Tüp Bebek Kaç Günde Belli Olur? Transfer Sonrası Belirtiler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi, sabır ve özen göstermenizi gerektiren bir süreçtir. Bu süreçteki aşamaların sonuna gelindiğinde ise endişe ve merak dolu bir süreç başlar. Tedaviyi başarıyla tamamlamış her çift için tüp bebek tedavisinin sonucu ne zaman belli olur sorusu merak edilir. Bunun yanı sıra tüp bebek kaç günde belli olur konusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Tüp bebekte embriyo transferinden itibaren, sonucu öğrenmek için yaklaşık iki hafta beklemek son derece önemlidir. Bunun nedeni ise döllenmiş yumurtanın rahime yerleşebilmesi için zamana ihtiyacın olmasıdır. Bununla birlikte vücuttaki hamilelik hormonlarının seviyesi, hamilelik testleri tarafından ölçülebilecek duruma geldiğinde hamileliğin tespiti de yapılabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi tahliller ve muayenelerle başlayan, yumurta takipleri, yumurta toplama ve embriyo transferi ile son bulan bir süreçtir. Tedavinin başlayışı ve transfer günü dahil süre aralığı yaklaşık olarak 1-2 ay kadar sürmektedir. Bazı durumlarda rahim dinlendirme yöntemi uygulandığı için embriyolar dondurulur ve 1-2 ay sonra transfer süreci gerçekleştirilebilir.

Embriyo transferinden sonra gebelik sürecini öğrenmek için 10-12 günlük bir süre beklemeniz gerekir. Kandan yapılan b-hCG testi ile anne adayımızın hamile olup olmadığını öğrenmesi mümkündür. Kalem Bebek olarak bu yazımızda, tüp bebek kaç günde belli olur konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

tup-bebek-hamilelik-belirtileri

Tüp Bebek Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Tüp bebek transferinden sonra hamilelik belirtilerini bilmek gerekir. Özellikle tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettiği konulardan birisi tüp bebekte hamilelik belirtileridir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi gerçekleştirildikten iki hafta sonra çeşitli belirtiler oluşmaktadır. 

Anne adayları tedavi sürecinde test sonuçlarını öğrenmeden önce de çeşitli belirtiler gözlemler. Bunun yanı sıra özellikle iki haftadan sonraki süreçte tüp bebek tutunma belirtileri çok daha belirgindir. Tüp bebek tutunma belirtileri arasında ilk süreçte gözlemlenebilen belirtiler; sırt, bel, karın ağrısı ile sancı ve bulantı olarak sıralanabilir. Tüp bebek tedavisinde embriyonun rahime yerleşmesinden sonra genellikle anne adaylarında meydana gelen erken dönem tüp bebek hamilelik belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

  1. Pelvik rahatsızlık ve hafif krampların oluşması
  2. Mide bulantısı
  3. Göğüslerde gerginlik ve hassasiyet durumu
  4. İlk dönemlerde en çok yaşanan durum olan sabah bulantıları
  5. Psikolojik ve ruhsal değişimler 

Tüp Bebekte Kritik Süreç Nedir?

Tüp bebek tedavisinin gerçekleşmesi neticesinde hamile kalan anne adayları için riskli dönem olarak kabul edilen ilk 3 aylık dönem çok daha önemlidir. Bu süreçte anne adaylarının ani ve yukarı doğru uzanma şeklindeki hareketlerden ve ağır eşyalar kaldırmaktan kaçınması gerekir. Bununla birlikte doktor tavsiyesiyle verilen ilaçları düzenli kullanması da son derece önemlidir.

Ayrıca hamilelik süreci boyunca sık sık dinlenmeli ve beslenmenize her zamankinden daha fazla bir önem göstermeniz gerekir. Bunun nedeni ise bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmanızdır. Ayrıca hamilelikte su tüketiminin önemi son derece fazladır. Anne adayları bu dönemde her gün 2 ya da 3 litre su tüketmelidir.

Özellikle bu süreç içerisinde anne adayları alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durmalı ve sigara dumanı bulunan her ortamdan direkt olarak uzaklaşmalıdır. Bu dönem anne adayları için en hassas dönemlerden biridir. Olumsuz duygu ve düşüncelere kapılmamalı, vitamin ve folik asit desteklerini de almayı unutmamalıdırlar.

Embriyo Transferi Sonrası Gebelik Belirtileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Embriyo transferi, 5. gün blastosist dediğimiz embriyo aşamasında yapılmış ve şartlar yeterli ise o gün veya bir sonraki gün embriyonun rahim duvarına tutunması ile gebelik gerçekleşebilir.

Gebelik tanısının kesinleşmesi amacı ile ölçülen hormon değerinin kandaki artışı 10-12 gün sonra belli olur. Bu nedenle gebelik testini yapmak için en doğru zaman da transfer işleminden sonraki 10-12 gün arasıdır. Bu dönemde yapılan b-hCG testi ile gebelik durumunuzu öğrenmeniz mümkündür.

Bu test sonucuna göre gebelik oluşup oluşmadığı ve kesin olmamakla birlikte sonuçtaki değere göre gebeliğin ilerleyip ilerlemeyeceği anlaşılabilmektedir. Diğer süreçlerin tekrarı, yapılan bu testteki hormon değerlerinin artışına bakılarak gebeliğin ilk aşaması hakkında bir yorum yapılır.

Bununla birlikte tüp bebek merkezleri için daha önemli olan sonuç ise gebeliğin 8. haftasında yapılan ultrasonografik değerlendirme sonucu kese veya kalp atışının görülüp görülmemesi durumudur.

Tüp Bebek Gebelik Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek yöntemi ile hamile kalanların dikkat etmesi gereken birçok kriter bulunmaktadır. Bunlar arasında cinsel yaşantı her çift için son derece önemlidir. Sağlıklı bir sürecin takip edilmesi için ilk 15 gün cinsel yaşantıya ara verilmesi gerekir. Bebeğin kalp atışları duyulana kadar tüp bebek tedavisi boyunca cinsel birleşimin yaşanmaması ise sağlıklı bir gebelik dönemi için gerekli bir kriterdir. Tüp bebek gebelik sürecinde dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

  1. Tüp bebek tedavisinden sonraki evrede anne adayının sigara ve alkol kullanmaması gerekir.
  2. Kanama olması durumunda ise doktoruna danışması ve vajinal tampon kullanmaması önerilir.
  3. Embriyo transferi sonrasında gebelik testi gününe kadar yüzme ve su ile olan aktivitelerden vajina sağlığı için uzak durulmalıdır.
  4. Hamileliğinin devam etmesi durumunda dengeli beslenme de dikkat edilmesi gereken önemli hususlardandır.

Kalem Bebek olarak bu yazımızda, tüp bebek kaç günde belli olur hakkında merak edilenleri ele aldık. Tüp bebek tedavinizde embriyologlar ve teknisyenler önemli bir role sahiptir. Embriyoloji laboratuvarında çalışan ekibin uzmanlığa ve teknik tecrübeye sahip olması gerekir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya buraya tıklayarak web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :