Tüp Bebek Hamileliği Bilmeniz Gereken Her Şey

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin, tedavi sürecine başlamadan önce tedavinin başarı durumunu artırmak için bazı konulara özen göstermeleri gerekir. Genel olarak tüp bebek hamilelik tedavisi ile başarılı sonuçlar alınsa da anne-baba adaylarının bazı konulara dikkat etmemesi durumunda tedavi başarısız sonuçlanabilir. Bu nedenle çiftlerin tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olmaya karar verdikleri andan tedavinin bitimine kadar ki süreçte yapmaları veya yapmamaları gereken bazı etkenler bulunmaktadır. Bu yazımızda ise tüp bebek hamileliği süreci, normal hamilelikten farkları, dikkat edilmesi gereken temel kriterler ve hamilelik sürecinde psikolojik desteğin önemi gibi adımlarla ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacak detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

tup-bebek-hamileligi-normal-hamilelikten-farklimi

Tüp Bebek Hamileliği Normal Hamilelikten Farklı mı?

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin doğal yöntemlerle çocuk sahibi olmaları ve anne adayının da doğal yollarla gebe kalabilmesi için her iki tarafında üreme durumunda bir problem olmaması gerekir. Doğal yollarla hamilelik için anne adayının sahip olması gereken bazı sağlık etkenleri söz konusudur. Bunlar; anne adayının tüplerinin açık olması, yeterli yumurta rezervinin olması, rahmin normal yapıda olması ve adet döngüsünün düzenli olması gibi etkenlerdir. Bunun yanı sıra baba adayında ise; canlı sperm hücresi bulunması ve sperm sayısının yeterli olması gibi kriterlere sahip olması gerekir. Ayrıca sperm örneğinin vücudun dışına çıkmasını sağlayacak normal bir erkek üreme organı yapısına sahip olması da önemli bir etkendir.

Anne ve baba adayında bütün koşulların normal olması durumunda ilk bir sene içerisinde gebe kalma olasılığı yüksektir. Düzenli bir cinsel ilişki ile ilk altı ayda gebelik görülmesi muhtemeldir. Anne adayı bir yıl içinde gebe kalamazsa, tıbbi açıdan araştırma süreci başlatılabilir. Bütün etkenlerin değerlendirilmesinin ardından diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin de sonuç vermemesi durumunda tüp bebek tedavisi ile gebeliğin oluşturulması değerlendirilir. 

Çiftlerde tüp bebek tedavisiyle gebelik sağlanırsa, normal gebelik ile arasında bir fark bulunmayacaktır. Normal gebelik ile tüp bebek tedavisi arasında tek bir fark vardır. Bu fark ise: normal gebelikte müdahale olmadan kendiliğinden döllenen yumurtayla embriyo oluşurken, tüp bebek hamileliğinde yardımcı üreme teknikleri ile gebelik elde edilebilmektedir. Bu aşamadan itibaren gebeliğin devamında ve doğumun gerçekleşmesinde herhangi bir farklılık bulunmamaktadır.

tup-bebek-hamileliginde-dikkat-edilmesi-gerekenler

Tüp Bebek Hamileliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek hamileliği öncesinde, sonrasında ve süreç boyunca dikkat edilmesi gereken temel kriterler vardır. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Tüp bebek hamilelik tedavisine başlamadan önce son üç ay içerisinde sigara ve alkol gibi tüm zararlı maddelerden uzaklaşmak son derece önemlidir. Sigara ve alkol gebelik sürecinde anne adayının ve bebeğin sağlığını olumsuz etkilerken aynı zamanda bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle sigara ve alkol kullanmamanın yanı sıra kullanılan ortamlarda da bulunulmaması tavsiye edilir.
 • Tüp bebek tedavi sürecinde anne adayının stresten uzak kalmaya özen göstermesi son derece önemlidir.
 • Anne adaylarının tedavi süreci boyunca beslenme düzenine de dikkat etmeleri gerekir. Bu süreçte sağlıklı, çok yönlü ve dengeli beslenme tarzının benimsenmesi tavsiye edilir. Ayrıca çok yemek değil az az ve sık sık yemek önerilir. Sebze, meyve ve kuruyemiş gibi zengin besinler tüketilmelidir. 
 • Aşırı kilolu anne adaylarının kilo vermesi gebelik şansını artırır. Bunun yanı sıra gebeliğin daha sağlıklı ve sorunsuz geçmesine yardımcı olur. 
 • Herhangi bir hastalık veya ağrı durumunda tedavi amaçlı ilaçlar kullanmadan önce tüp bebek uzmanından onay almanız gerekir. Tedavi boyunca doktorunuzun gerek görmediği hiçbir ilacı kullanmamalısınız. 
 • Egzersizler ve yoğun spor, anne adayını ve bebeği olumsuz yönde etkileyebilir. Bunların yerine hafif tempoda yürüyüşler yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Anne adayları tüp bebek tedavisi sürecinde yumurta uyarma ve çoğaltma amaçlı verilen ilaç ve iğne tedavilerine dikkat etmeli ve doktor tavsiyesi doğrultusunda uygulamalıdır. İlaçların zamanında ve doğru uygulanması, randevu saatlerine özen gösterilmesi ve doktorun önerilerinin dikkate alınması tedavinin başarılı olmasında önemli role sahiptir.

Yukarıda bahsettiğimiz tüm gerekliliklerin yanı sıra baba adaylarının da uygulaması gereken bazı temel adımlar mevcuttur. Bunlar genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Baba adayları tüp bebek tedavisinden 3 ay önce sigara ve alkol gibi zararlı maddelerden uzaklaşmalıdır.
 • Ağır spor hareketleri tedaviyi olumsuz erkiler. Bu nedenle tedavi süreci başlamadan üç ay önce sporun bırakılması gerekir.
 • Sıcak ortamlar erkeğin sperm kalitesini olumsuz etkilediğinden tüp bebek tedavisi için son üç ay hamam ve kaplıca gibi sıcak ortamlarda bulunmamalıdır.
 • Başka hastalıklara bağlı olarak alınan ilaçlar varsa tedavi öncesi mutlaka doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
 • Baba adayları tarafından rahat ve bol iç çamaşırları tercih edilmelidir.
 • Tüp bebek tedavisi sürecinde yumurtaların toplandığı gün baba adayından sperm örneği alınır. Sperm örneğini vermeden 3 gün öncesinde cinsel perhiz yapılması önemlidir. 

Tüp Bebek Hamileliğinde Psikolojik Destek

Tüp bebek tedavisi, çoğu zaman olumlu sonuçlar alınan bir süreçtir. Ancak, tedavi boyunca sonucun ne olacağını kesin olarak bilmek imkânsızdır. Bu süreçle baş etmek ise birçok olumsuz düşünceyi beraberinde getirir. Tedavi süresince bu duygularla başa çıkmanın en iyi yöntemlerinden biri de psikolojik destek almaktır. Tüp bebek hamilelik süreci, psikolojik olarak yorucu bir süreç haline gelebilir. Bu süreçte bir uzman desteği almak, stresi yönetmede önemli rol oynar. Psikolog desteği ile hem anne hem de baba adayının bu süreci daha sağlıklı atlatması mümkün hale gelir. 

Genel olarak tüp bebek tedavisinde psikolojik destek çeşitlilik göstermektedir. Bu süreçte çiftlere verilen psikolojik destek alanları ise aşağıdaki gibidir:

Stresle Başa Çıkma: Tüp bebek tedavisi stresli bir süreç olduğundan anne ve baba adayları tedavi sürecinde çevre baskısıyla birlikte yoğun bir stres yaşayabilir. Psikolojik destek stresle mücadele etmenizi sağlar ve tedavinin başarı oranını da olumlu etkiler.

Kaygıyı Azaltma: Kaygı durumu tüp bebek tedavisinde son derece önemlidir. Aşırı kaygılı veya kaygısız olmak çiftleri psikolojik açıdan olumsuz etkileyebilir. Bu noktada ise anne ve baba adaylarının kaygı düzeyini azaltmak ve kontrol altına almak için tedavi süresince psikolojik destek almaları önerilir.

Değersiz Hissetmek ile Mücadele: Genellikle anne adayları tüp bebek tedavisi sürecinde kendini değersiz hissedebilir. Değersizlik hissine karşı bir önlem alınmaması durumunda tedavi başarılı olsa dahi sonraki süreçte anne adayları depresyon problemi ile karşılaşabilir.

Eşler Arası İletişim: Tüp bebek hamilelik süreci sadece anne adayını kapsayan bir tedavi değildir. Bu süreçte çiftler, psikolojik olarak iyi hissetmek için birbirine destek olmalıdır.  Bunun için de çiftlerin olumlu iletişim kurması son derece önemlidir. İletişim teknikleri alanında psikolojik destek alabilirsiniz. 

Başarısızlık Duygusunu Kontrol Etme: Tüp bebek tedavisi başarısız olabilir. Bu durumda çiftler tekrar tedavi görebilir. Bu süreçte anne ve baba adayları başarısızlık duygusuna kapılabilirler. Başarısızlık duygusu ise tedaviyi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden başarısız sonuçlanan bir tedavi süreci için psikolojik destek önemlidir.

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “Tüp Bebek Hamileliği Bilmeniz Gereken Her Şey” hakkında en çok merak edilen ve araştırılan konular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek hamilelik süreci, dikkat edilmesi gereken adımlar ve süreç boyunca daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz görüşmek için randevu oluşturabilirsiniz. 

Paylaş :