Tüp Bebek Aşamaları: Adım Adım Nasıl Uygulanır?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi, doğal yollar ile gebelik elde edemeyen çiftler için uygulanır ve üreme teknikleri kapsamında birçok işlemi kapsamaktadır. Bu süreçte tüp bebek aşamaları, tedavi alacak kişilerin merak ettiği ve bilmesi gereken adımları içerir. 

Tüp bebek tedavi süreci genel olarak infertilite tespiti yapılmış ya da herhangi bir etkileyici rahatsızlıktan dolayı hamile kalamayan çiftler için son derece önemli bir süreçtir. Bu süreç boyunca çiftin bireysel özelliklerinin yanı sıra doktorun tecrübesi, güncel laboratuvar teknikerlerinin kullanımı ve merkez donanımı ile kullanılan malzeme kalitesi de önemlidir. Bu nedenle tüp bebek tedavi yöntemleri hakkında çiftlerin bilinçlendirilmesi oldukça önemlidir. Genel olarak tüp bebek tedavi sürecindeki adımları bilmek ve dikkat edilmesi gerekenlere uyum sağlamak sürecin olumlu sonuçlanmasına yardımcı olur

Bu yazımızda ise tüp bebek aşamaları; değerlendirme, planlama, yumurtalık stimülasyonu, yumurta toplama, döllenme, embriyo kültürü, embriyo transferi ve gebelik takibi hakkında bilinmesi gereken temel kriterler ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

degerlendirme-ve-planlama

1.Değerlendirme ve Planlama

Tüp bebek tedavisine adım atmadan önce değerlendirme ve planlama aşaması son derece önemlidir. Bu aşamada, çiftlerin tıbbi geçmişleri detaylı bir şekilde ele alınır ve infertilite sorunlarıyla ilgili değerlendirmeler yapılır. 

İlk görüşme sonrasında, çiftlerin tüp bebek tedavisi için hazırlık aşamasına geçilir. Bu süreçte, sigara kullanımının bırakılması, folik asit içeren bir multivitamin kullanımına başlanması ve düzenli bir yaşam tarzının benimsenmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra, belirli laboratuvar testlerinin tamamlanması ve tedavi protokollerine uygun şekilde hareket edilmesi gerekir.

Tüp bebek tedavisi değerlendirme ve planlama sürecinde, çiftlerin psikolojik ve fiziksel olarak desteklenmeleri büyük öneme sahiptir. Tedavi sürecinin detayları hakkında bilgilendirilmeleri ve tedaviye uygun şekilde hazırlanmaları, başarı şanslarını artırma konusunda önemli rol oynamaktadır. 

yumurtalik-stimulasyonu-ve-yumurta-toplama

2.Yumurtalık Stimülasyonu ve Yumurta Toplama

Tüp bebek tedavisinin temel amacı, aynı anda yumurtalıklarda birden fazla yumurta üretimini sağlamaktadır. Bunun için günlük hormon iğneleri kullanılmaktadır. İlaç tipi ve dozu hastaya ve uygulanan tedavi protokolüne bağlı olarak değişiklik gösterir. Genel olarak adet kanamasının ikinci ya da üçüncü gününde tedaviye başlanması tavsiye edilmektedir. Uyarı tedavisi sonrası düzenli kontrole gitmek de son derece önemlidir. Bu kontrollerde vajinal ultrasonografi yapılarak gelişen foliküllerin sayısı ve büyüklüğü hakkında bilgi edinilir.

Ultrason takibi sırasında değerlendirilen bir diğer etken ise rahmin içindeki endometrium adı verilen tabakanın kalınlık düzeyidir. Gebelik oluştuğunda embriyo, endometriuma yerleşeceği için yapısı son derece önemlidir. Süreç boyunca, mümkün olduğunca fazla sayıda 16-20 mm boyutlarında folikül elde etmek en temel amaçtır. Daha sonra olgunlaşmış yumurtalara (hCG) enjeksiyonu yapılır ve işlemden yaklaşık 35-36 saat sonra yumurtalar toplanır. 

Yumurta toplama işlemi vajinal ultrasonografi ile kolay ve konforlu şekilde uygulanmaktadır. Yumurta toplama işleminde vajinal ultrason ile yumurtalık içine iğne ile girilir, yumurta içeren ve folikül adı verilen içi sıvı dolu yapılar alınmaktadır. Alınan folikül sıvısı laboratuvara verilir ve yumurta içerip içermediği incelenir. Tedavinin süresi farklılık göstermekle birlikte 10- 17 gün kadar sürmektedir. 

dollenme-embriyo-kulturu-ve-transfer

3.Döllenme, Embriyo Kültürü ve Transfer

Yumurta toplama günü baba adayından da sperm örneği alınmaktadır. Menisinde canlı sperm bulunmayan baba adaylarından ise cerrahi olarak sperm alınır. Elde edilen meni, özel bir kap içerisine alındıktan sonra sıvılaşması için beklenir. Daha sonra sperm sayısı, hareketliliği ve şekli yönünden incelenmektedir.

Yumurtalar toplandıktan yaklaşık olarak 2-4 saat sonra etraflarındaki hücreler temizlenir ve olgunluk durumları incelenir. Olgun olan yumurtalar için dölleme işlemine başlanır. Bu süreçte her yumurtanın içine tek bir sperm mikromanipulator adı verilen özel bir alet ile enjekte edilmektedir.

İşlem sonrası döllenmiş yumurtalar tekrar kültür ortamına alınır ve inkübatörde takip edilir. Daha sonra ise hücrelerin bölünerek ileri aşamalara geçişi için takip süreci devam eder. Klasik tüp bebek veya ICSI yöntemi yapıldıktan sonra yumurtalar 16-20 saat sonra incelenerek döllenmenin meydana gelip gelmediği ya da anormal döllenme olup olmadığı değerlendirilir. 

Laboratuvar içinde oluşturulan şartlar, döllenmeyi kolaylaştırsa da döllenme, tüm yumurtalarda meydana gelmeyebilir. Toplanan yumurtaların büyük bir çoğunluğu normal döllenir. Bir kısmında ise anormal döllenme (monoploidi-poliploidi) görülebilir. Geriye kalan yumurtalar ise döllenmez. Bu durum her çiftte farklılık göstermektedir

Embriyo transferi olarak adlandırılan tüp bebek transferi ise tüp bebek tedavisinde en kısa sürede tamamlanan aşamadır. Yaklaşık 5 dakika içerisinde transfer işlemi tamamlanmaktadır. Ancak, süresi kısa olsa da titizlik ve uzmanlık isteyen bir süreç olduğunu unutmamak gerekir. Transfer sürecinde yapılabilecek en ufak hata dahi tedavinin gidişatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu nedenle transferi sadece uzman ve tecrübeli kişiler yapmalıdır. 

Embriyo transferinde, anne adayının kendini rahat hissetmesi açısından lokal anestezi uygulanabilir. Transfer sürecinden sonra anne adayının işlemin gerçekleştiği merkezde bir süre dinlenmesi önerilir. Embriyo takibi sürecinde ise gelişmiş en kaliteli olan embriyolardan biri seçilir ve bu embriyo, anne adayının rahmine transfer edilir. Bu süre içerisinde anne adayının idrarını tutuyor olması son derece önemli bir kriterdir. Transfer işlemi sonrası, anne adayı 30 dakika kadar gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilebilir. 

gebelik-takibi

4.Gebelik Takibi

Tüp bebek tedavisi uygulandıktan sonra normal gebelikte olduğu gibi benzer belirtiler görülür. Embriyo transferinden ortalama 12-14 gün sonra gebeliğin olup olmadığını anlamak için kanda gebelik testine (B-hCG) bakılmaktadır. Test sonucunun pozitif çıkması ise tedavinin başarılı olduğu anlamına gelir. Ancak, anne adayının test sonucu pozitif çıksa dahi bu pozitiflik gebeliğin kesin olarak devam edeceği anlamına gelmez. 

İlk kanda gebelik testinden yaklaşık 48 saat sonra ikinci test bir test uygulanır. Bu ikinci testte, sağlıklı ilerleyen gebelikte sonuç daha net bir hale gelir. Bazı anne adaylarında 2. Testte değer azalması görülebilir. Test değerinin düştüğü durumlara ise biyokimyasal gebelik adı verilir. Genel olarak gebelik takibi, düzenli doktor ziyaretleri, ultrason muayeneleri, kan testleri ve diğer tıbbi değerlendirmeleri içerir. Takip süreci normal gebelik süreci ile aynı şekilde ilerler ve doğuma kadar bu süreç belirli rutin kontroller ile devam eder. Takip sürecinde anne ve baba adaylarının doktor tavsiyelerine uyması oldukça önemlidir. 

Gebelik sürecinde, diğer gebeliklerde olduğu gibi bazı risklerle karşılaşabilmesi muhtemeldir. Bu riskler arasında düşük, gebelik zehirlenmesi, erken doğum gibi durumlar yer alır. Bu nedenle, doktorunuzun tavsiyelerine uygun bir gebelik süreci geçirmeniz son derece önemlidir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve uyku sağlığı da hamileliği desteklemeye yardımcı olabilir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “Tüp Bebek Aşamaları: Adım Adım Nasıl Uygulanır?” hakkında en çok merak edilen ve araştırılan konular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek aşamaları, sürece dair olan danışma, planlama, değerlendirme, yumurtalık stimülasyonu, yumurta toplama, döllenme, embriyo kültürü, embriyo transferi ve gebelik takibi gibi aşamalar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz görüşmek için web sitemiz üzerinden randevu oluşturabilirsiniz. 

Paylaş :