Rahim Tüplerinin Tıkalı Olması Belirtileri ve Tanı Yöntemleri

Bir sorunuz mu var?

Uzmanlarımız aklınızdaki soruları yanıtlamaktan mutluluk duyar.

Kadınların sahip olduğu doğurganlık özelliği tarih boyunca bilim insanlarının en çok merak ettikleri konular arasında yer almıştır. Bu yüzden kadın üreme sistemi, gebeliğin oluşumu ya da doğum gibi konular hakkında birçok araştırma yapılmıştır. Kadın üreme sistemi hala biraz gizemini korusa da yapılan araştırmalar sayesinde bilim insanları kadın üreme sistemi ile ilgili son derece önemli bilgiler elde etmişlerdir. Kadın üreme sistemine genel olarak bakıldığında ise iç genital organlar ve dış genital organlardan oluşmaktadır. Dış genital bölgeyi vulva adı verilen organlar oluştururken iç genital bölge ise rahim, rahim ağzı, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşmaktadır. Kadınlarda gebeliğin doğal yollarla oluşabilmesi için ise kadın üreme sisteminde yer alan organların hatta vücutta bulunan bazı organ ve sistemlerin bir arada çalışması gerekmektedir. Ancak üreme sürecinin en önemli kısmı iç genital bölge olarak adlandırılan rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklarda gelişmektedir. Bu yüzden üreme sisteminin iç genital bölgesine ait organlarda meydana gelebilecek herhangi bir sorun, üreme sistemini ya da doğurganlığı olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu durum iç genital organlardan biri olan fallop tüpleri içinde geçerlidir. Rahim tüpleri olarak da bilinen fallop tüpleri ile en sık karşılaşılan sorunlardan biri ise tüplerin tıkalı olması durumudur. Bu yüzden rahim tüplerinin tıkalı olması ve rahim tüplerinin tıkalı olması belirtileri özellikle kadınlar tarafından en çok araştırılan konular arasında yer almaktadır. 

Yazımızda ise fallop tüpleri ya da diğer adı ile rahim tüpleri tıkanıklığı hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak rahim tüplerinin tıkalı olması nedir, neden oluşur, infertilite ile ilişkisi ve rahim tüplerinin tıkalı olması belirtileri hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. 

rahim-tuplerinin-tikali-olmasi-nedir

Rahim Tüplerinin Tıkalı Olması Nedir ve Neden Oluşur?

Rahim tüplerinin tıkalı olması kadınlarda doğurganlığı olumsuz yönde etkileyerek, gebeliğin doğal yollar ile oluşmasını engelleyen sağlık problemleri arasında yer almaktadır. Tüp tıkanıklığı tanısı alan kadınların en çok merak ettiği sorularında başında ise rahim tüplerinin tıkalı olması nedir ve rahim tüpleri neden tıkanır sorusu gelmektedir. Bu soruya en doğru şekilde cevap verebilmek için ise öncelikle fallop tüpleri yani rahim tüplerinin ne olduğuna ve işlevine bakmak gerekir. Kadın üreme sistemine bakıldığında iç genital organlar 4 organdan oluşmaktadır. Bunlar, rahim, rahim ağzı, fallop tüpleri ve yumurtalıklardır. Bu organlara genel olarak bakıldığında ise birbiri ile bağlantılı olduğu, gebeliğin oluşumu için bir arada ve uyum içerisinde çalıştığı görülür. Fallop tüpleri ya da diğer bir adı ile rahim tüpleri ise bu sistem içerisinde yumurtalıklar ile rahmi birbirine bağlayan kanallardır. Adet döngüsü ve gebelik oluşumu için son derece önemli iki üreme organını birbirine bağlayan rahim tüpleri de en az bu organlar kadar önemli bir göreve sahiptir. Çünkü nasıl ki bir gebeliğin oluşması için sağlıklı yumurtalara, yumurtalıklar ve bir rahme sahip olmak gerekiyorsa aynı zamanda sağlıklı rahim tüplerine sahip olmak gerekir. Kadın üreme sistemin oldukça önemli organlarından biri olan rahim tüplerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak tıkanmasına ve işlevini yerine getirememesine ise rahim tüplerinin tıkalı olması ya da tüp tıkanıklığı adı verilmektedir. 

Tüp tıkanıklığı tanısı alanların merak ettiği bir diğer soru ise rahim tüpleri neden tıkanır sorusudur. Rahim tüpleri birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkan durumların sonucu olarak tıkanabilmektedir. Bu nedenlere genel olarak bakacak olursak ilk sırada en sık rastlanan neden enfeksiyonlardır. Seksüel geçişli, pelvik, doğum ya da düşük gibi durumlardan kaynaklanan enfeksiyonlar tam anlamıyla tedavi edilmediği takdirde rahim tüplerinin tıkanmasına neden olabilmektedir. Enfeksiyonun yanı sıra pelvis ya da karın bölgesinde gerçekleştirilen bazı cerrahi müdahaleler sonrasında da iyileşme aşamasında meydana gelen yapışmalarda tüplerin dokusunu etkileyerek tıkanıklığa neden olabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra dış gebelik, çikolata kisti ve miyomlarda rahim tüplerinin tıkalı olması nedenleri arasında yer almaktadır. 

tup-tikanikligi-ve-infertilite-iliskisi

Tüp Tıkanıklığı ve İnfertilite İlişkisi

Çiftlerin bir yıl boyunca herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanmadan cinsel ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşumu söz konusu değil ise bu durum infertilite olarak tanımlanmaktadır. İnfertilite ya da bilinen diğer adı ile kısırlık, erkek üreme sisteminde bulunan sağlık problemlerinden dolayı ortaya çıkmış ise erkek infertilitesi olarak adlandırılırken kadınlarda ise kadın infertilitesi olarak adlandırılmaktadır. Kadınlarda infertilite nedenlerine bakıldığında ise en önemli nedenlerden biri rahim tüplerinin kapalı olmasıdır. Çünkü doğal yollar ile gebeliğin oluşabilmesi için kadın üreme sisteminin sağlıklı rahim tüplerine sahip olması gerekmektedir. 

Sağlıklı bir üreme sistemine sahip olan kadınlarda, yumurtalıklarda bulunan yumurtalar beyinde yer alan hipofiz bezi tarafından salgılanan hormonlar sayesinde uyarılarak olgunlaşmaya başlarlar. Olgunlaşarak gelişen yumurtalardan bir tanesi ise içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çatlamasıyla birlikte fallop tüplerine yani rahim tüplerine salınır. Rahmin her iki tarafında yer alan ve rahimle bağlantısı bulunan rahim tüplerinde yer alan yumurta eğer erkek üreme hücresi sperm ile karşılaşırsa döllenme gerçekleşir. Ancak rahim tüplerinde herhangi bir tıkanıklık söz konusu ise bu durumda sperm hücresi yumurtaya ulaşamayacağı için gebelik oluşumu da söz konusu olmayacaktır. Bu yüzden tüp tıkanıklığı doğal yollar ile gebelik oluşumunu engellediği için infertilite nedenleri arasında yer almaktadır. 

rahim-tuplerinin-tikali-olmasi-belirtileri

Rahim Tüplerinin Tıkalı Olması Belirtileri

Kadınlarda infertilite nedenlerine bakıldığında yumurtlama bozuklukları, çikolata kisti ve rahim tüplerinin tıkalı olması ilk sıralarda yer almaktadır. Bu yüzden doğal yollar ile bebek sahibi olmakta zorluklar yaşayan çiftlerin en çok merak ettikleri ve araştırdıkları sorulardan biri de rahim tüplerinin tıkalı olması belirtileri nelerdir sorusudur. Ancak rahim tüplerinin tıkalı olmasının herhangi bir belirtisi bulunmamaktadır. Öyle ki bu yüzden birçok kadın rahim tüplerinin tıkalı olduğunu, bebek sahibi olmaya karar verip, gebeliğin doğal yollar ile oluşmaması sonucunda bir doktora başvurduğunda öğrenmektedir. Her ne kadar rahim tüpleri tıkalı olan kadınlarda adet döneminde şiddetli ağrılar söz konusu olsa da bu durum herhangi bir üreme rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir. 

Tüp tıkanıklığında kesin tanının koyulabilmesi için ise en çok tercih edilen yöntemlerin başında ise histerosalpingografi yani HSG gelmektedir. Bir çeşit ilaçlı rahim röntgeni olan HSG uygulamasında rahim içerisine gönderilen sıvı sayesinde rahimdeki ya da rahim tüplerindeki sorunlar kolaylıkla belirlenebilmektedir. Tüplerde tıkanıklık olup olmadığını belirlemek için kullanılan bir diğer yöntem ise laparoskopi yöntemidir. Karın içerisinden kamera ile görüntülenmenin sağlandığı bu yöntemde rahim ağzından enjekte edilen sıvı sayesinde tüplerde sıvı akışı sağlanarak tüplerin sağlık durumu oldukça detaylı bir şekilde belirlenebilmektedir. 

Kalem Bebek ekibi olarak bu yazımızda, “rahim tüplerinin tıkalı olması belirtileri ” konusu hakkında en çok merak edilen ve araştırılan sorular ile ilgili detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Tüp bebek tedavi süreci ve rahim tüplerinin tıkalı olması belirtileri konusu hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için buraya tıklayarak internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paylaş :