Tüp Bebek PRP Yaptıranlar: PRP Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Dünya üzerinde yaşayan milyonlarca insan sahip oldukları yaşam tarzları, genetik faktörler, hava kirliliği ya da yaşanılan hastalıklardan dolayı bebek sahibi olamamaktadır. Ayrıca bu faktörlerden dolayı bebek sahibi olamayan insanların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Doğal yollar ile bebek sahibi olamayan ancak bebek sahibi olmak isteyen çiftler için ise bilim insanları farklı tedavi yöntemleri geliştirmektedir. Bu tedavi yöntemleri arasında yoğun olarak kullanılan ve en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında ilk sırada tüp bebek tedavisi gelmektedir. Tüp bebek tedavisi sonucunda elde edilen başarı oranı ile birçok çift bebek sahibi olma hayalini gerçekleştirebilmektedir. Günümüzde birçok insan tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olmaya devam ederken tüp bebek tedavisi ile ilgili araştırmalar da devam etmektedir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranını daha da yükseltme amacı ile gerçekleştirilen bu çalışmalar sonucunda geliştirilen bazı yöntemler tüp bebek tedavisinde kullanılmaktadır. Son zamanlarda tüp bebek tedavisinde başarı oranını yükseltmek için kullanılan yöntemlerden biri de PRP yöntemidir. Öyle ki tüp bebek PRP yaptıranlar tüp bebek tedavisi düşünen anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği ve araştırdığı konular arasında yer almaktadır. 

Kadınların bebek sahibi olmasını engelleyen infertilite yani kısırlık durumu nedenlerine bakıldığında; ilerleyen yaş, yumurtalama bozuklukları ya da rahim iç zarı problemleri önemli nedenler arasında yer almaktadır. Aslında farklı branşlarda organ ve doku yenilenmesi için kullanılan PRP yöntemi ise özellikle yumurtalık gençleştirme ya da rahim içi zarı problemini çözerek kısırlığın giderilmesi için kullanılan yöntemlerden biridir. Tüp bebek tedavisinde ise özellikle rahim iç zarında gençleştirici etkisi ile bebeğin tutunma ve gebeliğin oluşma oranında önemli bir oranda başarıyı arttırdığı gözlenmiştir. 

Tüp bebek tedavisinde PRP yönteminin başarı oranına olan olumlu etkisi tüp bebek tedavisi yöntemini düşünenlerin de dikkatini çekmiş ve merak ettikleri konulardan biri haline getirmiştir. Yazımızda ise tüp bebek tedavisinde PRP yöntemini merak edenler için tüp bebekte PRP yöntemi, tüp bebekte PRP yaptıranlar nasıl sonuç alır ve tüp bebekte PRP yöntemi nasıl uygulanır başlıkları ile detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

tup-bebekte-prp-yontemi

Tüp Bebekte PRP Yöntemi

Tüp bebekte PRP yöntemini daha iyi anlayabilmek için aslında öncelikle PRP yöntemi hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor. PRP ‘nin açılımı Platelet- Rich Plasma’dır. Kısacası trombosit bakımından zengin plazmaların organ veya dokulara uygulanarak tedavi edilmesi anlamı taşır. Aslında uzun zamandır öncelikli olarak ortopedi branşı olmak üzere estetik cerrahi, medikal cerrahi ve plastik rekonstrüktif branşlarında hasar gören doku veya organların yenilenmesine ve tamirine yardımcı olması amacı ile kullanılan bir tedavi yöntemidir. PRP yönteminde kişinin kendi kanından elde edilen madde enjeksiyon yardımı ile kişiye uygulanır. Söz konusu enjekte edilen maddenin içerisinde platelet açısından zenginleştirilmiş plazma bulunmaktadır. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan ve platelet adı verilen bu özel hücreler aynı zamanda protein içeriğine de sahip bir kan bileşenidir. PRP araştırmacıları, plazmayı kandan izole ederek konsantre bir şekilde platelet hücreleri bakımından daha zengin PRP adı verilen bu kan bileşenini elde etmişlerdir. 

Tüp bebek tedavisinde PRP yönteminin kullanımı ise aslında hastanın kendi kanından elde edilen ve trombosit açısından zengin içeriğe sahip kan bileşenin tüp bebek tedavisi gören kişinin rahmine enjekte edilmesi olarak tanımlanabilir. Böylece tüp bebek tedavisi gören anne adayının hem yumurta rezervlerini iyileştirerek yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak hem de rahim içi zarının bebeğin tutunması için uygun kalınlığa gelmesi sağlanabilmektedir. Bu yüzden tüp bebek tedavisinde yumurta sayısının ve kalitesinin önemi düşünülürse yumurta sayısının az olduğu veya yumurta kalitesinin düşük olduğu durumlarda PRP yöntemi gebeliğin oluşma ihtimalini önemli bir ölçüde olumlu yönde etkilemektedir. Ayrıca tüp bebek tedavisinde ince rahim zarı gibi bebeğin anne rahmine tutunmasını zorlaştıran durumlarda da PRP yöntemi bebeğin tutunma oranının yükselmesini sağlayan son derece önemli bir yöntemdir. 

tup-bebekte-prp-yontemi-nasil-uygulanir

Tüp Bebekte PRP Yaptıranlar Nasıl Sonuç Alır?

Tüp bebekte PRP yöntemi ile ilgili en çok merak edilen sorulardan biri tüp bebekte PRP yaptıranlar nasıl sonuç alır sorusudur. PRP yöntemi ortopedi branşı başta olmak üzere estetik cerrahi, medikal cerrahi ve plastik rekonstrüktif branşlarında 30 yılı aşkın süredir kullanılan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisinde kullanımı ise çok daha kısa bir süreye sahip olsa da belirli alanlarda kullanımının tüp bebek tedavisinde başarı oranını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bu yüzden tüp bebekte PRP yaptıranlar nasıl sonuç alır sorusuna doğru bir şekilde cevap verebilmek için aslında kimler tüp bebek tedavisinde PRP yöntemini uygulayabilir sorusuna cevap vermek daha doğru olacaktır. 

Yapılan araştırmalar sonucunda PRP yöntemi tüp bebek tedavisinde iki alanda karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki yumurta sayısı azalmış kadınlar, ikincisi ise ince rahim içi zarına sahip olan kadınlardır. Kadınlarda 37 yaşından itibaren yumurta sayısı oldukça hızlı bir şekilde azalmaktadır. Ayrıca bazı kadınlarda erken menopoza bağlı olarak da yumurta sayısı hızlı bir şekilde azalabilmektedir. Yumurta sayısının az olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi bebek sahibi olabilmek için uygulanan yöntemlerden biridir. Tüp bebek tedavisinde uygulanan PRP yöntemi ise yumurtalıklarda gençleştirme sağlayarak yumurtalıklarda bulunan kök hücrelerin yumurtaya dönüşmesini sağlayabilmektedir. Böylece yumurta sayısı ve yumurta kalitesi üzerinde son derece olumlu ve önemli bir etki yaratabilmekte ve gebeliğin oluşma şansını arttırmaktadır. 

Tüp bebekte PRP yönteminin kullanıldığı bir diğer alan ise ince rahim zarı yani tıptaki adı ile endometriyum tabakasının kalınlaştırılması için uygulanmasıdır. Rahim içi zarı, tekrarlayan düşük, tekrarlayan kürtaj, geçirilen cerrahi operasyonlar ya da geçirilen bazı enfeksiyon çeşitlerinden dolayı zarar görebilir. Bu durumda ise bu hassas tabaka kalınlaşmayabilir ve embriyonun anne rahmine tutunmasını neredeyse imkansız hale getirebilir. Tüp bebek tedavisinde başarı sağlamak için anne rahminin embriyo transferine hazır olması son derece büyük bir öneme sahiptir. PRP yöntemi ise rahim içindeki zarın kalınlaşmasını sağlayarak ince rahim ağzı durumuna bağlı olarak gelişmeyen gebeliklerin önlenmesinde çok büyük fayda sağlamaktadır. 

Tüp Bebekte PRP Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Tüp bebek tedavisinde PRP yöntemini uygulamak isteyenlerin en çok merak ettikleri sorulardan biri de tüp bebekte PRP yöntemi nasıl uygulanır sorusu. PRP yönteminin uygulanması için öncelikle anne adayının kanı alınarak kendi kanından trombosit açısından son derece zengin olan plazma kısmı ayrılır ve PRP kan bileşeni elde edilir. Elde edilen PRP kan bileşeni tedavi uygulanacak doku veya organa enjekte edilir. Eğer yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için yapılacak ise tıpkı yumurta toplama işleminde olduğu gibi opu iğnesi ile girilerek PRP enjekte edilir. Bu işleme Ovarian PRP adı verilmektedir. Eğer rahim iç zarının kalınlaştırılması amacı ile yapılacak ise rahim içerisine uygulanmaktadır. Bu işleme ise Endometrial PRP adı verilmektedir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “tüp bebek prp yaptıranlar ” konusu ile ilgili en çok merak edilen konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve tüp bebek prp yaptıranlar hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :