Çikolata Kisti Nedir? Çikolata Kisti Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Çikolata kisti patlaması nadir görülen bir durum olmakla birlikte şiddetli karın ağrısı ile başlayan ciddi bir durumdur. Çikolata kisti olan hastalarda ciddi kasık ve karın ağrısı olursa çikolata kisti patlamasından şüphelenilmesi muhtemeldir. Özellikle büyük çikolata kistlerinde kist patlaması daha sık görülmektedir. Bununla birlikte çikolata kisti nedir ve patlarsa ne olur gibi konular da merak edilen konular arasında yer almaktadır.

cikolata-kisti-nedir

Çikolata Kisti Nedir?

Yumurtalıkların içinde ya da üstünde oluşan içi çikolata kıvamında bir sıvı ile dolu olan keseler çikolata kisti olarak adlandırılır. Bu kist türü nadir görülen bir durum değildir ve giderilmesi için ilaç takviyesi gerektirmektedir. 

Çikolata Kisti Patlarsa Ne Olur?

Çikolata kisti sinsi bir kese olarak kabul edilir. Bunun nedeni ise büyümeye ve ilerlemeye müsait olmasıdır. Kistin boyutu büyüdükçe uyguladığı basınç da artar. Bu durum, çikolata kistinin patlamasına neden olur. Çikolata kistinin cinsel ilişki esnasında veya bir egzersiz sonucunda da patlayabilir. Bununla birlikte muayene esnasında yapılacak baskı da kistin patlamasına sebep olur. 

Çikolata kisti patladığı sırada bıçak saplanması gibi ani bir acı hissedilebilir.  Kist nedeniyle görülen kanama ve ağrılar patlamadan bir süre sonra kendiliğinden geçer. Çikolata kistlerinin patlama ya da yırtılma oranları vücutta görülen diğer kistlere göre daha azdır.

İlginizi Çekebilir: Yumurtalık Kisti Patlaması Neden Olur?

Bu kist patladığı takdirde kist içeriği kistin bulunduğu yumurtalığın üzerine ya da pelvis bölgesinde bulunan diğer organların üzerine dağılabilir. Bu durumda enfeksiyon, organların birbirine yapışması ve kasık ağrısı gibi problemlere sebep olabilir. Kist patladığı takdirde acil müdahale etme durumu söz konusu olabilir. Çikolata kistinin patlaması sonucunda kanama, yüksek ateş, mide bulantısı, kusma ve şiddetli ağrı görülebilir. Ayrıca karında ciddi bir enfeksiyon gelişebilir. Bu tarz belirtiler söz konusu ise hemen doktorunuza başvurmanız gerekir. Çikolata kistinden dolayı tüpler ya da yumurtalıkların birbirine yapışması sonucu kadınlarda infertilite ile ilgili risk artışına sebep olabilir. Bu durum ise hamile kalma şansını azaltmaktadır.

Çikolata Kisti Patlaması Nasıl Anlaşılır?

Çikolata kistine sahip olan kadınlarda şiddetli karın ağrısıyla kliniğe başvurmaları üzerine yapılan ultrasonda karın içerisinde birikmiş sıvı olarak görülür. Daha önce çikolata kisti olduğu öğrenilen kadında yeni yapılan ultrasonda bu kist görülmez ya da büzüşmüş bir kist yapısı görülür. Bu sonuçlar ise hastanın çikolata kistinin patlamış olduğunu gösterir.

Çikolata kisti patlayan kadınlarda ani başlayan şiddetli karın, bel ve kası ağrısı oluşur. Bununla birlikte bulantı ve kusma görülebilir. Ultrasonda ise karın içerisinde sıvı ve büzüşmüş bir kist yapısı görülür. Kan testinde akut batın belirteçleri yükselir. Ayrıca CA 125 değerlerinde ani bir yükselme görülebilir.

cikolata-kisti-belirtileri

Çikolata Kisti Belirtileri

Çikolata kistinin belirtileri aşağıdaki gibidir:

  1. Ağrılı adet dönemleri: Pelvik ağrı ve kramplar âdet kanaması öncesinde başlar ve siklus sürecinde birkaç gün daha devam eder. Ayrıca bel ve karın ağrısı da görülebilir.
  2. İlişki sırasında ağrı: İlişki esnasında veya sonrasında ağrı görülür. 
  3. Aşırı kanama: Zaman zaman adet dönemlerinde aşırı kanama ya da dönemler arasında anormal kanama oluşumu gözlemlenebilir.
  4. Diğer belirti ve bulgular: Özellikle adet dönemlerinde artan yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik, bulantı gibi belirtiler de çikolata kistinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Ağrının ciddiyeti, çikolata kistinin boyutunun güvenilir bir göstergesi değildir. Hafif endometrioziste şiddetli ağrı olabileceği gibi tam tersi şekilde hafif ağrısı olan kadınlarda şiddetli endometriozis görülebilir. Çikolata kistinin bazen pelvik inflamatuar hastalık (PID) veya yumurtalık kistleri gibi kasık ve karında ağrıya neden olabilecek diğer durumlar ile karıştırılmaktadır. Bununla birlikte huzursuz bağırsak sendromu çikolata kistine eşlik ederek tanıyı zorlaştırabilir.

Kalem Bebek olarak bu yazımızda, “Çikolata kisti nedir? Çikolata kisti patlaması nasıl anlaşılır?” konuları hakkında merak edilenleri ele aldık. Kist patlaması, tedavisi, ameliyatı ve diğer süreçler hakkında daha detaylı bilgi için internet sitemizi buraya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :