Yumurta Çatlatma İğnesi Yan Etkileri: Bilmeniz Gerekenler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Yumurta çatlatma iğnesi, tüp bebek tedavisinde başvurulan bir tedavidir. Bu tedavide amaç, belirli bir olgunluğa ulaşmış yumurtaların çatlamasıdır. Normal adet döngüsü yaşayan her kadının, yüzbinlerce yumurta hücresinden her ay bir tanesi yavaş yavaş büyür. Ortalama olarak 14 gün sonra da yeterli olgunluğa gelir ve çatlar. Böylece yumurtanın içindeki oosatin denilen hücre, dışarı atılır. Bunun yanı sıra, bazı kadınlarda yumurtlamayla ilgili problemler söz konusu olabilmektedir. Bu durumda ise yumurta çatlatma iğnesi uygulaması tercih edilmektedir. Tüp bebek tedavisi sürecinde önemli adımlardan biri yumurta çatlatma iğnesi uygulamasıdır. Birçok anne adayının endişe duyduğu bu uygulama, infertilite sorunu yaşayan pek çok anne adayının hayalini kurduğu anneliğe bir adım daha yaklaşmasına yardımcı olur. Bu nedenle bu hassas süreçte dikkat edilmesi gereken konuları ve yumurta çatlatma iğnesi yan etkiler sonuçlarını bilmek son derece önemlidir. Bu yazımızda ise tüp bebek tedavisinde yumurta çatlatma iğnesi nedir, yumurta çatlatma iğnesi yan etkileri ve doktora başvurma süreci gibi konular ile ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayacak detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

yumurta-catlama-ignesi-nedir

Yumurta Çatlatma İğnesi Nedir?

Normal olarak kendiliğinden büyüyen ancak, çatlayamayan yumurtanın çatlaması için hormon içerikli bir iğne enjekte edilmektedir. Bu iğne çatlatma iğnesi olarak adlandırılmaktadır. Çatlatma iğnesi sonrası ilişki, enjekte edildikten yaklaşık olarak 36-48 saat sonra önerilir. Yumurta çatlatma iğnesi, hamile kalmak isteyen kadınlara bir kadın doğum uzmanı tarafından önerilen tedavi yöntemidir. Ayrıca bu iğne, tüp bebek tedavisinin önemli bir aşaması olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle doğru zamanlamayla uygulanması da son derece önemlidir. Bu ilacın verilmesi, yumurtaların başarılı bir şekilde döllenmesini ve embriyo transferi için hazır hale gelmesini mümkün kılar. 

Yumurta çatlatma iğnesi içerisinde HCG (insan koryonik gonadotropin) hormonu bulunur. Genel olarak bu iğne, tüp bebek tedavisinde ve bazı infertilite tedavilerinde yumurtlamayı tetiklemek amacıyla tercih edilir. 

Çoğu ilaçta olduğu gibi, yumurta çatlatma iğnesinin de bazı yan etkileri mevcuttur. Ancak, bu yan etkiler genellikle hafif seyirlidir ve kendiliğinden geçmektedir. İlacın enjekte edilmesinden sonra anne adayının bedeninde bazı değişiklikler görülebilir. Öncelikle hormon seviyelerindeki dalgalanmalar sebebi ile duygusal değişimler görülmesi muhtemeldir. Bunun yanı sıra karında şişkinlik hissi, hafif ağrı ve halsizlik gibi fiziksel belirtiler de görülebilmektedir. 

Fiziksel aktiviteler konusunda ölçülü olmak ve yeterince dinlenmek son derece önemlidir. Herhangi anormal bir durum söz konusu olduğunda ise mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Her ne kadar bu belirtiler genellikle normal kabul edilse de şiddetli ağrı veya rahatsızlık hissi durumunda acilen tıbbi yardım almak son derece önemlidir.

yumurta-catlama-ignesinin-olasi-yan-etkileri-nelerdir

Yumurta Çatlatma İğnesinin Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası bazı etkiler görülebilmektedir. Genel olarak kasık ağrısı olması normal kabul edilmektedir. Kasık ağrısının yanı sıra bazı anne adaylarında açık renk ve akışkan bir dokuda olan vajinal akıntı, göğüslerde hassasiyet ve vücut ısısında artış da görülebilir. Kasık ağrısı ve diğer durumların görülmesi, kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. Çatlatma iğnesi sonrası gebelik belirtileri ise doğal yollar ile oluşan gebelik belirtileriyle benzer özelliklere sahiptir. Çatlatma iğnesi sonrası görülen gebelik belirtilerinden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Beklenen adet kanamasının olmaması
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Kokulara karşı aşırı duyarlı olma
 • Mide bulantısı ve beraberinde kusma 
 • Baş dönmesi
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Beslenme ve kilo kaybı

Bu belirtilerin yanı sıra enjeksiyon yapılan bölgede hafif ağrı, kızarıklık veya şişlik görülebilir. Bu durum genellikle birkaç saat içinde geçer. Ayrıca bazı kadınlarda yumurta çatlatma iğnesinden sonra baş ağrısı görülebilir. Bu durum genellikle hafif bir ağrı olarak devam eder ve reçetesiz satılan ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir.

Bir diğer belirti ise yumurtalıkların uyarılması nedeniyle karın bölgesinde hafif ağrı ve şişkinlik hissinin olmasıdır. Bu durum genellikle adet dönemi öncesi yaşanan kramplara benzer ve birkaç gün içerisinde geçer. Yumurta çatlatma iğnesi kullanımı sonrasında ciltte kaşıntı, kızarıklık ve döküntüler görülebilir. Bu durumda anne adayları korkmamalı ve doktorlarına başvurmalıdır.

Ayrıca çatlatma iğnesi kullanımı sırasında veya sonrasında hafif kanama görülmesi de mümkündür. Yumurta çatlatma iğnesi kullanımı sonrasında, yumurtalıkların aşırı uyarılması sonucu ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) riski mevcuttur. Bu durum, karın ağrısı, şişkinlik, nefes darlığı, idrar yapmakta zorluk ve diğer ciddi belirtilere sebep olabilmektedir. Bu iğnenin uygulanması sonrasında ortaya çıkan herhangi bir yan etki durumunda, doktorunuzla direkt olarak iletişime geçmeniz gerekir.

ne-zaman-doktora-basvurmalisiniz

Ne Zaman Doktora Başvurmalısınız?

İnfertilite tedavisi amacıyla kullanılan yumurta çatlatma iğnesi sonrası, genellikle yumurtlama süreci yaklaşık 36 saat içinde gerçekleşmektedir. Bu sebeple, yumurtlama zamanını belirlemek için hekiminizin verdiği önerilere uymanız önemli bir kriterdir. Ayrıca, yumurta çatlatma iğnesi sonrasında dikkatli olunması gereken bazı noktalar mevcuttur. Dikkate almanız gereken bu noktalar görüldüğü takdirde doğrudan doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekir. Bunlar şu şekildedir:

 • Yüksek ateş
 • Titreme 
 • Nefes darlığı gibi alerjik reaksiyon belirtileri
 • Şiddetli ve geçmeyen karın ağrısı
 • Kasık ağrısı veya pelvik ağrıda ani artış
 • Uzun süre devam eden mide bulantısı ve kusma

Tüp bebek tedavisinde sıklıkla başvurulan çatlatma iğnesi sonrası herhangi bir problem yaşayan anne adayları doktor kontrolünde süreci geçirmelidir. 

yumurta-catlatma-ignesi-sonrasi-hamilelik-ne-zaman-belli-olur

Yumurta Çatlatma İğnesi Sonrası Hamilelik Ne Zaman Belli Olur?

Çiftlerin bebek sahibi olma isteği her zaman planladıkları gibi gerçekleşmemektedir. Bu nedenle, tıbbi destek alarak gebelik şansını artırmak isteyen çiftlerin tercihleri arasında yumurta çatlatma işlemi yer alır. Bunun yanı sıra yumurta çatlatma işlemi sonrası, hamileliğin belli olması hakkında merak edilen birçok konu mevcuttur. 

Yumurta çatlatma süreci, kadının doğal ovülasyon dönemi dışında, hormonal bir tedavi sonrası gerçekleştirildiğinde yumurtanın döllenmeye hazır olmasına olanak sağlayan bir süreç olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem sonrasında, çiftlerde bebek sahibi olma olasılığı artmaktadır. Yumurta çatlatma iğnesi sonrası hamileliğin belli olması, işlemin gerçekleştiği tarih ve takip edilen yönteme göre farklılık gösterebilir. 

Genel olarak, yumurta çatlatma iğnesi kullanımı gebelik şansını artırmak için etkili bir yöntem olsa da başarı oranı her hastada değişmektedir. Bu sebeple yumurta çatlatma iğnesi kullanımı öncesinde doktorunuzla detaylı bir görüşme yapmalı ve tedavi sürecinde doktorunuzun yönlendirmelerine uygun hareket etmelisiniz.

Yumurta çatlatma iğnesi sonrası hamilelik belirtileri, takip edilen yönteme ve yapılan test türüne göre değişiklik gösterir. Genel olarak, işlem sonrası en erken ortalama 7-10 gün içinde yapılan kan testi veya 2-3 hafta sonrasında yapılan ultrason ile hamilelik belirtilerini gözlemlemek mümkündür.

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “Yumurta Çatlatma İğnesi Yan Etkileri: Bilmeniz Gerekenler” hakkında en çok merak edilen ve araştırılan konular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Yumurta çatlatma iğnesi yan etkileri, ne zaman doktora başvurulması gerektiği, çatlatma iğnesi sonrası hamilelik süreci ve doktor kontrolü gibi aşamalar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz görüşmek için web sitemiz üzerinden randevu oluşturabilirsiniz. 

Ücretsiz öngörüşme randevusu oluşturmak için tıklayın.

Paylaş :