Tüp Bebekte Kese Ne Zaman Görülür?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi, başarı oranının yüksek olduğu bir tedavidir. Tedavinin sadece birkaç haftada sonuç vermesi, tercih edilmesinde önemli bir role sahiptir. Bu tedavi yöntemi, uzun süredir kullanılan bir yöntemdir. Bununla birlikte her yıl birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bununla birlikte anne adayları, ilk hamilelik süreçlerinde pek çok yeni kavramla tanışır. Bu kavramlardan biri de gebelik kesesidir. Bu da “Tüp bebekte kese ne zaman görülür?” sorusunu akla getirmektedir. 

Gebelik kesesi, hamilelik ile rahmin iç kısmında oluşan ve bebeğin korunmasını sağlayan bir organdır. Anne karnındaki fetüs, gebelik kesesi içinde oluşur ve gelişmeye devam eder. İç kısmı amniyotik sıvıyla dolan gebelik kesesi, bu sayede fetüsün rahatça hareket edebilmesine, darbelere ve dış etkilere karşı korunmasına yardımcı olur. Tüp bebekte kese ne zaman görülür konusu ise bu evrede merak edilen bir konudur. Kalem Bebek olarak bu yazımızda, tüp bebekte kese ne zaman görülür konusu hakkında merak edilen detayları ele alacağız.

gebelik-kesesi

Gebelik Kesesi Nedir?

Gebelik kesesi, hamilelikle birlikte rahmin iç kısmında oluşur ve bebeğin korunmasını sağlar. Anne karnındaki fetüs, gebelik kesesi içinde oluşur ve gelişir. Göbek bağı kordonu ve kan damarları dışında bebeğin annenin iç organlarıyla bağlantısını tamamen kesen gebelik kesesi, bu sayede bebeğin hava koşullarına, çeşitli hastalıklara, anne adayının yaşayacağı fiziksel zorlanmalara ve darbelere karşı korunmasına olanak tanır. 

Rahim duvarına yapışık bir doku olan plasenta ile doğrudan bağlantı halinde bulunan gebelik kesesi, esnek dokusu sayesinde bebeğin büyümesiyle birlikte genişler ve anne karnındaki bebeğin şekline göre şekillenir. Gebelik kesesi şekli, bebeğe rahatça büyüyebilmesi için maksimum alan tanımaya yönelik şekilde değişmektedir. Böylece gebelik serüveninin sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına olanak sağlayan kese, doğum sonrasında vücuttan atılır.

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Gebelik kesesi, döllenmeyle birlikte oluşmaya başlar ve hamileliğin ilk haftalarında tamamen belirginleşir. Asıl olarak doğum kesesi, hiçbir zaman boş değildir. Kesenin oluşması için döllenmiş bir yumurta ve bu döllenme işlemi sonrasında meydana gelen bir embriyo olması gerekir. Gebelik kesesi, bebeğe dair ultrasonda ilk görünen oluşumdur. Bununla birlikte bu kese en erken kanda beta hCG değeri 1000-3000 IU/mL düzeyine ulaştığında görülebilen bir yapıdır.

Bu nedenle de hamilelik gerçekleştikten sonra boş kese diye bir durum söz konusu değildir. Kesenin hamileliğin ilk haftalarında boş görünmesinin sebebi ise embriyonun henüz ultrason cihazlarında net bir şekilde görünmeyecek kadar küçük boyutlarda olmasıdır.

Embriyonun son derece küçük olduğu süreçte gebelik kesesi de aynı oranda küçüktür ancak karından ya da vajinadan yapılan ultrason muayenelerinde yine de görülebilmektedir. Gebelik kesesinin küçük olması, anne de ya da embriyoda herhangi bir fiziksel anomali bulunmadığı sürece hamileliğin erken safhada olması ile ilişkilidir.

Tüp Bebekte Kese Ne Zaman Görülür?

Tüp bebekte de kese normal gebelik ile aynı dönemde görülür. Gebelik kesesindeki bebeğin en geç 6. hafta civarında net bir şekilde görülmesi mümkündür. Bununla birlikte bebekte bulunan genetik problemler de kesenin 6. hafta sonrasında dahi boş görünmesine neden olabilir. Bu tip hamileliklerde sağlıklı bir şekilde tamamlanma şansı oldukça azdır. Bunun sonucunda ise kürtaj yoluna gidilmesi ve gebeliğin sonlandırılması önerilir.

Kese İçinde Bebek Kaçıncı Haftada Görünür?

Gebelik kesesi bebeğin hamilelik süresinde geliştiği bölümdür. Rahmin içinde siyah yuvarlak bir oluşum olarak görülür. Bu kesenin içi ise amniyon sıvısı ile doludur. Kese, şekil itibariyle yuvarlaktır ve etrafı rahim içi tabakası ile çevrilmektedir. Kesenin düzgün sınırlara sahip olması normal gebelik olduğunu düşündürmektedir.

Gebelik kesesi hamilelik sürecinin başlamasından hemen sonra ultrasonda görülemez. Ultrasonda gebelik kesesi ancak gebeliğin 5 veya 6. haftasında görülebilmektedir. Gebelik kesesi bebeğe dair görülen ilk oluşum olarak da değerlendirilir. Transferden üç hafta sonra kese çok rahatlıkla görülür.

Kalem Bebek olarak bu yazımızda, tüp bebekte kese ne zaman görülür hakkında merak edilenleri ele aldık. Tüp bebek tedavinizde embriyologlar ve teknisyenler önemli bir role sahiptir. Embriyoloji laboratuvarında çalışan ekibin uzmanlığa ve teknik tecrübeye sahip olması gerekir. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçebilir buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :