Tüp Bebekte 7 Gün Belirtileri Nelerdir?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi doğal yollar ile anne ve baba olamayan birçok çiftin bebek sahibi olmasını sağlayan son derece etkili ve başarılı tedavi yöntemlerinden biridir. Son zamanlarda farklı nedenlere bağlı olarak erkek veya kadınlarda görülen kısırlık oranı her geçen gün artmaktadır. Tüp bebek tedavi yöntemi ise kısırlık durumu ile karşı karşıya kalan çiftler için bir umut ışığı olmaktadır. Ayrıca tüp bebek tedavisi, kısırlık için uygulanan tedavi yöntemleri arasında başarı oranı en yüksek olan tedavi yöntemidir. Tüp bebek tedavisini düşünen, uygulayan ya da artık sonuçlanmasını bekleyen birçok anne ve baba adayının tüp bebek tedavisi ile ilgili merak ettiği birçok konu bulunmaktadır. Her ne kadar tüp bebek tedavisi boyunca konusunda uzman doktorlar gerekli bilgilendirmeyi yapsalar da bu heyecanlı bekleyiş sürecinde anne ve baba adayları sürekli araştırma halindedir. Tüp bebek tedavisinde belirli süreçleri tamamlayan ve artık embriyo transferi ile de birlikte bebeğin tutunma sürecine geçen anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri ise tüp bebekte 7 gün belirtileridir. Bu belirtiler anne ve baba adayı için tüp bebek tedavisinde bekledikleri sonuca ulaşmanın bir belirtisi olarak görüldüğü için hem en çok merak edilen hem de en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. Öyle ki tüp bebek tedavisi ile ilgili forumlarda dahi tüp bebekte 7 gün belirtileri en çok konuşulan konular arasında yer alır. 

Yazımızda ise tüp bebekte 7 gün belirtileri hakkında daha detaylı bilgi olmanızı sağlayacak konular hakkında tüp bebek tutunma süreci, tüp bebekte 7 gün belirtileri, tüp bebekte 7 günde ne yapmalısınız ve tüp bebekte 7 günde ne yapmamalısınız başlıkları ile detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

tup-bebekte-7-gunde-ne-yapmalisiniz

Tüp Bebek Tutunma Süreci

Tüp bebek tedavisi süreci boyunca her bir aşama ayrı bir önem taşısa da aslında anne ve baba adayları için en önemli aşama bebeğin tutunma aşamasıdır. Çünkü tüp bebek tedavisine karar verdikleri andan itibaren yaşadıkları muayene, iğne, yumurta çatlatma, yumurta toplama ya da embriyo transferi gibi bütün aşamalar artık geride kalmıştır. En önemlisi ise artık bebeğin tutunması ile tedavi başarılı bir şekilde devam edebilecektir. Bu yüzden tüp bebek tutunma süreci hem tüp bebek tedavisine yeni karar verenler için hem de tüp bebek tedavi süreci devam edenler için en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Tüp bebek tedavisinde aslında en son aşama embriyo transferinin yapılması aşamasıdır. Bu aşamadan sonra da bebeğin tutunma süreci başlar. Bu yüzden aslında embriyo transferi sonrası ilk günler son derece önemlidir. Anne adayı bebeğin tutunmasını desteklemek için bazı uygulamaları yerine getirebilir ya da süreci olumsuz yönde etkileyebilecek durumlardan uzak durması gerekebilir. Embriyo transferi ile başlayan bu süreç aslında embriyo transferinden 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılması ile sonuca ulaşır. Ancak tutunma süreci olarak bilinen bu süreç boyunca anne adayı doktorun tavsiyesi üzerine tutunmayı kolaylaştıracak hormon içerikli ilaçlar kullanmak zorunda kalabilir. Ayrıca çoğu anne adayı tutunma süreci boyunca yaşadıkları çeşitli belirtilerden bahsetmektedirler. Tüp bebek belirtileri olarak da bilinen bu belirtiler ayrıca genel olarak embriyo transferinden 7 gün sonra görülmeye başladığı için tüp bebekte 7 gün belirtileri olarak da bilinmektedir. 

Tüp Bebekte 7 Gün Belirtileri

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden sonra kanda gebelik testinin yapılacağı 12. Güne kadar beklemek anne ve baba adayları için son derece heyecanlı bir süreçtir. Bu süreç boyunca zaman onlar için geçmek bilmezken bir an evvel tutunmanın gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek isterler. Bu yüzden de tüp bebekte tutunma belirtileri ya da tüp bebekte 7 gün belirtileri anne ve baba adayları tarafından en çok merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaktadır. Aslında kanda gebelik testi gerçekleşene kadar anne adayının herhangi bir belirti hissetmesi mümkün değildir. Ancak gebelik testi pozitif çıkan çoğu anne adayı tutunma süreci boyunca bazı belirtiler yaşadıklarından bahsetmektedir. Bu belirtilerin özellikle embriyo transferinden sonraki 7. günde hissedilmeye başladığının düşünülmesi üzerine ise tüp bebekte 7 gün belirtileri adını almasına neden olmuştur. Anne adaylarının bebeğin tutunma süreci boyunca hissettikleri belirtileri ise genel olarak şu şekildedir:

  • Pelvik ağrılar ve pelvik bölgesinde hafif kramplar,
  • Mide bulantısı ve kusma,
  • Meme hassasiyetinin artması ve gerginlik,
  • Duygu durumlarında ani değişimler ve dalgalanmalar,

Tüp bebekte 7 gün belirtileri olarak bilinen bu belirtiler her ne kadar anne adayı tarafından hissedilse de embriyonun tutunup tutunmadığını gösteren bir durum olmadığı unutulmamalıdır. Anne adayının bu belirtileri yaşaması ya da yaşamaması herhangi bir durumun göstergesi değildir. Embriyonun tutunduğunu kesin olarak gösteren tek şey kanda gebelik testi sonucudur. 

tup-bebekte-7-gun

Tüp Bebekte 7 Günde Ne Yapmalısınız?

Heyecanlı bir tüp bebek tedavi süreci sonrasında her anne ve baba adayı tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını ister. Bu yüzden embriyo transferinden sonra bebeğin tutunmasını kolaylaştırmak için ne yapmaları gerektiğini merak ederler. Anne ve baba adayı öncelikle tutunmasının önemli bir kısmının kendisinin kontrolü dışında gerçekleştiğini kabul etmelidir. Böylece bu süreçte son derece önemli bir etken olan stresten kendisini korumayı başarabilir. Anne adayı yine de bebeğin tutunması için bir şeyler yapmak isterse öncelikle kendisini stresten izole etmelidir. Düzenli bir uyku ve beslenme düzenli, yoğun tempodan uzak sakin bir yaşam tarzı bu süreçte olumlu etki yaratacaktır. Ayrıca anne adayı bu süreçte kan dolaşımını hızlandıracak hafif tempolu egzersizler ile de tutunma sürecini destekleyebilir. 

Tüp Bebekte 7 Günde Ne Yapmamalısınız?

Embriyo transferi sonrası tüp bebekte 7 günde ne yapmamalısınız sorusu da en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Yapacağınız uygulamalar bebeğin tutunmasını olumlu yönde etkileyebileceği gibi olumsuz yönde de etkileyebilmektedir. Bu yüzden öncelikle embriyo transferi sonrası anne adayı özellikle ilk günleri ağır işlerden ve koşturmacadan uzak durmalıdır. Ayrıca herhangi bir enfeksiyon durumu bebeğin tutunmasını etkileyebileceği için vajinal hijyene dikkat etmeli, toplu alan tuvaletlerini kullanmamalı ya da yüzme gibi sporlardan uzak durmalıdır. Tüp bebekte ilk 7 gün dahil 2 hafta boyunca cinsel ilişkiden uzak durulması gerekmektedir. Cinsel ilişki sonrasında hassas durumda olan yumurtalıklar bu durumdan olumsuz etkilenebilirler. Son olarak ise anne adayı tıpkı bir hamile anne gibi beslenmeli ve anne adaylarının uzak durması gereken yiyeceklerden uzak durmalı. Eğer alkol ve sigara kullanımı söz konusu ise hayatından kesin bir şekilde çıkarmalıdır. Ayrıca doktorun vermiş olduğu hormon ilaçlarını kullanmayı da ihmal etmemelidir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “tüp bebekte 7 gün belirtileri” konusu hakkında en çok merak edilen konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve tüp bebekte 7 gün belirtileri hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :