İnfertilite Polikliniğinde Uygulanan Testler Nelerdir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tıp dilinde infertilite halk arasındaki adı ile kısırlık, her yıl dünya üzerinde milyonlarca insanın bebek sahibi olmasını engelleyen önemli klinik sağlık problemlerinden biridir. İnfertilite sağlık probleminin hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen bir durum olması da sayı olarak bu kadar fazla olmasında etkisi büyüktür. Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmalarına göre dünya genelinde yaşayan çiftlerin %25’i infertilite sağlık problemine bağlı olarak bebek sahibi olamamaktadır. İnfertilite her ne kadar yaşamı tehdit eden bir sağlık problemi olmasa da bebek sahibi olmak isteyen çiftleri son derece olumsuz yönde etkileyebilen bir sağlık problemidir. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan ve infertilite tanısı almış kişilerin bebek sahibi olmalarını sağlamak için ise infertilite polikliniği seçenekleri bulunmaktadır. 

İnfertilite tanısı almış birçok kişi için infertilite polikliniği en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yazımızda ise hem infertilite hem de infertilite polikliniği hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak infertilite polikliniği nedir, infertilite polikliniğinde uygulanan testler nelerdir, infertilite tedavisi nasıl yapılır ve en iyi infertilite polikliniği hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

İnfertilite Polikliniği Nedir?

İnfertilite polikliniği nedir sorusuna cevap verebilmek için öncelikle infertilite nedir sorusuna cevap vermek gerekmektedir. Dünya Sağlık Örgütü’nün infertilite yani kısırlık tanımına göre cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan çiftlerin bir süre boyunca gebelik elde edememesi durumu infertilite olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte yumurta rezervlerinde azalma söz konusu olduğu için bu tanımlama 35 yaş altı kadınlar için geçerlidir. 35 yaş üstü kadınlarda yumurta rezervleri azaldığı için bu süre 6 ay, 40 yaş ve sonrasında ise 3 ay olarak kabul edilir. Belirlenen bu süre boyunca gebe oluşumu sağlayamayan çiftlerde infertilite nedenini tespit etmek, tedavi yöntemini belirlemek açısından son derece önemlidir. 

Kadınlar ve erkekler farklı üreme sistemlerine sahip oldukları için infertilite nedenleri de fazlasıyla değişkenlik göstermektedir. Kadınlara bağlı infertilite nedenleri arasında polikistik over sendromu, fallop tüplerinin kapalı olması, erken menopoz, çikolata kisti, tiroit hormonu bozuklukları gibi farklı nedenler bulunur. Erkeklerde ise sperm kanallarının doğuştan tıkalı olması, sperm sayısının ve kalitesinin düşük olması, meni sıvısında hiç spermin olmaması ya da sperm şekil bozuklukları infertilite nedenleri arasında yer almaktadır. Kadın ve erkekte infertilite nedenini doğru bir şekilde tespit edebilmek, uygulanacak tedavinin belirlenmesi ve başarı oranı açısından son derece önemlidir. İnfertilite polikliniği ise konusunda uzmanlaşmış doktorların ve sağlık ekiplerinin yer aldığı, sadece infertilite üzerine çalışmalar yapan tedavi merkezleridir. 

İnfertilite Polikliniğinde Uygulanan Testler Nelerdir?

İnfertilite sağlık problemlerinde tanı konulabilmesi için doktor ile gerçekleştirilen muayenede kişinin tıbbi geçmiş dinlenir, fiziksel muayenesi gerçekleştirilir. Ancak kesin bir tanı konulabilmesi için esas olan infertilite polikliniğinde uygulanan testlerin sonuçları olacaktır. Bu testler infertilite tanısı konmasının yanı sıra infertilite nedenini belirlemek ve hangi tedavilerin uygulanabileceği hakkında fikir vermesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Erkekten kaynaklanan infertilite sağlık probleminin araştırılması için öncelikle sperm testi gerçekleştirilmektedir. Alınan sperm örneği üzerinde gerçekleştirilen bu testte sperm sayısı, sperm kalitesi, sperm hareketliliği ve sperm şekli gibi çok önemli bilgiler elde edilmektedir. Sperm testine bağlı olarak doktor daha detaylı testler isteyebilmektedir. 

Kadınlarda ise öncelikli olarak yumurtalıkların fonksiyonlarının durumunu gösteren hormon testleri istenir. Aynı zamanda detaylı pelvik muayene ve ultrasonografi görüntülemesi yapılır. Doktor gerek görmesi halinde yumurta rezervlerindeki yumurta sayısını belirlemek için gerekli testleri isteyebilir. Ayrıca rahim hakkında detaylı bilgi elde edebilmek için rahim filmi istenebilir. 

infertilite-tedavisi-nasil-yapilir

İnfertilite Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnfertilite kadın ve erkekte farklı birçok nedene göre ortaya çıkabilen bir sağlık problemidir. Bu yüzden infertilite tedavisine başlamadan önce infertilite probleminin nedeni araştırılır. Sağladığı başarı oranı ile infertilite tedavisinde en çok tercih edilen yöntem ise tüp bebek tedavi yöntemidir. Farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan infertilite durumunda tüp bebek tedavi yöntemi başarılı sonuçlar vermektedir. Tüp bebek tedavisi başta olmak üzere infertilite tedavisi için kullanılan diğer tedavi yöntemlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yumurta gençleştirme yöntemi (PRP),
  • Yumurta dondurma,
  • Aşılama (IUI),
  • Mikroenjeksiyon ( ICSI)
  • Mitokondri transferi,
  • Yardımcı tomurcuklandırma,
  • Embriyo tıraşlama.

İnfertilite tedavisinde başarılı sonuç alınabilmesi için önemli olan anne adayının yumurta rezervlerine baba adayının ise canlı sperm hücresine sahip olmasıdır. 

En iyi İnfertilite Polikliniği

İnfertilite tanısında ve tedavisinde en iyi infertilite polikliniğini seçmek son derece önemlidir. Seçtiğiniz infertilite polikliniği ne kadar iyi olur ise içerisinde yer alan doktorlar, sağlık ekibi de o kadar iyi olacaktır. Ayrıca en iyi infertilite polikliniği aynı zamanda son teknolojik gelişmelere uygun laboratuvar demektir. Her biri infertilite tedavisinde başarı oranını direkt olarak etkileyen faktörlerdir. Bu yüzden en iyi doktorlara, ekibe ve laboratuvara sahip infertilite polikliniğini tercih etmek son derece önemlidir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “infertilite polikliniği ” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve infertilite polikliniği konusunda daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :