Tüp Bebekte İkiz Gebelik Mümkün mü?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi birçok çift için önemli tedavi yöntemlerinden birisidir. Tüp bebekte ikiz gebelik konusu bu alanda merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çoğul gebelik olarak da bilinen ikiz gebelik durumu, tüp bebek tedavisinde iki embriyo nakledilen hastalarda görülebilmesi muhtemel bir durumdur. Bununla birlikte tek embriyo nakledilmesine rağmen, çok düşük bir oranda da tek embriyo rahim içinde bölünerek tek yumurta ikizi şeklinde çoğul gebelik gelişmesine neden olabilmektedir. Tüp bebekte ikiz gebelik oranı nakledilen embriyo sayısına ve anne adayının yaşına bağlıdır.

Kendiliğinden oluşan gebeliklerde ikiz gebelik, tek yumurtanın bir spermle döllenmesi ile oluşur. Bununla birlikte daha sonra ise embriyonun ikiye bölünmesi ve tek yumurta ikizine neden olması da muhtemeldir. Bunun nedeni ise aynı yumurtlama ayında yumurtlanmış iki ayrı yumurtanın iki ayrı spermle döllenmesi durumudur. 

Tek yumurta ikizleri aynı yumurtadan gelişmiş olan embriyodan oluşmaları nedeniyle doğan bebekler birbirleri ile benzerlik gösterir. Bununla birlikte tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik gelişme nedeni çoğu zaman iki embriyo transferi yapılmasıdır. Kalem Bebek olarak bu yazımızda, “Tüp bebekte ikiz gebelik mümkün mü?” konusu hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

tup-bebekte-ikiz-gebelik-nasil-olur

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Nasıl Olur?

Tüp bebek tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanabilir. IMSI tekniği ile en iyi kaliteye sahip spermler seçilerek mikroenjeksiyon yoluyla döllenme mümkündür. Bu teknikle yüksek döllenme oranları elde edilmesi muhtemeldir.

Son yıllarda kısıtlama getirilen embriyo transferi uygulaması sebebiyle çoğul gebelikler de azalmaya başlamıştır. Yumurtlama oranını artırmaya yardımcı olan ve aşılama metotların kullanıldığı tüp bebek yöntemlerinde ikiz ya da üçüz gibi çoğul gebelik oranları doğal yolla gerçekleşen gebeliklerden daha yüksek orandadır. Tüp bebek yöntemleri ile başarı sağlanan gebeliklerin %90’ı tekil gebelikler olarak görülür.

Tüp bebek yöntemlerinde birden fazla embriyo transfer edildiğinde çoğul gebelik sağlanma şansı yüksektir. Bununla birlikte bu embriyoların sağlıklı bir gelişim süreci izleyerek rahme tutunması gerekir.

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Mümkün mü?

Çoklu gebeliğin oluşması için embriyo transferi yapılmadan önce annenin sağlık durumu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun nedeni ise çoklu gebeliklerde bazı sağlık problemleri oluşabilme ihtimalidir. Riskli gebelik sürecinde düşük riski, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, kansızlık, hamilelikte hipertansiyon ve diyabet riski artabilir. Ayrıca anne adayında doğum sonrası kanamalar görülebilir. Bu nedenle anne adayının sağlık durumunun uygun olmadığı durumlarda hem anne hem de bebeklerin sağlığının korunması adına birden fazla embriyo transferi yapılması önerilmemektedir.

Geçmişte laboratuvar teknikleri yeterli olmadığı için daha fazla transfer yapılmaktaydı. Şimdi ise ise daha az miktarda yapılan embriyo transferleri ile sağlıklı gebelikler sağlamak mümkündür. Bununla birlikte Türkiye’de 35 yaşına kadar yapılan birinci ve ikinci uygulamalarda tek embriyo transferine izin vermektedir. Üçüncü ve daha sonraki uygulamalarda ise iki embriyo transferi yapılabilmektedir. Kısacası 35 yaş ve üstü anne adaylarına en fazla iki embriyo transfer edilebilmektedir.

Tüp bebek tedavisi öncesinde çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere bu tedavinin riskleri konusunda bilgilendirme yapılmaktadır. İkiz hamilelik oluşması ihtimaline karşı, çoklu gebelik riskleri hakkında çiftlerin ayrıntılı bilgi alması gerekir. Teknoloji ve tıp biliminde yaşanan gelişmeler ile güncellenen teknikler, dondurulmuş embriyoların yaygın bir şekilde kullanılmasına imkân sunar. Bu sebeple de çoğul gebeliklerin görülme sıklığında da azalma görülmesi muhtemeldir. 

tup-bebekte-ikiz-gebelik-olma-olasiligi

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Nasıl Belli Olur?

Tüp bebekte ikiz nasıl belli olur konusuna değinirsek, tıpkı normal gebelik tanısında olduğu gibi ultrasonla rahim incelenerek ikiz gebelik tanımlanabilir. Farklı bir deyişle ikiz hamileliği doğrulamanın en iyi yolu, uzman jinekologların ultrason kontrolüne başvurulmasıdır.

Tüp Bebekte ikiz Gebelik Olasılığı Yüksek mi?

Son dönemlerde embriyo transferi kısıtlaması nedeniyle çoğul gebelikler son derece azalmıştır. Elde edilen gebeliklerin ise büyük bir oranı tekil gebeliklerdir. Bununla birlikte ikiz gebeliklerin doğal gebeliklerde oranı çok daha düşüktür. Kısacası tüp bebekte ikiz gebelik oranı normal gebeliğe göre daha yüksektir.  

Tüp bebek transferinde tek embriyo verilirse ve gebelik sonuçları genellikle tek gebelik olur.  Çok düşük bir oranla ise tek yumurta ikizleri oluşması mümkündür. Tüp bebek tedavisi, doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftler için etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte çiftlerde sperm sayısının 5mil/ml’nin altında olması ve sperm hareketliliği ile morfolojisinin düşük olması sonucu önerilir. 

Aşılama, yumurtlama tedavileri gibi diğer yardımcı üreme tedavilerine de yanıt alınamayan durumlar tüp bebek tedavisine başvurulur. Tüp bebek tedavisinde başarıyı birçok kriter etkilemektedir. Anne adayının yaşı, kilosu, sigara ve alkol kullanımı, stres, geçirilen hastalıklar, yumurtalık rezervi ve hormonal bozukluklar da başarı şansını etkileyen kriterlerdendir.

Tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerin beslenme ve kilo konusuna dikkat etmesi gerekir. Beslenmeye dikkat etmek tüp bebek tedavisi sürecini olumlu etkilemektedir. Tedaviye başlamadan 2-3 ay önce sigara ve alkol tüketimine son vererek sağlıklı ve dengeli bir beslenme alışkanlığı kazanılması gerekir. Sebze, süt ürünleri, yumurta, balık, bakliyatlar, meyve, kuruyemiş ve kuru meyveler tüketilmeye özen gösterilmelidir.

35 yaşından büyük değilseniz tüp bebek tedavisi miktarında herhangi bir kısıtlama bulunmaz. Bazı çiftler birkaç denemenin ardından çocuk sahibi olabiliyorken bazı çiftlerde ilk denemelerinde başarılı olmaktadır. 

Kalem Bebek olarak bu yazımızda, tüp bebekte ikiz gebelik hakkında merak edilenleri ele aldık. Tüp bebek tedavinizde embriyologlar ve teknisyenler önemli bir role sahiptir. Embriyoloji laboratuvarında çalışan ekibin uzmanlığa ve teknik tecrübeye sahip olması gerekir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir veya buraya tıklayarak web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :