyüyebilmesi için anne adayının sıvı tüketimine dikkat etmesi gerekir. Gün içerisinde sadece su tüketiminin yanı sıra besleyici sıvılar ile de anne adayı sıvı ihtiyacını giderebilir. Mevsimine göre sebze ve meyvelerden sağlıklı meyve suları hazırlanabilir. Ayrıca kefir, ayran, süt gibi doğal içecekleri de tüketebilir. Bu ay içerisinde beslenme ile ilgili dikkat edilmesi gereken konulardan bir diğeri ise lifli ve posalı besinlerin tüketimidir. Bebeğin anne karnında büyümesiyle birlikte anne adayının organlar vücut içerisinde sıkışmaya başlayabilir ve bu durum kabızlığa neden olabilir. Lifli ve posalı besinler bağırsakların çalışmasına ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “ hamilelikte 5 ay dikkat edilmesi gerekenler” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve hamilelikte 5 ay dikkat edilmesi gerekenler konusu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :