Tüp Bebek Transfer Sonrası 5 Gün Belirtileri

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Mutlu bir aile kurmak isteyen hemen hemen her çiftin en büyük hayali sağlıkla bebeklerini kucaklarına almaktır. Ancak bazı sağlık problemleri ya da durumlar çiftlerin doğal yollar ile bebek sahibi olmasını engelleyebilmektedir. Tüp bebek tedavisi ise doğal yollar ile gebeliğin oluşmadığı durumlarda çiftlerin bebek sahibi olmasına olanak sağlayan yardımcı üreme teknikleri arasında yer almaktadır. En başarılı yardımcı üreme tekniklerinden biri olan tüp bebek tedavisinde amaç gebeliğin laboratuvar ortamında oluşmasını sağlamaktır. Nasıl ki gebeliğin doğal yollar ile oluşması için bazı aşamaların gerçekleşmesi gerekiyor ise bu durum tüp bebek tedavisi için de geçerlidir. Tüp bebek tedavisi yumurtaların olgunlaştırılması, yumurtaların toplanması, döllenmenin gerçekleştirilmesi ve embriyo transferi gibi birkaç aşamadan oluşmaktadır. Tedaviye karar verenler için tedavi süreci en başından sonuna kadar oldukça heyecanlı bir süreçtir. Özellikle de tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferinden sonra çiftler için heyecan dolu bir bekleyiş başlar. Embriyo transferinden 12 gün sonra gerçekleştirilen kanda gebelik testi ile aslında tedavinin sonucu net bir şekilde öğrenilir. Ancak çiftler bu heyecanlı 12 günlük süreçte merak içerisinde oldukları için gebeliğe dair bazı belirtileri araştırabilirler. En çok araştırılan ve merak edilen konuların başında ise tüp bebek transfer sonrası 5 gün belirtileri gelmektedir. Çünkü transfer sonrası tutunmanın 5. gün gerçekleştiği düşünülmektedir.

Yazımızda ise tüp bebek transferi sonrası 5 gün belirtileri hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak tüp bebek transferinden sonra ilk günleri 5 gün belirtileri, hamilelik testi öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

tup-bebek-transfer-sonrasi-ilk-gunler

Tüp Bebek Transferinden Sonra İlk Günler: Belirtiler ve İlk İpuçları

Tüp bebek tedavisi uygulanırken her aşama ayrı bir önem taşısa da çiftler için belki de en önemli ve en heyecanlı aşama transfer sonrası süreçtir. Tedavinin son aşaması olarak kabul edilen embriyo transferinden sonra embriyonun anne rahmine tutunma süreci başlar. Bu süreçte heyecanlı bir bekleyiş içerisinde olan anne ve baba adayı bazı belirtileri takip ederek tutunmanın gerçekleşip gerçekleşmediğine dair bilgi sahibi olmaya çalışır. Aslında anne ve baba adayı her ne kadar belirtileri takip etmeye çalışsalar da yapılan araştırmalar bu süreçte tutunmanın gerçekleştiğine dair kesin bir belirti olmadığı konusunda hem fikirdir. Ancak yine de bazı anne adayları transfer sonrası belirti olarak kabul edilebilecek bazı durumları yaşadıklarından bahsetmektedirler. 

Bunlara kısaca bakacak olursak bu anne adayları tutunma sürecinde pelvik kısmında ağrı, duygu durumunda ani değişimler, hafif mide bulantısı ya da memede hassasiyet gibi durumları yaşadıklarını belirtmişlerdir. Ancak bu belirtiler transfer sonrası tutunmanın belirtisi olabileceği gibi anne adayının kullandığı ilaçlara ya da heyecan dolu bekleyiş sürecine bağlı olarak da ortaya çıkabilen belirtiler olabilir. Tutunmanın gerçekleştiği ve tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlandığını gösteren en önemli şeyin kanda gerçekleştirilen gebelik testi olduğu unutulmamalıdır. Transfer sonrası gebelik testi gerçekleşene kadar geçen 12 günlük süre her ne kadar anne ve baba adayı için sabırsızlıkla geçse de her ikisi de gebelik ihtimaline odaklanmalı ve ona göre davranmalıdır. Anne adayı, doktorunun tutunma sürecine destek olması için kendisine verilen ilaçlarını ihmal etmemeli, hamile olabilme ihtimalini düşünerek beslenmesine ve sağlığına dikkat etmelidir. 

Tüp Bebek Transfer Sonrası 5 Gün Belirtileri: Olumlu ve Olumsuz İşaretler Nelerdir?

Kadın üreme sisteminde gebeliğin nasıl oluştuğu ya da oluşan gebeliğin nasıl devam ettiği çok uzun yıllardır araştırılan konular arasında yer almaktadır. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte geliştirilen cihazlar sayesinde oldukça önemli bilgiler elde edilmiştir. Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi sonrasında embriyonun anne adayının rahmine tutunması ile ilgili de oldukça önemli araştırmalar mevcuttur. Bu araştırmalar neticesinde elde edilen bilgilere göre transferden sonra 1. Gün embriyo kendisini saran kabuktan ayrılma sürecini yaşar. 2. gün ise zarından ayrılan embriyonun rahim iç zarına tutunma süreci başlar. 3. ve 4. günde embriyo rahim iç zarına doğru ilerleyerek sokulmaya başlar ve böylelikle tutunma süreci de aslında ciddi anlamda başlamış olur. 5. günde ise embriyo artık rahim iç zarına tutunmuş durumdadır. Tutunma gerçekleştikten sonra ise hücre bölünmesi başlar ve embriyo artık fetüse dönüşmeye başlar. Bu bilgiler ışığında anne ve baba adayları için tüp bebek transfer sonrası 5 gün belirtileri en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. 

Öncelikle araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler her ne kadar embriyonun 5. gün tutunduğunu gösterse de bu süre kadından kadına değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı anne adaylarında tutunma 6. hatta 7. gün gerçekleşebilir. Hatta bazı anne adaylarında geç tutunma söz konusu olabilir. Ayrıca bu süreçte embriyonun rahme tutunduğunu gösteren bazı olumlu işaretler söz konusu olabilir. Bu işaretlerden biri tutunma kanaması adı verilen hafif lekelenme şeklinde görülen kanamadır. Tutunma kanaması, regl kanamasından farklı olarak pembe, çok açık kırmızı ya da kahverengimsi bir renkte gerçekleşir. Yerleşme ya da implantasyon kanaması adı da verilen tutunma kanamasının nedeni döllenmiş yumurtanın rahim iç zarına yerleşirken orada bulunan küçük kan damarlarını parçalamasından kaynaklanmaktadır. Ancak bu durum her anne adayının başına gelmeyebilir. Bu yüzden tutunma kanamasının gerçekleşmemesi embriyonun tutunmadığı anlamına gelmez. Ayrıca hafif lekelenme tarzındaki kanama nasıl ki olumlu bir işaret ise canlı kırmızı renge sahip ya da aşırı miktardaki kanamada olumsuz bir işaret olarak kabul edilmelidir. Anne adayı böyle bir durumla karşılaştığında en kısa sürede doktoru görüşmelidir. 

Hamilelik Testi Öncesi ve Sonrası: Doğru Zamanlama ve İpuçları

Tüp bebek tedavisi, bebek sahibi olmak isteyen ancak bu yolda zorluklar ile karşılaşan çiftler için en büyük umut kaynaklarından biridir. Bu yüzden tedaviyi uygulayan çiftler, tedavinin son aşaması olan embriyo transferinden sonra bir an evvel tedavinin sonucunu öğrenmek isterler. Ancak tüp bebek tedavisinde hamilelik testini doğru zamanda gerçekleştirmek son derece önemlidir. Çiftler her ne kadar tüp bebek transferi sonrası 5 gün belirtileri ya da 7 gün belirtileri gibi konularda araştırmalar yapsalar da tedavinin sonucu ile ilgili kesin bilgiyi sağlayan transferden 12 gün sonra gerçekleştirilen kanda gebelik testidir. Bu 12 günlük süreç öncesinde gerçekleştirilen hamilelik testlerinin negatif çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Çünkü gebeliğin oluşumu ile ilgili bilgi sahibi olmamızı sağlayan hamilelik hormonu adı da verilen beta HCG hormonu salınımı henüz başlamıştır ve fetüs gelişimiyle birlikte salınım artarak kana karışacaktır. Böylelikle kandaki yüksek beta HCG seviyesi hamileliğin en önemli göstergesi olacaktır. Bu yüzden embriyo transferi sonrası embriyonun tutunma, tutunan embriyonun hücre bölünmesi ile gelişerek fetüs sürecine geçişine kadar olan bu 12 günlük süreci bekledikten sonra hamilelik testi yaptırılması en doğru zamanlamadır. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “tüp bebek transfer sonrası 5 gün belirtileri” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan başlıklar ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve tüp bebek transfer sonrası 5 gün belirtileri konusu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilir, dilerseniz görüşme için randevu oluşturabilirsiniz.

Paylaş :