Yumurta Kalitesi Nasıl Artar? Bilmeniz Gerekenler

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olma konusunda problemler yaşayan çiftlerin bebek sahibi olmalarına yardımcı olmak için kullanılan bir üreme tekniğidir. Tedavi sürecinde anne adayının yumurtaları alınır ve bir laboratuvar ortamında sperm ile döllenir. Döllenmiş yumurtalar (embriyolar) ise daha sonra anne adayının rahmine geri yerleştirilir. Bu süreçte tedavinin başarılı olmasını etkileyen en önemli etkenlerden biri ise yumurta kalitesidir. Yumurta kalitesi tüp bebek tedavisi açısından çok önemlidir. Yumurta kalitesini belirleyen birçok faktör vardır. Tüp bebek tedavi sürecinde de bu etkenlere dikkat ederek yumurta kalitesini artırmak mümkündür. Bu yazımızda sizler için yumurta kalitesi nasıl artar sorusunu yanıtladık.

yumurta-kalitesi-nedir

Yumurta Kalitesi Nedir? Ne Kadar Önemlidir?

Yumurta kalitesi hem doğal yollarla hem de üremeye yardımcı tüp bebek tedavisi sürecinde gebe kalabilmek için kritik bir öneme sahiptir. Yüksek kaliteli yumurtalar, döllenme ve embriyo gelişimi süreçlerinde önemli bir konumdadır. 

Yaş, çevresel faktörler (stres, sigara içme,…), genetik faktörler, hormonal denge, yaşam tarzı, beslenme tarzı ve takviye ilaçlar da dahil olmak üzere yumurta kalitesini etkileyen pek çok faktör mevcuttur. 

Yumurta kalitesi, bir kadının doğurganlık potansiyelini ve sağlıklı bir gebeliği sürdürme olasılığını etkileyen bir durumdur. Bunun yanı sıra yumurta kalitesi gözle görülebilir bir özellik olmadığı için bu durumu belirlemek için bazı bilimsel yöntemler kullanılmaktadır. Bunun için en çok kullanılan yöntem ise kan testleri ile hormon seviyelerini kontrol etmektir. Bu kapsamda ise yumurta kalitesi ve rezervini değerlendirmek için yapılacak kan testlerinde uygun zaman genellikle menstrual döngünün 2. ve 3. günleri olarak kabul edilir. 

Genel olarak yumurta kalitesi, döllenmeye ve sağlıklı bir embriyonun oluşmasına olanak sağlar. Ancak yaşla birlikte yumurta kalitesi de azalabilmektedir. Bu durum ise doğurganlıkla ilgili problemler yaşanmasına sebep olabilir. 

Yumurta Kalitesini Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Yumurta kalitesini ve rezervini artırmak için ilk adım, doğal yollardan yumurta rezervinin artırılmasını sağlamak olmalıdır. Bu noktada ilaçla yumurta rezervi artırılması tercih edilmemektedir. Beslenme ve düzenli yaşam biçimi ile yumurta kalitesi ve rezervinde artış sağlanması hedeflenir. Ayrıca B vitamini ağırlıklı beslenmek yumurta kalitesini artıran bir durumdur. B12, çinko ve folik asit bakımından zengin gıdalarla beslenmek yumurta kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Yumurta kalitesini etkileyen faktörler aşağıdaki gibidir: 

Genetik Faktörler

Yumurta kalitesini belirleyen önemli etkenlerden biri genetiktir. Genetik bilgi, yumurta gelişimi sırasında DNA’nın doğru şekilde kopyalanmasını ve onarılmasını sağlar. 

Yaş

Yaş, yumurta kalitesini belirleyen en kritik faktörlerdendir. Anne adayı yaşlandıkça, yumurta kalitesi de azalmaktadır. Bu durum, özellikle 35 yaşından sonra daha belirgin olarak görülmektedir. Yaşlanma, genetik hataların olasılığını da artırır ve anormal embriyo oluşumuna neden olur. 

Sigara Kullanımı 

Sigara içmek, yumurta kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir faktördür. Bu maddeler yumurtalıkların dolaşımını azaltabilir ve toksin birikimine neden olabilir. Sonuç olarak yumurtaların sağlığı da olumsuz etkilenebilir. 

Kronik Hastalık 

Kronik hastalıklar, vücudu sürekli olarak zorladığından yumurtalık fonksiyonunu olumsuz etkileyebilmektedir. Diyabet, obezite ve tiroit sorunları gibi hastalıklar yumurta kalitesini azaltır niteliktedir. 

Çevresel Etkenler 

Kimyasala maruz kalma, radyasyon ve toksinlere maruz kalma, yumurta kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu toksinler yumurtalıklara zarar verebilir ve DNA hasarına dahi sebep olabilir. 

Otoimmün Hastalıklar 

Otoimmün hastalıklar vücudun kendi dokularına saldırmasına sebep olduğundan yumurtalıklara da zarar verebilir.  

Yetersiz Beslenme

Sağlıksız veya yetersiz beslenme, vücudun gerekli besin maddelerini alamamasına sebep olmaktadır. Yumurta gelişimi için gerekli olan besin maddelerinin eksikliği ise yumurta kalitesini düşürür.

yumurta-kalitesi-nasil-artar-oneriler

Yumurta Kalitesi Nasıl Artar?

Yumurta kalitesini artırmak için yapılabilecekler şu şekilde sıralanabilir: 

Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı 

Sağlıklı bir yaşam tarzı, yumurta rezervini ve kalitesini artırmak için temel bir adım olarak kabul edilmektedir. Dengeli bir beslenme alışkanlığı sürdürmek, düzenli egzersiz yapmak ve vücudu zararlı toksinlerden korumak yumurta sağlığını olumlu şekilde destekler. Aynı zamanda sigara tüketmekten kaçınmak da son derece önemlidir. 

Zengin Besinler Tüketmek

Antioksidanlar vücudu serbest radikallerden korur. Bu durum ise yumurta kalitesini artırabilir. Bu noktada C vitamini, E vitamini, beta-karoten gibi antioksidanları içeren yiyeceklerin tüketimi son derece önemlidir. 

Dinlenmek ve Stresten Uzaklaşmak

Uykusuzluk ve sürekli stres, hormon seviyelerini etkileyebilir. Bu durum ise yumurta kalitesini olumsuz etkileyebilir. Yeterince dinlenmek, stresi azaltmak açısından da son derece önemlidir. 

Fertilite Destekleyici Takviyeler 

Bazı kadınlar doktorlarına danışarak doğurganlığı artırmak için takviyeler almayı tercih edebilir. Özellikle folik asit, D vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi takviyeler yumurta sağlığını olumlu yönde iyileştirir. 

Yumurtalık Uyarım Tedavisi

 Bu tedavi yumurta üretimini artırmak için tercih edilir. Yumurtalık uyarım tedavisinde hormonal ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlar yumurtalıkların daha fazla yumurta üretmesini sağlar. Ayrıca uyarım tedavisi IVF (Tüp Bebek) veya diğer üreme prosedürleri için yumurta toplama işlemi öncesinde sıklıkla tercih edilir. 

Yumurta kalitesini artıran besinler ise genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Karaciğer
 • Balık
 • Yumurta 
 • Muz
 • Nohut
 • Badem
 • Brokoli
 • Patates 
 • İncir
 • Kuru üzüm
 • Ananas
 • Şalgam
 • Süt ürünleri
 • Kabak çekirdeği
 • Tahıllar
 • Bamya
 • Portakal suyu 

Bu besinleri tüketmeye ve paketlenmiş gıdaların tüketilmemesine dikkat edilmelidir. Ayrıca anne adayının sigara kullanması kadar alkol kullanması da yumurta rezervini ve kalitesini olumsuz yönde etkiler. 

yumurta-kalitesi-nasil-anlasilir

Yumurta Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Yumurta kalitesini anlamak için belirli hormonlara bakılması gerekir. Bu hormonlar aşağıdaki gibidir:

Folikül Uyarıcı Hormon (FSH)

FSH seviyelerinin yumurtalıkların durumunu değerlendirmek için kullanımı tercih edilir. Yüksek FSH seviyeleri yumurta rezervinin azaldığını gösterebilmektedir. 

Anti-Müllerian Hormon (AMH) 

AMH seviyeleri yumurtalık rezervini değerlendirmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. AMH, yumurta foliküllerinin sayısını ve potansiyelini belirten bir hormondur. Yüksek AMH seviyeleri daha fazla yumurta rezervi olduğunu gösterir. Düşük seviyeler ise yumurta rezervinin azaldığını gösterebilmektedir. Bu test, anne adayının doğurganlık potansiyelini tahmin etmek açısından son derece önemlidir. 

Estradiol (E2)

Estradiol yumurta olgunlaşmasını ve rahim içi hazırlığını yönlendiren bir hormon olarak ifade edilir. Yüksek estradiol seviyeleri olgunlaşan yumurtaların kalitesini ve sayısını etkileyebilmektedir

E2 ve FSH değerleri doğrudan bir bilgi sağlamamakla birlikte diğer tanı yöntemleri kullanıldığında sonuç elde edilmesine yardımcı olurlar. Tanı için laboratuvar testlerine yardımcı olan göstergelerden biri de antral foliküllerdir. 

Antral foliküller, anne adayının ovaryumlarındaki gelişmekte olan yumurta keseleridir. Menstrual döngünün ilk günlerinde ultrason ile gerçekleştirilen sayım, yumurta kalitesi hakkında bilgi sunmaktadır. Infertilite tedavisi gören bireyler için kullanılan çeşitli yöntemlerde, toplanan yumurta ve elde edilen embriyoların incelemesi son derece önemlidir. Bu inceleme, mikroskop ile yapılmaktadır. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “Yumurta Kalitesi Nasıl Artar” hakkında en çok merak edilen ve araştırılan konular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Yumurta kalitesinin önemi, yumurta kalitesini etkileyen faktörler ve yumurta kalitesini artırmak için bilinmesi gerekenler gibi aşamalar hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz görüşmek için web sitemiz üzerinden randevu oluşturabilirsiniz. 

Ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturmak için buraya tıklayın.

Paylaş :