İnositol Polikistik Over (PCOS): Semptomlar, Tedavi ve İyileşme

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Polikistik over sendromu özellikle son yıllarda üreme çağına giren genç kadınlarda yüksek oranda görülen bir çeşit hormonal bozukluk yani endokrin hastalığıdır. Polikistik over sendromunun görülme oranının her geçen artması ise hastalığın birçok kişi tarafından merak edilmesine ve araştırılmasına neden olmaktadır. Polikistik over sendromu ya da kısaltılmış hali ile PCOS kadınlarda doğurganlığı olumsuz olarak etkileyen hatta farklı sağlık problemlerinin de ortaya çıkmasına neden olabilecek ciddi bir hastalıktır. Özellikle üreme çağında görülen bir hastalık olan PCOS gerekli tedavinin uygulanmaması durumunda kalp ve damar hastalıklarına hatta tansiyon hastalıklarına neden olabilmektedir. PCOS tanısı alan kişiler için farklı tedavi yöntemleri bulunurken son zamanlarda karbonhidrat ailesine ait bir çeşit vitamin olan inositol polikistik over sendromu durumunda tavsiye edilen takviyeler arasında yer almaktadır. 

Yazımızda ise özellikle PCOS tanısı alanların en çok merak ettikleri konulardan biri olan PCOS ve İnositol hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

inositol-nedir

İnositol Nedir ve Polikistik Over Sendromu (PCOS) ile İlişkisi

Kadınlarda en sık görülen kadın hastalıklarından biri olan polikistik over sendromu ile ilgili bilim insanları uzun yıllar boyunca çalışmalar yapmışlardır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda elde edilen verilerden biri de inositol kullanımının polikistik over sendromu üzerindeki olumlu etkileridir. B8 vitamini olarak da bilinen inositol vücudun sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için az miktarda da olsa ihtiyaç duyduğu vitamin çeşitlerinden biridir. Aslında bağırsakta bulunan bakteriler tarafından sentezlenebildiğinden resmi anlamda vitamin olarak kabul edilmez. Vücudumuzda bulunan tüm dokularda inositol bulunur, özellikle de beyin, kalp ve gözün lens tabakası en yoğun bulunduğu bölgelerdir. İnositol aynı zamanda vücudun insülin tepkisini, ruh halini ya da bilişsel aktivitelerini etkileyen birçok hormon çeşidini etkileyen bir şekerdir. Kavun ya da narenciye gibi lif açısından zengin besin içeriğine sahip bazı meyve ve sebzelerde de doğal olarak bulunmaktadır. 

İnositolün vücudumuzda önemli etkilerinden biri de hücre büyümesinde ve hücrelerin görevini yerine getirmesinde görev sahibi olmasıdır. Bu özellik inositol polikistik over sendromunda da tedaviyi destekleyici doğal ürün olarak kullanılabilmektedir. Yapılan araştırmalarda inositol polikistik over sendromu durumunda kullanıldığında semptomlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmaların sonucuna göre inositol takviyesinin insülin direncine iyi geldiği, kan dolaşımında bulunan erkeklik hormonu seviyesini düşürebildiği ve kan basıncı ile yüksek trigliserid seviyesini azaltabildiği görülmüştür. Polikistik over sendromuna sahip kadınlar ile yapılan araştırmada kontrol grubu katılımcılarından sadece %6’sı regl döngüsüne sahipken inositol takviyesi alan kadınlarda ise bu oranın %86’ya çıktığı gözlemlenmiş ve bu sonuçlar diğer araştırmalar ile de desteklenmiştir. 

polikistik-over-sendromu-belirtileri

Polikistik Over Sendromu (PCOS): Belirtiler ve Tanı Kriterleri

Polikistik over sendromunda hastalığın ilk aşamalarında herhangi bir belirti söz konusu olmayabilir. Ancak hastalığın ilerlemesiyle birlikte hormonlarda meydana gelen değişimler sonucunda çeşitli belirtiler ortaya çıkmaya başlar. PCOS belirtileri hastalığın şiddetine göre kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir ya da her belirti tanı alan herkeste aynı olmayabilir. Her ne kadar PCOS belirtileri kişiden kişiye değişkenlik gösterse de genel olarak görülen belirtiler ise şu şekildedir:

 • Düzensiz yumurtlama veya hiç yumurtlama olmadığı için olması gerekenden erken veya geç görülen regl kanaması hatta hiç regl kanamasının olmaması şeklinde görülen regl dönemi düzensizlikleri. Ayrıca regl dönemi düzensizlikleri en sık görülen belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır. 
 • İki regl dönemi arasında lekelenme şeklinde kanamaların olması,
 • Regl dönemi düzensizlikleri yüzünden rahmin iç kısmında bulunan rahim duvarının kalınlaşması,
 • Nedeni tam olarak belirlenemeyen sebeplerden dolayı aşırı ve hızlı bir şekilde kilo alma, kilo verirken zorlanma,
 • Vücudun özellikle yüz, göğüs ve sırt bölgesinde aşırı yağlanma ve aşırı yağlanmaya bağlı olarak sivilce oluşumu,
 • Gebeliğin oluşmaması ya da oluşan gebeliklerin düşük ile sonlanması, tekrarlayan düşükler,
 • Hormon seviyelerindeki dalgalanmalardan dolayı değişken ruh hali ve depresyon,
 • Memelerde büyüme, küçülme ve artan hassasiyet,
 • Saç dökülmesi,
 • Vücudun çeşitli yerlerinde özellikle de kol, bacak, sırt ve karın bölgesinde erkeksi tüylenme,
 • Ses kalınlaşması,

Polikistik over sendromunun önemli belirtilerinden olan bu belirtilerden bir veya birkaçı görüldüğü takdirde hastaya tanı konulabilmesi için pelvik veya vajinal ultrasonografi ile rahim detaylı bir şekilde kontrol edilir. Ayrıca kan testi yapılarak kanda bulunan hormon seviyeleri de polikistik over sendromu tanısı koymak için gerekli verileri sağlamaktadır. 

inositol-polikistik-over-tedavisi

İnositol Polikistik Over Tedavisi

Polikistik over sendromu tanısı konduktan sonra hastalığın şiddetine ve neden olduğu semptomlara göre tedavi planlaması yapılır. Tedavi planlamasında ortaya çıkan semptomlara göre endokrin uzmanı, kadın hastalıkları ve doğum doktoru gerekirse diğer branşlardan doktorların birlikte karar vermesi gerekebilir. Ayrıca tedavi yöntemine ve planlamasına karar verilirken hastanın yaşı, hastalığın ilerleyişi ya da hastanın fiziksel durumu gibi faktörler de önemli bir role sahiptir. Son derece geniş kapsamlı bir tedavi içeren ve görüldüğü üzere birçok farklı alandan yaklaşılması gereken polikistik over sendromunda genel olarak ilk izlenen adım ise kanda bulunan erkeklik hormonu seviyesinin azaltılmasıdır. Böylece bu hormona bağlı olarak ortaya çıkan aşırı kilo alımı, saç dökülmesi, erkeksi tüylenme ya da insülin direnci gibi birçok semptomda azalma sağlanabilir. 

Tedavi yöntemi için gerekli yöntemler belirlenirken aynı zamanda hastanın yaşam tarzında bazı değişikliklere gitmesi de gerekmektedir. Hastadan sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine, kaliteli uykuya, düzenli aktivitelerin yapıldığı bir yaşam tarzına sahip olması istenir. Ayrıca tedavi aşamasında bazı takviyeler de tedaviye destek olabilir. İnositol poliksitik over sendromu üzerindeki olumlu etkileri yapılan araştırmalar ile ortaya konmuş takviyelerden biridir. Hasta bu aşamada zengin inositol içeriğine sahip olan sebze ve meyveleri tüketebileceği gibi takviye edici gıdalar şeklinde üretilen şekli ile de tüketebilir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “inositol polikistik over tedavisi ” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve inositol polikistik over tedavisi hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :