PRP Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Günümüzde neredeyse milyonlarca insan farklı nedenlerden dolayı doğal yollar ile bebek sahibi olamamaktadır. Özellikle son zamanlarda artan hava kirliliği, çevre kirliliği ve sağlıksız yaşam tarzından dolayı infertilite yani kısırlık oranında önemli bir artış söz konusudur. Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan ancak bebek sahibi olmak isteyen çiftler için yardımcı üreme teknikleri bulunmaktadır. Bu tekniklerin arasında ilk sıralarda ise tüp bebek tedavisi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre tüp bebek tedavisi yakaladığı başarı oranı yardımcı üreme teknikleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tüp bebek tedavisi bu başarısını son zamanlarda teknoloji ve bilim dünyasında yaşanan gelişmelere borçludur. 1978’de tüp bebek tedavisi sonucu ilk bebeğin dünyaya gelmesinden bu yana tüp bebek tedavisi ile ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Bu kapsamlı araştırmalar ile tüp bebek tedavisinde elde edilen başarı oranını arttırmak hedeflenmiştir. Son zamanlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükseltmek için kullanılan yöntemlerden biri ise PRP tüp bebek yöntemidir. 

prp-tup-bebek-yontemi-nedir-1

PRP Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

PRP tüp bebek yöntemi son zamanlarda tüp bebek başarı oranının arttırmak için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yüzden tüp bebek tedavisi düşünen ya da daha önce başarısız sonuçlanan tüp bebek tedavisi sonrasında birçok çift bu tüp bebek yöntemine ilgi duymakta ve yöntemin içeriği nedir sorusunu araştırmaktadır. Bu soruya daha iyi cevap verebilmek için ise öncelikle PRP nedir sorusuna cevap vermek gerekir. Platelet- Rich Plasma yani kısaltılmış hali ise PRP en basit anlatımı ile trombosit bakımından zengin plazmaların doku veya organlara uygulanarak tedavi edilmesi anlamına gelmektedir. PRP yöntemi aslında uzun zamandır ortopedi branşı başta olmak üzere medikal cerrahi, estetik cerrahi ve plastik rekonstrüktif branşlarında da kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemin tedavisinde ise anne adayının rahim yumurta rezervlerini iyileştirmek, kalitesini arttırmak ve embriyonun tutunması için rahim içi zarının uygun kalınlığa gelmesini sağlamak amacı ile kullanılmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Tüp Bebek Neden Yapılır

PRP Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte PRP yönteminin uygulanması için ise öncelikle anne adayının kanı alınır ve bu kan çeşitli işlemlerden geçerek trombosit açısından son derece zengin olan plazma kısmı ayrılır. Böylece PRP kan bileşimi adı verilen ve tedavinin uygulanması için gerekli sıvı elde edilmiş olur. Tüp bebek tedavisinde elde edilen PRP kan bileşeni yumurta kalitesini ve sayısını arttırmak için uygulanacak ise yumurtalıklara enjekte edilir. Bu işlem ise yumurta toplama işleminde olduğu gibi opu iğnesi ile uygulanmaktadır ve bu işleme Ovarian PRP adı verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde PRP yöntemi aynı zamanda rahim içini kalınlaştırarak embriyonun daha rahat tutunabilmesi için de uygulanmaktadır. Eğer PRP rahim içi için uygulanacak ise yine vajinadan girilerek rahim içerisine uygulanmaktadır. Bu işleme ise Endometrial PRP adı verilmektedir. 

PRP’nin Başarısız Tüp Bebek Denemelerine Etkisi

Tüp bebek tedavisi her ne kadar yüksek başarı oranına sahip olsa da farklı nedenlere bağlı olarak tedavi başarısız bir şekilde sonuçlanabilir. Bu durumda doktorunuz tedavinin neden başarısızlık ile sonuçlandığını araştırarak size ek tedavi yöntemleri tavsiye edebilir. PRP yöntemi de tüp bebek tedavisinde her ne kadar son zamanlarda tercih edilen bir yöntem olsa da başarı oranını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bu yüzden başarısız tüp bebek denemelerinde PRP uygulanan alanlara göre doktorunuz bu yöntem yöntemini tavsiye edebilir. 

PRP Tüp Bebek İşlemi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

PRP işlemini yaptıran anne adaylarının genel olarak dikkat etmesini gerektirecek özel bir durum bulunmamaktadır. Tüp bebek tedavisi doğrultusunda doktorun tavsiyelerine uymaya devam edilmelidir. Ancak işlem sonrası kanama, rahatsız edici akıntı, karında şişlik veya ağrı söz konusu ise en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Çünkü özellikle yumurtalıklara uygulanan PRP son derece hassas bir bölgeye uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında damarlara zarar vermekten kaçınılır. Konusunda uzman çoğu doktor anne adayının işlemden sonra bir saat kadar dinlenmesini ve bir süre ağır işlerden, egzersizlerden ve ağır sporlardan uzak durmasını tavsiye etmektedir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “PRP tüp bebek yöntemi” konusu ile ilgili en çok merak edilen konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve PRP tüp bebek yöntemi hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :