Primer İnfertilite Nedir ve Tedavi Süreci Nedir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite, her yıl neredeyse milyonlarca insanın tanı aldığı klinik bir sağlık problemidir. Dünya Sağlık Örgütü, cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan çiftlerin, bir yıl içerisinde gebelik elde edememesi durumunu infertilite olarak tanımlamaktadır. Ayrıca yine Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalara göre dünya üzerinde yaşayan çiftlerin %25’i infertilite tanısı almaktadır. Korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebelik oluşumumun söz konusu olmadığı durumlarda çiftlerin en çok infertilite nedir, primer infertilite nedir ve infertilite nedenleri nelerdir sorularını araştırdıkları görülmektedir. 

Yazımızda ise infertilite hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak primer infertilite nedir, tedavi süreci nedir, kadınlarda ve erkeklerde infertilite nedenleri nelerdir soruları hakkında kısa bilgiler vermeye çalışacağız. 

Primer İnfertilite Nedir?

Günümüzde doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyen en önemli nedenlerin başında infertilite yani diğer adı ile kısırlık problemi gelmektedir. Araştırmalara göre son yıllarda her 100 çiftten 15’i infertilite durumuna bağlı olarak bebek sahibi olamamaktadır. Son zamanlarda artan çevre ve hava kirliliği, sağlıksız beslenme ve stresin giderek artmasının infertilite oranının yükselmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. 35 yaşın altındaki bir çift bir yıl boyunca korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşumu söz konusu değil ise bu durum infertilite olarak tanımlanmaktadır. Kadınlarda ilerleyen yaşlarda yumurta rezervleri azaldığı için 35 yaş üstündeki kadınlarda ise bu süre 6 aydır. Aynı zamanda infertilite üç başlık altında incelenmektedir. Bunlar primer infertilite, sekonder infertilite ve açıklanamayan infertilitedir. 

Eğer bebek sahibi olmak isteyen çift, bir sene boyunca korunmasız, aktif cinsel ilişkiye rağmen gebelik sağlanamamış ise bu primer infertilite olarak tanımlanır. Daha önce bebek sahibi olmuş ya da en az bir gebelik oluşmuş ancak daha sonra farklı nedenlere bağlı olarak oluşmadığı infertilite ise sekonder infertilite olarak tanımlanmaktadır. Son olarak ise hem erkekte hem de kadında herhangi bir probleme rastlanmadığı halde gebeliğin oluşmaması ise açıklanamayan infertilite olarak tanımlanmaktadır. 

primer-infertilite-tedavi-sureci-nedir

Primer İnfertilite Tedavi Süreci Nedir?

Erkeklerde ya da kadınlarda bulunan birçok sağlık problemi primer infertilite durumuna yol açabilir. Bu yüzden primer infertilite tedavisinde öncelikle primer infertilite durumunun neden ortaya çıktığı araştırılır. Bunun için doktor çifti muayene ederek bazı testler talep edecektir. Elde edilen veriler doğrultusunda ise gerekli tedavi yöntemi belirlenir. Primer infertilite durumunda en çok tercih edilen tedavi yöntemi ise yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek tedavisidir. Her yıl, dünyada primer infertilite tanısı alan neredeyse milyonlarca insan tüp bebek tedavisi sayesinde bebek sahibi olmaktadır. 

Kadınlarda İnterfilite Nedenleri Nelerdir?

Cinsiyetlere göre infertilite oluşumu araştırmalara bakıldığında infertilite durumunun 1/3 oranında kadından 1/3 oranında erkekten ve 1/3 oranında ise çiftlerin her ikisinden kaynaklandığı tespit edilmiştir. Kadınlara bağlı olarak ortaya çıkan infertilite durumunun nedenleri ise şunlardır:

 • Yumurta rezervinin az olması,
 • Çikolata kisti,
 • Rahim içerisinde gebeliğin oluşumunu engelleyen yapışıklıkların olması,
 • Yumurtlama dönemi düzensizlikleri,
 • Polikistik over sendromu,
 • Fallop tüplerinin kapalı olması,
 • İlerleyen yaş,
 • Erken menopoz,
 • Üreme organlarında meydana gelen travmalar,
 • Tüp tıkanıklığı.

Kadından kaynaklanan infertilite durumlarında uygulanabilecek tedavinin belirlenebilmesi için öncelikli olarak nedenin belirlenmesi son derece önemlidir. 

Erkeklerde İnterfilite Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde infertilite nedenlerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sperm sayısının az olması,
 • Sperm kalitesinin düşük olması,
 • Meni sıvısında hiç spermin bulunmaması,
 • Aşırı sıcak ortamlarda uzun süre bulunmak,
 • Sperm şekil bozuklukları,
 • Kimyasal maddelere maruz kalmak,
 • Alkol ve sigara tüketimi,
 • Varikosel olması durumu,
 • Uzun süre oturarak çalışmak,
 • Sperm kanallarının doğuştan tıkalı olması.

Erkek ve kadın farklı üreme sistemlerine sahip olduğu için infertilite nedenleri de farklılık göstermektedir. Ancak alkol ve sigara kullanımı, obezite, bazı ilaçların kullanımı gibi faktörler her iki cinsiyetinde üreme sistemini olumsuz etkileyebilmektedir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “primer infertilite nedir” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve primer infertilite nedir konusu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :