İnfertilite Testleri: Tanı ve Tedavi İçin Uygulanması Gerekenler?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

İnfertilite ya da halk arasında bilinen ismi ile kısırlık, her yıl neredeyse milyonlarca insanın doğal yollar ile bebek sahibi olmasını engelleyen bir sağlık problemidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından gerçekleştirilen araştırmalara göre dünya genelinde yaşayan çiftlerin %25’i infertilite tanısı ile bebek sahibi olamamaktadır. İnfertilite her ne kadar hayati önem taşıyan bir hastalık olmasa da çiftlerin doğal yollar ile bebek sahibi olmasını engelleyerek çiftleri psikolojik ve sosyal anlamda olumsuz olarak etkilemektedir. Ancak uygulanan infertilite testleri ile tanı konarak günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri sayesinde infertilite tanısı almış birçok çift bebek sahibi olabilmektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü tanımına göre “herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan, aktif bir cinsel hayata sahip olan çiftlerde gebelik oluşmaması” infertilite olarak tanımlanıyor. Bu tanım 35 yaşın altındaki kadınlar için 1 yıl ile tanımlanırken kadınlarda ilerleyen yaşla birlikte yumurta rezervlerinin azalması göz önüne alınarak 35 yaş üstü kadınlarda 6 ay olarak tanımlanıyor. 40 yaş ve sonrasında ise 3 ay olarak kabul ediliyor. Belirlenen bu süreçlerde gebelik oluşmayan çiftlerde nedenini anlayabilmek ve doğru tedavi için ise infertilite testleri büyük önem taşıyor. 

infertilite-testleri-nedir

İnfertilite Testleri Nedir?

İnfertilite testleri en basit tanımı ile kişide infertilite şüphesinin bulunması durumunda kesin tanı konulabilmesini sağlayan, infertilite polikliniğinde uygulanan testler olarak tanımlanabilir. Korunmasız ve aktif bir cinsel hayata rağmen gebeliğin oluşmaması durumunda çiftler infertilite şüphesi ile doktora başvururlar. İlk görüşmede çiftlerin tıbbı geçmişi dinlenir ve gerekli fiziksel muayeneler yapılır. Ancak kesin infertilite tanısı için infertilite testlerinin sonuçları gereklidir. Erkekler ve kadınlar farklı üreme sistemine sahip oldukları için uygulanan infertilite testleri farklılık gösterebilmektedir. Örneğin , erkekte infertilite için genellikle sperm ile ilgili testler yapılmaktadır. Bu testlerde gebeliğin oluşması için son derece önemli olan sperm kalitesi, sperm sayısı, sperm hareketliliği ya da sperm şekli gibi detaylar incelenmektedir. Kadınlarda gerçekleştirilen infertilite testlerinde ise yumurtalıklar ve rahim üzerinde durulmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: İnfertilite Polikliniğinde Uygulanan Testler Nelerdir?

İnfertilite Testlerinin Kapsamı Nedir?

Bebek sahibi olmak isteyen bir çift, doğum kontrol yöntemi kullanmadan aktif bir cinsel hayata sahip olmasına rağmen bebek sahibi olamıyor ise infertilite durumu değerlendirmeye alınır. Hem kesin olarak infertilite tanısı koymak hem de infertilitenin nedenlerini anlayabilmek ve tedavi planlaması yapabilmek için ise infertilite testleri yapılır. Bu yönü ile bakacak olursak infertilite testleri sadece kesin tanı için değil aynı zamanda infertilite nedenini anlamak ve doğru tedavi planını oluşturmak için de son derece önemlidir. Uzun yıllardır yapılan çalışmalar sonucunda kadın ve erkek üreme sistemi, gebeliğin oluşumu bilim insanları tarafından büyük ölçüde anlaşılmıştır. Bu yüzden aslında üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan, gebelik oluşumunu etkileyen her bir organ infertilite testleri kapsamındadır. İlk olarak kadınlarda yumurtalıklar, rahim ve tüpleri, erkeklerde ise sperm hücrelerinin sağlığı kontrol edilse de gebeliğin oluşumunda etkili olan hormonlar da infertilite testleri kapsamında son derece önemlidir. 

İnfertilite Testleri Neden Önemlidir?

Yapılan araştırmalara göre doğal yollar ile bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmasını etkileyen en önemli etken infertilitedir. Son zamanlarda artan çevre kirliliği, hava kirliliği, GDO’lu yiyecekler, hareketsiz yaşam tarzı ya da birçok risk faktörü infertilitenin görülme oranında artışa neden olmaktadır. Ayrıca son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre her 100 çiften 15’i infertilite tanısı alarak doğal yollar ile bebek sahibi olamıyor. Bu veriler göz önüne alındığında ise infertilite testleri büyük bir önem taşıyor. 

İnfertilite testleri infertilite tanısının kesin olarak konmasının yanı sıra çiftlerin hangi nedene bağlı olarak bebek sahibi olamadıklarını da anlamaya yardımcı oluyor. İnfertilite tanısı almış ancak bebek sahibi olmak isteyenler için infertilitenin nedeni ise son derece önemli. Çünkü belirlenen infertilite nedenine göre tedavi yöntemine karar veriliyor. İnfertilite testleri gebeliğin oluşmasına engel olan durumun ortaya çıkmasını sağlayarak gebeliğin oluşması için hangi alana odaklanılması gerektiği hakkında fikir veriyor. Böylece infertilite tanısı almış ancak bebek sahibi olmak isteyen çiftler yardımcı üreme teknikleri sayesinde bebek sahibi olabiliyorlar. 

infertilite-tani-testlerini-nerede-yaptirabilirsiniz

İnfertilite Tanı Testlerini Nerede Yaptırabilirsiniz?

Kadınlar ve erkekler farklı üreme sistemlerine sahip oldukları için yapılacak infertilite testleri de son derece geniş kapsamlı olabilmektedir. Kadınlarda infertiliteye neden olabilecek fallop tüplerinin kapalı olması, rahim anomalileri, çikolata kisti, polikistik over sendromu gibi birçok farklı neden olabilir. Erkekler de aynı şekilde ereksiyon problemi, sperm kalitesinin düşüklüğü ya da sperm sayısının düşük olması gibi nedenler olabilir. Nedeni ne olursa olsun erkek ve kadında infertiliteyi anlayabilmek uzmanlık isteyen bir konudur. Ayrıca infertilite kadın ve erkekte infertilite testlerinin doğru bir şekilde uygulanması ve yorumlanması, bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde uygulanacak tedavinin ve başarı oranı açısından da son derece önemlidir. Bu yüzden infertilite tanı testleri konusunda uzman doktoraların yer aldığı infertilite polikliniğinde yaptırılmalıdır. 

Kalem Bebek ile İnfertilite Tanı Testleri

İnfertilite testleri, infertilitenin nedenini anlamak ve doğru tedavi yöntemini uygulayarak başarı sağlamak açısından son derece önemlidir. Kalem Bebek ‘in doktor kadrosunda yer alan Doç. Dr. Müberra Kalem, 2009-2010 yıllarında da Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı İnfertilite Merkezinde Tüp Bebek uzmanlığı eğitimini almıştır. Ayrıca 2018 yılında İngiltere’de infertilite konusunda dünyanın en gelişmiş merkezlerinden biri olan Kings College of London Assisted Conception Unit ekibiyle birlikte çalışmıştır. Kalem Bebek’in önemli doktorlarından Doç. Dr. Ziya Kalem ‘in tüp bebek, laparoskopik ve histeroskopik operasyonlar yanı sıra uzmanlık alanlarından biri de infertilitedir. Konusunda uzman olan Doç. Dr. Müberra Kalem ve Doç. Dr. Ziya Kalem, uyguladıkları infertilite testlerinin yanı sıra uyguladıkları tedavi yöntemleri ile de infertilite tanısı alan birçok çiftin bebek sahibi olmasını sağlamıştır. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “infertilite testleri” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve infertilite testleri konusunda daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :