Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Mümkün mü?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi konusunda merak edilen soruların en başında tüp bebekte cinsiyet belirleme ile ilgili sorular gelir. Kalem bebek olarak yazımızda sizler için bu sorunun yanıtını aradık.

Tüp bebekte cinsiyet belirlemek sorusunun cevabı: evet tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirlenebilir. Ancak Türkiye’de bebeğin cinsiyetini belirlemek yasaktır. Ülkemizde sadece bazı istisnai koşullarda (eğer bebeğe aktarılabilecek genetik bir hastalık riski var ise) cinsiyet belirlemek yasaldır. 

Gelişen tıp ve bilim ile embriyoların cinsiyetini rahme transfer edilmeden önce bilmek mümkündür. Bu cinsiyet belirleme yöntemine ‘PGT’ adı verilir. Yazımızda PGT yöntemini, Türkiye’deki yasal çerçeveleri ve merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizin için derledik!

PGT Cinsiyet Belirleme Nedir?

En basit açıklamasıyla PGT, genetik ayıklama tekniği olarak tanımlanabilir. Kadından alınan yumurta ve erkekten alınan spermin laboratuvar koşullarında döllenmesinden sonra embriyolar meydana gelir. Embriyolar rahme transfer edilmeden önce incelenerek cinsiyeti öğrenmek ve seçmek mümkündür. 

Ancak Türkiye’de PGT ile cinsiyet belirlemek yasalara aykırıdır. Ayrıca tıp dünyasında cinsiyet belirlemenin etik olup olmadığı hala yoğun tartışmalara tabiidir. 

PGT yöntemi, aslında, tüp bebek tedavisinde rahime yerleştirilecek embriyoların genetik bir bozukluğa sahip olup olmadığının kontrolü için geliştirilmiş bir yöntemdir. Aynı işlem sırasında ise embriyonun cinsiyeti de belirlenebilir.  

cinsiyet-tup-bebek

​​​​​​Türkiye’de Cinsiyet Seçimi Yapmak Yasal mı?

Hayır. Türkiye’de tüp bebekte cinsiyet belirleme yasal değildir. 

Sadece bazı istisnai koşullarda cinsiyet seçimi yapılabilir. Eğer sadece kız veya sadece erkek bebeklere geçen bir genetik hastalık riski varsa bebeğin cinsiyeti seçilebilir. Sadece cinsiyete bağlı genetik riski olan çiftlerde bu istisnai durum söz konusu olabilir. Bu durumda özel bir izin alınıp bebeğin cinsiyeti seçilebilir. Eğer bir genetik hastalık riski taşıyorsanız, doktorunuz bu konuda size detaylı bilgi verecektir. 

PGT yöntemi ile cinsiyet belirleme Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya, İngiltere gibi bazı ülkelerde yasaldır. Bu ülkelerde tüp bebek tedavisinde bebek cinsiyeti belirlenebilir.

Tüp Bebekte Cinsiyet Ne Zaman Belli Olur?

Tüp bebek tedavisinde, normal yollarla elde edilen gebeliklerde olduğu gibi cinsiyetin belirlenmesi için 16. hafta beklenir. 16. Haftada yapılacak ultrason muayenesinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. 

Bebeğin Cinsiyetini Anne mi Baba mı Belirler?

Kadınlarda XX, Erkeklerde ise XY kromozomu bulunur. Eğer Y kromozomu taşıyan sperm yumurtayı döllerse bebeğin cinsiyeti erkek, X kromozomu taşıyan sperm yumurtayı döllerse bebeğin cinsiyeti erkek olarak belirlenir. 

Kısacası, bebeğin cinsiyetini erkek belirler.

Tüp bebek hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı tıklayarak bloğumuzdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Paylaş :